INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

2020 02 17 Hackaton 26Informace o tom, že trhu práce v Čes­ku chybí statisíce zaměstnanců, dnes už nikoho nepřekvapí. Situace ale nově začala dokonce nabádat firmy k inovacím a hledání nových řešení nedostatku pracovníků. Společnost Storyous, která vyvíjí inovativní pokladní systémy pro gastronomii, tak například uspořádala dvoudenní hackathon s cílem vyvinout samoobslužný kiosek pro restaurace.

Kiosek by měl zautomatizovat objednávání tak, aby restaurace mohly obsloužit zákazníky i s menším počtem číšníků. Kiosek navíc ve Storyous vytvářejí technologií progresivní webové aplikace, které rychlostí vývoje a nízkou cenou přitahují pozornost stále většího počtu firem. Mohou se tak stát řešením také chronického nedostatku vývojářů v Česku.

„Vývoj aplikace v Androidu nebo iOS je náročný časově i finančně. V Česku je celkově nedostatek Android programátorů a těch, kteří dokážou tvořit podobné aplikace, je ještě méně. Rozhodli jsme se proto zkusit, jak se nám bude pracovat s technologií PWA, a rovnou si za dva dny intenzivního hackathonu naprogramovat samoobslužný kiosek,“ vysvětlil důvod uspořádání hackathonu Rudolf Kotas, produktový šéf Storyous.

Storyous známe především z našich oblíbených restaurací, kaváren či bister. A přestože je velmi úzce spjatý s gastrobusinessem, v jádru jde především o společnost, která je postavena na neustálém vývoji a okamžitém přizpůsobení se potřebám zákazníka. Nedostatek vývojářů Android aplikací ale rychlost vývoje značně komplikuje. Storyous proto zkouší cestu progresivní webové aplikace, která firmám umožňuje přidávat nové funkcionality v rychlejším tempu.

Android vývojáři nejsou jedinou profesí, po které je na pracovním trhu poptávka. S nedostatkem zaměstnanců bojují i restaurace, kterým chybí personál pro obsluhu hostů.
„Každý den dostáváme od zákazníků zpětnou vazbu a zjišťujeme od nich, jak pokladny Storyous vylepšit. Hodně z nich se potýká s nedostatkem číšníků, a potřebují tak objednávky v restauracích co nejvíce automatizovat. My jsme si chtěli samoobslužný kiosek nechat dodat od firem, které ho již realizují u nás nebo ve světě. Jenže čekání 3–5 měsíců a částky v řádech milionů nás donutily přemýšlet, zda nebude lepší zkusit to vlastními silami. Vznikl tak projekt vývoje samoobslužného kiosku během jediného hackatonu,“ sdělil Rudolf Kotas.

Pilotní verzi kiosku Storyous odzkoušeli 18. února 2020 v karlínském pivovaru s výčepem Dva kohouti. Před uvedením na trh je ale čeká ještě kus práce. Kiosky tedy nenajdete ve své oblíbené hospodě už příští týden. Storyous ale vidí trendy jasně – kiosky ve vhodných podnicích urychlí objednávky, usnadní práci obsluze a majitelům restaurací zvýší tržby.

Společnost Storyous vznikla jako start­up v roce 2012. Od roku 2015 vytváří komplexní restaurační systém, který zjednodušuje každodenní úkony spojené s gastronomickým provozem. Automatizuje procesy díky propojení s dodavateli nebo účetními a hotelovými systémy. Aktuálně zpracovává 10 % obratu v české gastronomii. Kromě České republiky působí také v Polsku a Španělsku. Roční tržby společnosti dosahují téměř 60 milionů korun.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3