INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Uniqa copy copyPočínaje březnem 2024 se UNIQA investiční společnost zařadila mezi subjekty, které mají ve svém portfoliu finančních nástrojů i letošní novinku: dlouhodobý investiční produkt (DIP).

Jde o další státem daňově zvýhodněný produkt k individuálnímu zabezpečení na postproduktivní věk, jenž dává jedinci širší svobodu při rozhodování, jak mají být jeho vklady investovány.

Nový DIP od UNIQA představuje doplnění k její nabídce ve III. důchodovém pilíři, tedy k doplňkovému penzijnímu spoření/penzijnímu připojištění, a dále ke kapitálovému/investičnímu životnímu pojištění – tedy k instrumentům dlouhodobého zabezpečení. Peníze je možné v DIPu pravidelně vkládat do široké škály podílových fondů, které spravují zkušení investiční profesionálové. Spektrum je tedy v porovnání s doplňkovým penzijním spoření širší.

„Velmi vítám vstup UNIQA i do dlouhodobého investičního produktu. Potvrzujeme tím naši pozici silné finanční skupiny schopné nabídnout zájemcům bohaté portfolio nástrojů k všestrannému řešení financí našich zákazníků od spolehlivé značky,“ řekl k uvedení DIP UNIQA na trh Pavel Souček, ředitel pro bankopojištění, penzijní a investiční zákazníky a řešení UNIQA.

Pro koho se DIP UNIQA hodí?
Pro každého, kdo je schopen pravidelně každý měsíc odkládat alespoň 500 korun (anebo mu tuto částku bude přispívat zaměstnavatel) a má chuť své dlouhodobé „střádání“ více individuálně nasměrovat a řídit. Vzhledem k podmínce časového rámce 10 let trvání smlouvy pro využití daňového zvýhodnění má smysl DIP spíše pro osoby ve věku cca do 55 let (výstup možný nejdříve v 60 letech). Mladým lze doporučit vstup hned po získání prvního výdělečného místa po skončení studia. Při skutečně dlouhodobém horizontu skýtá DIP UNIQA velký potenciál vyššího zhodnocení.

Zájemce o vstup do DIP UNIQA má podle svých preferencí a „nátury“ na výběr z následujících investičních profilů – ty se liší podle dynamiky investic, a tedy podle poměru výnos versus riziko. Před sjednáním DIP UNIQA by měl zájemce vyplnit investiční dotazník, ze kterého vyplyne, zda je pro něj DIP vhodný a jaký profil by měl zvolit:

  • Defenzivní profil je pro toho, kdo je opatrný, upřednostňuje méně rizikové investice a spokojí se s očekáváním nižšího výnosu.
  • Progresivní profil uspokojí rozvážného investora, jenž chce mít poskládané portfolio diverzifikované jak z konzervativních prostředků, ale je ochoten vsadit i na některé dynamičtější (až 50 %). Stále však upřednostňuje vyvážený poměr mezi rizikem a výnosem spojený s investicí.
  • Naopak Růstový profil vyhovuje poučeným, kteří se nezaleknou volatility dynamičtějších nástrojů a dobře chápou riziko, jaké přináší investování do akcií, včetně vlivu dlouhodobého investičního horizontu a pravidelnosti investic na toto riziko.
  • Individuální profil je určen nejvyspělejším a zkušeným investorům, kteří se orientují a chtějí si své portfolio poskládat sami podle svých znalostí a očekávání. Tito klienti si volí vlastní portfolio z jednoho až šesti fondů, přičemž každý z nich má podíl alespoň 5 %.

Proč je DIP UNIQA výhodný?
Klienti si mohou odečíst ze základu daně své vklady na DIP UNIQA až do výše 48 000 Kč za rok (limit se vztahuje na všechny klientem sjednané a státem podporované produkty zabezpečení v celkové výši). Daňově lze přitom uplatnit celý vklad na DIP, ne pouze část, jako je tomu u penzijních produktů. Do DIP UNIQA může přispívat i zaměstnavatel.

Příspěvky zaměstnavatele jsou až do výše 50 000 Kč ročně na jednoho zaměstnance (v souhrnu za všechny daňově podporované produkty spoření na stáří) odečitatelné pro zaměstnavatele, a současně jsou nezdaněným příjmem pro zaměstnance. Nepočítá se z nich zdravotní a sociální pojištění.

„Pokud budeme mluvit konkrétně o výhodách DIP UNIQA, jednou z hlavních je skutečnost, že o fondy se starají úspěšní portfolio manažeři s dlouhodobou zkušeností, což dokazují dlouhodobé výnosy UNIQA fondů, které patří k nejlepším na trhu. Například fond UNIQA Selection Global Equity přinesl svým klientům za posledních 5 let průměrný výnos 9,20 % ročně (k 31.12.2023),“ uvedl Jan Vinter, Investment Management Director UNIQA.

Jaký je rozdíl mezi doplňkovým penzijním spořením (DPS) a DIP?
Oba produkty lze pořídit v UNIQA. Nabídka účastnických fondů v DPS je vždy do určité míry omezená (např. v UNIQA 4 fondy). V DIPu má člověk své budoucí zajištění díky širším možnostem (v UNIQA 9 fondů) více ve svých rukou. Stejně tak DIP přináší příležitost portfolio dobře diverzifikovat a nespoléhat tak pouze na jeden nástroj.

Jak DPS, tak i DIP jsou dlouhodobé nástroje s horizontem desítek let. Jen tak jsou schopné plnit svůj účel. U obou platí, že čím dříve s nimi člověk začne, tím lepší vyhlídky má. Jak DIP, tak DPS umožňují příspěvky od zaměstnavatele a daňové úlevy. Daňové úlevy jsou u obou produktů podmíněny smluvní dobou alespoň do 60 let věku a délkou minimálně 10 let.

Státní příspěvek lze čerpat jen v DPS. DPS lze navíc využít i pro předdůchod. Zatímco prostředky z DIPu zesnulého vcházejí do dědictví, u DPS může střadatel uvést přímo ve smlouvě osobu oprávněnou převzít plnění.

„DIP a DPS považujeme za komplementární produkty zabezpečení na stáří. Oba znamenají investovat do lepší budoucnosti, ale s rozdílnou osobní angažovaností. Nový DIP přináší příležitost portfolio dobře diverzifikovat a nespoléhat tak pouze na jeden nástroj,“ komentoval vztah mezi DPS a DIP Pavel Souček, ředitel pro bankopojištění, penzijní a investiční zákazníky a řešení UNIQA.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3