INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Chytré kamery MobotixProgramátoři z České republiky uspěli v celosvětové konkurenci. V brněnském vývojovém centru společnosti Konica Minolta vyvinuli vlastní videoanalytický software ke kontrole kvality a efektivity výroby.

Nová technologie ve spojení s chytrými kamerami Mobotix využívá umělou inteligenci k zajištění nízké chybovosti výroby, detekci poškození, počítání produktů a sledování celého výrobního cyklu. Již v prvním roce po instalaci softwaru FORXAI lze uspořit v provozech výrobních a logistických firem řádově až stovky tisíc korun.

„Kamerová řešení Mobotix jsou vlajkovou lodí našich IT služeb. V minulých letech jsme se díky nim úspěšně posunuli z pozice výrobce tiskáren v dodavatele komplexních služeb. Budoucnost vidíme právě ve vývoji vlastních aplikací s využitím umělé inteligence, které můžeme s kamerami kombinovat,“ řekl Michal Šotek, ředitel divize Video Solution Services společnosti Konica Minolta Business Solutions Czech a dodal: „Nová technologie je vhodným doplněním k chytrým kamerám Mobotix, které Konica Minolta dodává na trh od roku 2017.“

Software FORXAI sestává ze tří samostatných nástrojů. Prvním je aplikace pro kontrolu kvality montáže (Assambly Quality Inspection). Ta v reálném čase sleduje, zda jsou všechny komponenty daného výrobku na svém místě a správně namontovány. V případě, že detekuje chybu nebo chybějící díl, informuje navazující systém nebo přímo operátora.

„Nástroj se osvědčil u našeho zákazníka, výrobce praček, už po nasazení na jediné výrobní lince. Řešení pomohlo nejen ke zrychlení výroby, snížení nákladů a zvýšení spolehlivosti produktu, ale ušetřilo i prostor ve výrobní hale. Zákazník mohl zrušit operační prostor pro kontrolora kvality, který u každé linky zabíral přibližně 10 metrů čtverečních. Při využití systému na všech linkách a halách tak může do budoucna dosáhnout výrazné úspory místa a to využít například pro instalaci dalších výrobních strojů,“ vysvětlil M. Šotek.

Druhým nástrojem je aplikace pro detekci a počítání objektů (Object Detection And Counting). Ta dokáže produkty či jejich součásti rovněž kategorizovat a sledovat v průběhu celého výrobního a skladovacího procesu v režimu 24/7 rychlostí přesahující i 1000 kusů za minutu.

Třetí oblastí využití nové technologie je detekce defektů (Defect Detection). Ta umožňuje automaticky vyhledat a upozornit na jakákoli poškození výrobku nebo jeho znečištění. Tato funkce napomáhá zejména ke zvýšení spolehlivosti výrobků, tedy snížení množství reklamací a souvisejících provozních nákladů.

„Tuto technologii jsme úspěšně nainstalovali například u zákazníka z oblasti výroby stavebních materiálů. Ten se potýkal s vysokou úrazovostí kontrolorů v náročném pracovním prostředí a současně se značnou chybovostí těchto kontrol. Po nasazení kamer Mobotix se systémem pro detekci defektů došlo k výraznému zefektivnění kontrolního procesu, snížilo se množství pracovních úrazů a zrychlila se i výroba,“ informoval M. Šotek a dodal: „Všechny nástroje FORXAI zvyšují produktivitu výroby, snižují náklady a poskytují data o výrobních a skladovacích procesech důležitá pro optimalizaci řízení firmy. Související úspory dosahují řádů až stovek tisíc korun.

Více informací na www.konicaminolta.cz.

(tz)Chytré kamery Mobotix

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3