INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem

cngSkupina GASCONTROL z Havířova je odborníkem na plynárenské technologie a má za sebou několik významných projektů. Vybudovala například nové potrubní systémy pro modernizovanou teplárnu společnosti ArcelorMittal Ostrava. Kromě produktovodů se zaměřuje i na další oblasti v plynárenské energetice. Je specialistou na projektování a výstavbu bioplynových stanic a CNG plnicích stanic. V současné době se zaměřuje také na zpracování a využití biometanu.

Za svůj velký úspěch v oblasti CNG považuje GASCONTROL stavbu plnicí stanice zemního plynu v Ostravě-Martinově pro Dopravní podnik Ostrava. Jedna z nejvýkonnějších plnicích stanic CNG ve střední Evropě od loňského podzimu spolehlivě pracuje ke spokojenosti provozovatele i veřejnosti. Obslouží denně až stovku autobusů ostravského dopravního podniku. „Hlavní část nové plnicí stanice v Ostravě-Martinově tvoří tři speciální ,oilfree‘ kompresory, které jsou doplněné moderními technologiemi, bezpečnostními prvky a zařízením na měření, regulaci a řízení, včetně řízení spotřeby elektrické energie,“ sdělil Milan Slamečka, obchodní ředitel společnosti GASCONTROL. Součástí dodávky byla i stavba nového vysokotlakého plynovodu v délce 1075 metrů a instalace zařízení pro odorizaci zemního plynu.

Typové CNG plnicí stanice se osvědčily

Od této doby GASCONTROL vyprojektoval, zkompletoval a instaloval další „typové“ veřejné a firemní CNG plnicí stanice. Typové stanice mají řadu praktických výhod. Na základě dlouhodobých zkušeností s projektováním a provozováním plnicích stanic havířovská firma vypracovala takové řešení, které eliminuje problémy neustále se měnících konstrukčních změn pro různé parametry stanice. Podle způsobu využívání plnicích stanic (veřejná nebo firemní) je vždy jednotná typová základna. Jejím doplněním nebo záměnou klíčového uzlu je pak možné plnicí stanici přizpůsobit specifickým požadavkům a potřebám investora.
    V uplynulých měsících GASCONTROL instaloval a zprovoznil veřejné plnicí stanice ve Zlíně-Malenovicích, Domažlicích, Oldřichovicích u Třince a v Mohelnici. Firemní plnicí stanice firma instalovala v průmyslových areálech v Ostravě, Rájci-Jestřebí a Nové Vsi. Tyto plnicí stanice slouží nebo budou sloužit k plnění vysokozdvižných vozíků, firemních automobilů a dalších vozidel na CNG.

Z bioplynu se dá vyrobit elektřina, ale i palivo

Zatím nedoceněným palivem zůstává biometan neboli vyčištěný bioplyn. Svým složením je přitom identický se zemním plynem. To je hlavní důvod, proč v něm GASCONTROL vidí příležitost. Bioplyn vyprodukovaný v bioplynových stanicích, v čistírnách odpadních vod a na skládkách může být využíván k výrobě tepla a elektřiny, ale také k pohonu dopravních prostředků. Biometan má nejnižší emise skleníkových plynů a nejnižší spotřebu energie v celém životním cyklu v porovnání s ostatními konvenčními biopalivy.
    „Na biometan jezdí ve světě stále častěji automobily, autobusy a samozřejmě i zemědělská technika. Technologie pro čištění bioplynu na biometan jsou známy. Naše společnost v tomto směru spolupracuje s ostravskou firmou Jinpo Plus,“ uvedl obchodní ředitel Milan Slamečka. Při kogeneraci je často největší problém, jak během celého roku využít produkované teplo. Není výjimkou, že je větší část takového tepla mařena bez užitku. V takových případech může být vyčištění bioplynu na biometan a jeho užití jako pohonné hmoty či dodání do plynové rozvodné sítě výhodné z ekonomického i ekologického hlediska.     

(jd)

Slovo ke dni

  • Když prsty zahálejí

    Člověk by měl držet krok s rychlým postupem technologií. To jsem si znovu uvědomil, když jsem dostal do ruky nový smartphone. Ten umí nejen psát, ale i odezírat z úst a slova převádět na text. Proč to tedy nevyzkoušet? Nechám tentokrát prsty zahálet a zkusím namluvit svoji první glosu. A uvidím, jestli umělá inteligence dokáže být stejně dobrá, nebo dokonce lepší než ta přirozená. Začnu tedy do mikrofonu diktovat, první slova se objevila na displeji a k nim přibyla další. Nakonec z toho vznikla smysluplná věta a věty daly dohromady hotový text. A výsledek? Až na jednu hrubku naprosto perfektní! Takže to vypadá že moje prsty budou stále víc zahálet a víc toho zůstane pro pusu.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červen 2020

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtoczupv logo 56

Duševní vlastnictví

lukas zmeskal

Průmyslová práva se dotýkají každé firmy 18. červen 2020

Ochránit nápad, na němž stojí podnikání, je pro firmu buď samozřejmost, anebo záležitost, jíž nevěnuje velkou pozornost. Mgr. Lukáš Zmeškal se během své praxe patentového zástupce setkává s oběma případy. Jako partner ve společnosti patentových zástupců Langrova, s.r.o., v Plzni i jako předseda Českého svazu vynálezců a zlepšovatelů či spoluorganizátor mezinárodní výstavy technologických novinek, patentů a inovací Invent Arena v Třinci (ta letošní se posouvá až na rok 2021) se již setkal s řadou příběhů, které svým způsobem píší dějiny podnikání u nás. Jak právě on nahlíží na ochranu duševního vlastnictví?

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE