INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

000 robotV Česku se bude dále snižovat počet lidí v produktivním věku. Další technologické inovace a využití umělé inteligence tak budou zcela nezbytné pro další ekonomický růst. Klíčové bude zejména, jak úspěšné budou v této oblasti malé a střední firmy, které poskytují zaměstnání zhruba dvěma třetinám českých pracovníků.

Česká pobočka Googlu se proto rozhodla tyto podniky podpořit a nabídnout jim bezplatnou pomoc s aplikací umělé inteligence v jejich podnikání.

Podle loňských dat společnosti McKinsey, která se zabývala potenciálem umělé inteligence v Evropě, může do roku 2030 pokrok v oblasti umělé inteligence a automatizace tvořit až 13,5 % růstu HDP Evropské unie a být tak jedním z jeho hlavních hnacích motorů. Vzhledem k silné orientaci České republiky na průmysl a množství pracovních míst, která mohou být automatizována, je v tuzemsku navíc potenciál umělé inteligence větší než u většiny dalších zemí Evropy.

Růst HDP založený na inovacích v oblasti umělé inteligence však nemusí být tak výrazný, pokud se této příležitosti dostatečně nechopí také menší podniky. McKinsey přitom vyčíslilo potenciál umělé inteligence pro české malé a střední firmy do roku 2030 na celkem 44 miliard EUR (více než 1 bilion korun) pro HDP země. Největší příležitost k inovacím pak podle firmy nastává ve výrobě, obchodu a stavebnictví.

Nový nástroj poskytne firmám personalizovaná doporučení

Malé a střední podniky ale mají obecně tendenci zaostávat v digitalizaci za většími společnostmi. Pomoc v této oblasti tak teď nabízí Google, který přichází se speciální platformou určenou firmám, které se chtějí dozvědět více o tom, jak by samy mohly umělou inteligenci využít. Najdou zde kromě řady informačních materiálů v českém jazyce a přístupů k bezplatným kurzům také nástroj Umělá inteligence v podnikání pro tuzemské firmy a živnostníky. Bezplatný nástroj pomůže podnikům v několika krocích objevit svůj potenciál v oblasti umělé inteligence a poskytne personalizovaná doporučení specificky pro daný obor podnikání i s konkrétními tipy, jak začít.

Společnost se tak snaží ukázat i firmám v méně digitalizovaných odvětvích, že z umělé inteligence není třeba mít strach, ale naopak přináší velkou úsporu času i prostředků.

„Umělou inteligenci už dávno všichni používáme, jen si to prostě neuvědomujeme. Dobrým příkladem je třeba Překladač nebo Fotky Google. Jestliže byl v minulém století hlavním motorem ekonomického růstu průmysl, nebojím se tvrdit, že v tomto století bude prosperita a konkurenceschopnost společnosti záviset do značné míry na naší technologické připravenosti. Chceme proto pomoci šířit osvětu v oblasti umělé inteligence, mluvit o ekonomických i sociálních přínosech této technologie, a poskytnout potřebné a užitečné zdroje a nástroje českým firmám,“ říká Taťána le Moigne, ředitelka české, slovenské, maďarské a rumunské pobočky společnosti Google.

Kurz Elements of AI je určen pro širokou veřejnost

Ve spolupráci s pražským neziskovým spolkem prg.ai firma také nabídne mezinárodní kurz Elements of AI, na základě kterého získají účastníci ucelený vhled do umělé inteligence.

„Do Elements of AI se po celém světě zaregistrovalo už přes 620 tisíc účastníků z více než 170 zemí. Velice mě těší, že bude tento otevřený online kurz i v češtině. Lidé k jeho absolvování nepotřebují znalost programování ani matematiky a mohou se do něj hlásit zcela zdarma,“ říká Lenka Kučerová, ředitelka spolku prg.ai. Účastníci se díky němu naučí například, co to jsou neuronové sítě nebo jak fungují základní algoritmy.

Program je součástí dlouhodobé iniciativy Grow with Google - Pomáháme Česku růst, jejímž cílem je, ve spolupráci s významnými partnery jako Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a Svaz průmyslu a dopravy ČR, podpořit českou společnost a ekonomiku i v době pandemie. Google se v loňském roce ve spolupráci s partnery zavázal pomoci dalším 130 tisícům českých podnikatelů a jednotlivců lépe využívat internet k podnikání, nalezení práce a rozvoji kariéry. Od roku 2016 Google ve spolupráci s partnery pomohl již více než 170 000 lidem a firmám zlepšit jejich digitální dovednosti.

(tz)

 

 

 

 

Slovo ke dni

  • Prázdninový čas po celý rok

    Poslední dva roky pozoruji velmi zvláštní fenomén. Týká se přítomnosti v práci. Je to jasné, po covidu se na nás řítí dynamika dosud nevídaná. Nicméně tak nějak se změnil rytmus svátků, volna a dovolených. Vánoční prázdniny dětem sice končí na začátku ledna, ale v mnoha firmách klíčoví lidé do pracovního rytmu vplouvají až v polovině měsíce. Pak přichází 15 dní intenzivní práce. Po ní, od počátku jarních prázdnin, lidé rotují po horách a za stůl usedají přerušovaně až do konce března. Velikonoce odstartují další dovolenkový turnus. A květnové svátky mnozí využijí na odpočinkovou víc než týdenní šňůru. Od poloviny června se dostáváme na vlnu letních dovolených, která ustává až s půlkou září. Až potom se do půlky prosince rozjedou naplno kolečka pracovní aktivity, protože rok se pomalu s tím další schází. A pak je vánoční rádiový klid....

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2025

INZERCE

Partneři

 

Partneři plus:

 

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

budova UPV 2 copy

Co jsou dodatková ochranná osvědčení 3. prosinec 2024

Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Speciální příloha

titulka web

Otevřít PDF

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto  cmsm105caim200 AVLOGOM3