INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 21. rokem

connectionsKaždý investor by měl mít ve svém portfoliu nejméně 4 – 5 aktiv, mezi nimiž povětšinou nechybí také dluhopisy, ať už firemní, státní nebo některý z četných dluhopisových fondů. V posledních měsících by se mohlo zdát, že se firemní dluhopisy octly v krizi dřív, než nastala ta hospodářská.

Jde však opravdu jen o pouhé zdání. Reálně se totiž pomalu, ale jistě odděluje zrno od plev. Naneštěstí pro drobné, mnohdy nezkušené investory, kteří naletěli nabídkám vysokého úročení.

Lidé, kteří se nechali zlákat na pohádkově vysoký výnos, a investovali svoje úspory do tzv. toxických dluhopisů, totiž postupně končí s prázdnou kapsou. Vlna insolvenčních řízení, která s sebou strhla emitenty jako Triload Invest, iConsulting4Companies nebo SEDMA-Praha, ještě zdaleka není u konce.

Finanční šmejdi se často odvolávají na to, že emisi schválila Česká národní banka. Jedná se ale pouze o marketingový tah, kterým se snaží získat důvěru investorů. Dluhopisový prospekt ČNB totiž nezkoumá, jestli je celý podnikatelský záměr životaschopný, tedy i společnost s prospektem může do roka skončit krachem. Totéž platí u firem, které emitují dluhopisy v řádech stamilionů, ale jejich hospodaření je dlouhodobě ztrátové a hodnota závazků zcela nepoměrně převyšuje hodnotu vlastního kapitálu, jako např. u společnosti EMTC-Czech a.s.

Podle odborníků je v toxických dluhopisech uloženo 10 až 20 mld. korun, které jejich investoři, s největší pravděpodobností, už nikdy neuvidí. Jen málo z emitentů totiž poskytlo investorům dodatečné záruky v podobě zajištění, zpětného odkupu dluhopisů nebo bezproblémového předčasného splacení. Povětšinou jsou možnosti investorů omezené pouze na tři varianty, a sice svolat schůzi vlastníků a doufat v nalezení společného řešení, podat trestní oznámení nebo návrh na insolvenci.

Svolání schůze ale mnohdy komplikuje fakt, že se investoři vzájemně neznají a nemají na sebe kontakty. Pokud součinnost neposkytne např. inzerent (některý z dluhopisových portálů) nebo finanční poradce, není tedy koho na schůzi pozvat. Výtěžnost insolvenčního řízení se, bohužel, pohybuje jen okolo 4 % z nezajištěných pohledávek a dokázat trestní odpovědnost emitenta, že investované prostředky použil k jiným než deklarovaným účelům, také není zrovna snadné, i kdyby k soudu přijel v nejnovějším modelu BMW. Je potřeba si uvědomit, že ti nejprotřelejší z nich mají legislativu, takříkajíc v malíčku a spravedlnost je na ně krátká.

Na druhé straně není žádným tajemstvím, že stávající právní úprava těmto podvodům přinejmenším nahrává a stejně, jako tomu bylo v případě tzv. šmejdů prodávajících hrnce, je i zde na zvážení, zda nenastal čas přijmout efektivní legislativní opatření, které by ochránilo nejen drobné, nezkušené investory, ale také seriózní emitenty, kteří jsou současným stavem spíše biti.

Situaci už sice začala řešit Česká národní banka, která v polovině března vydala tzv. Dohledový benchmark č. 2 k nabývání dluhopisových investičních nástrojů do majetku zákazníků nebo investičních fondů, ten ale reguluje pouze činnost brokerů a obhospodařovatelů fondů kolektivního investování. Soukromé emitenty firemních dluhopisů, bohužel, žádným způsobem neřeší.

Jak správně investovat do firemních dluhopisů, na co si dát pozor, rady a varování před dalšími podezřelými emisemi dluhopisů spotřebitelé najdou na www.rizikovedluhopisy.cz.

(tz)

Eliška Skřivanová ze serveru Rizikovedluhopisy.cz, který před praktikami neseriózních dluhopisových emitentů varuje

Slovo ke dni

  • Červ, bez červa, s červem... Dobrou chuť!

    Člověk má v životě ochutnat všechno. Jak se praví v bibli: Vše vyzkoušejte, toho dobrého se přidržte! Jako kluk jsem nikdy nepřistoupil na sázku, že nepřekousnu žížalu. Teď jsem dostal nabídku nového pokrmu z červů. Neodmítl jsem a udělal dobře. Přišel mi sáček od firmy WORM UP plný moučných červíků Pražených a kulinářsky dochucených solí a chili. Myslel jsem si, že jídlo z čeledi bezobratlých bude vypadat jako normální pečivo. Totiž že se surovina usuší, umele a patřičně vytvaruje, pak nechá zapéct jako pizza. Jenže pochoutka si na nic nehraje. Skutečně máte na talíři moučného červa, který se však nehýbe, je do bronzova upražený a při skousnutí chroupe. Navíc skvěle chutná a je plný bílkovin. Ne že bych larvy vyměnil za vepřový řízek, hovězí svíčkovou, nebo grilované kuře, ale jako mňamku k televiznímu seriálu, proč ne?

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Září 2019

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtocz

Duševní vlastnictví

upv logo

První zkušenosti s novelou zákona o ochranných známkách 19. září 2019

Novela zákona č. 441/2003 Sb., o ochranných známkách, vstoupila v účinnost 1. ledna 2019. Hlavním důvodem změny zákona byla nutnost přenést do národní právní úpravy ustanovení směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/2436, kterou se sbližují právní předpisy členských států o ochranných známkách (dále jen „směrnice“).

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma_web_iprosperita Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3

INZERCE