INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Ilustracni foto 10Česká policie letos od začátku roku do konce srpna zaznamenala téměř 14 tisíc skutků spáchaných v kybernetickém prostoru. Počet případů roste nejenom u občanů, ale i firem. Výrazný nárůst kybernetických útoků zaznamenal také bezpečnostní tým O2, který řeší denně okolo 500 útoků na firmy připojené přes jeho síť. To představuje v meziročním porovnání dvojnásobný nárůst.

Podle nejnovější zprávy Microsoft Insider Risk Report mnoho zaměstnanců, kteří způsobují svým organizacím škody, tak činí nevědomky. Nejčastější příčinou úniku dat jsou laxní a nedostatečně proškolení zaměstnanci, kteří nevědomky provádějí nebezpečné akce. Ti, kteří kradou data cíleně pro konkurenci jsou méně častým jevem, ale jejich nebezpečí není menší, pracují totiž na objednávku a jdou na jisto.

Klikají na odkazy bez ověření

Faktem je, že počty kybernetických hrozeb v České republice neustále rostou. Jsme nyní již pátým nejčastějším terčem útoků v Evropě. Zaměstnanci jsou celkově nejslabším článkem zabezpečení firmy. Jejich zranitelnost ještě umocňuje růst nutnosti hybridní práce.
„Simulované útoky v rámci testování odolnosti firem ukazují, že řádově pětina zaměstnanců klikne na odkaz ve zprávě, aniž by prověřovali, kam směřuje. Phishingové útoky vedené přes zaměstnance jsou velmi účinné, jejich edukace v základních pravidlech bezpečného chování ve virtuálním prostředí pokulhává na celém světě,“ upozorňuje Michal Merta, ředitel Cyber Fusion centra společnosti Accenture.

Hybridní práce bezpečnosti nepřidá

V současném hybridním světě pracovníci nejenže používají své osobní přístroje, ale navíc řeší pracovní úkoly na svých cestách. Firmy přitom mají technologické rezervy ve způsobu, jakým dovolí vzdáleným pracovníkům přistupovat k datům a aplikacím. Podle průzkumu Cisco jen u 32 % společností vyžadují firemní aplikace přístup přes virtuální privátní síť (VPN) a jen u přibližně pětiny společností se pro vstup k firemnímu IT používá vícefaktorová autentizace. Zhruba 20 % pak vyžaduje, aby veškerá komunikace vzdáleného pracovníka do internetu probíhala přes VPN a firemní firewall.
„Kombinace slabšího zabezpečení zařízení používaných pro práci z domova, vzdálené komunikace a podceňování důkladného školení v otázkách bezpečnosti může představovat bezpečnostní rizika pro firemní data,“ říká Ondřej Ševeček, odborník na bezpečnost a etický hacking z Počítačové školy GOPAS.
Nepřehlednost ve větších organizacích zejména v době hybridní práce dává prostor i zcela primitivním metodám, kdy se podvodník představí jako nový pracovník IT oddělení, který má za úkol pomocí vzdáleného přístupu provést nějaký zásah na počítači.

Staré dobré metody

Staré dobré metody přímé fyzické infiltrace do pracovních systému, stažení citlivých dat a jejich předání konkurenci je sice co do počtu událostí méně častým rizikem, ale to nesnižuje jejich nebezpečí. Naopak. Jedná se zde o velmi nebezpečnou formu průmyslové špionáže a její zacílení a přímé využití nekalou konkurencí firmy ohrožuje v maximální míře.
Aktérem krádeže dat může být uplacený neloajální zaměstnanec, cíleně dosazený nováček ale i třeba často v noci v prázdných kancelářích pracující uklízečka. Ta může buď zcizit volně ležící externí paměťový disk nebo pomocí speciální flashky rychle stáhnout data z počítače. Obranou proti těmto hrozbám je jedině holistický přístup k zabezpečení napříč celou organizací a také školení a vzdělávání jsou životně důležité pro proaktivní řešení a snižování vnitřních rizik.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3