INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 24. rokem

5G Smart farming 1Evropský pilotní projekt chytrého zemědělství v hornorakouském vinařství Nussböckgut využívá moderní technologie k monitorování kvality plodin. Data o stavu vinice poskytují záběry z dronů, které z výšky mapují vinnou révu.

K vyhodnocení záznamů se využívá umělá inteligence, díky níž je jasné, kdy a v jakém množství mají zemědělci použít pesticidy a hnojiva nebo zavlažovat. Aktuální situaci na vinici lze sledovat online pomocí 5G sítě v reálném čase. Zákroky na vegetaci lze tedy provádět okamžitě při detekci nežádoucího stavu. Inovativní projekt funguje již přes rok ve spolupráci se společnostmi Dronetech a Huawei, které plánují uplatnění projektu i dalšími subjekty, například obcemi nebo firmami.

5G Smart farming 2Nedostatek kvalifikovaných pracovníků, vody a odolní škůdci patří mezi hlavní problémy, které ovlivňují zemědělství. Na tyto výzvy nabízí odpovědi chytré zemědělství, a to použitím moderních technologií k efektivním zásahům v co nejkratším čase. Využití dronů poskytuje okamžitá a exaktní data o stavu zemědělských plodin. Na případné škůdce nebo dehydrované rostliny upozorní v reálném čase drony, díky nimž mohou zemědělci na rizika neprodleně reagovat. Nedochází tak k nadměrnému použití pesticidů, hnojiv nebo plýtvání vodou na dostatečně zavlažené rostliny, čímž se šetří nejen životní prostředí, ale i finanční prostředky.

(tz)

Slovo ke dni

  • Zima za námi, plynu je dost

    Před začátkem zimní topné sezóny si podniky ani drobní spotřebitelé nebyli jisti, jak vystačí se zásobami paliv. Teď už to máme za sebou a ministerstvo průmyslu a obchodu s úlevou konstatuje, že jsme obstáli na výbornou. I když zásobování, zvláště plynu z tradičních zdrojů, bylo přerušeno, nic dramatického se nestalo. Není pochyb o tom, že hlavní roli sehrál odpovědný přístup velkých i malých odběratelů, kteří vystačili s tím, co bylo k dispozici. Vcelku logicky tomu napomohly i výrazně vyšší ceny energií a také technologie efektivněji využívající každou kilowatthodinu. Nicméně šetrné nakládání se zdroji musí pokračovat během celého roku, protože levně už nikdo nenakoupí a nadbytek zdrojů zřejmě už navždy patří minulosti. Potvrdilo se tak staré české přísloví, že nouze naučila Dalibora housti. Ku prospěchu nás všech.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2023

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 4

O společensky užitečné činnosti v oblasti ochrany duševního vlastnictví 6. prosinec 2022

Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3