INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Podle aktuálního průzkumu celosvětové sítě poradenských společností KPMG The Converged Lifestyle – Consumers and Convergence 5 má po celém světě tradiční pevnou telefonní linku přes 80 procent zákazníků využívajících telekomunikační služby. Oproti loňskému roku je to pokles o čtyři procentní body. V regionu Evropy, Středního východu a Afriky je podíl pevných připojení 76 procent, tedy pod celosvětovým průměrem. V České republice tuto službu využívá 1,7 milionu zákazníků. Vzhledem k současnému boomu mobilních zařízení tak nad budoucností pevných linek visí otazník.

Jako hlavní důvody pro využívání pevné linky uvádějí respondenti nejčastěji připojení na internet (52 procent), její používání „ze zvyku" (47 procent), pocit větší spolehlivosti (45 procent) a výhodnější cenu za služby (32 procent).

I v České republice slouží pevné linky nejčastěji k přístupu na internet. Mobilní připojení k internetu je totiž podle průzkumu agentury STEM/MARK pro přibližně dvě třetiny uživatelů jen doplňkem k připojení pevnému. Přesto v České republice počet pevných připojení oproti loňskému roku klesl o téměř 11 procentních bodů.

„Pokles sice není tak rychlý, jak se očekávalo, ale na uvedených důvodech pro jejich využívání firmy sotva mohou zakládat svou dlouhodobou strategii. Lpění zákazníků na pevných linkách by ale mohly využít k poskytování dalších služeb, které se tak pro ně mohou stát novými zdroji příjmů," uvedla Eva Racková, Partner, služby pro technologie, média a telekomunikace, KPMG Česká republika.

Mladí o pevné linky nestojí

Studie KPMG dále ukazuje, že tendence v používání pevné linky zjevně souvisejí s věkem. Zatímco v kategorii nad 45 let ji vlastní 88 procent respondentů, u mladých lidí mezi 16 a 24 lety je to pouze 72 procent. Mladí lidé totiž v mnohem větší míře využívají multifunkční a mobilní zařízení a jejich pomocí se také připojují na internet.

Obliba PC klesá

Ke všem sledovaným aktivitám či službám sice uživatelé stále nejčastěji používají osobní počítač, i jeho obliba však klesá – mezi lety 2010 a 2011 v průměru o téměř pět procent. Lidé stále častěji sahají po chytrých telefonech, tabletech či jiných zařízeních.

„Od roku 2006, kdy jsme se sledováním začali, se o 20 procent snížil počet těch, kdo PC používají pro přístup k novinkám a informacím. V obdobné míře poklesl zájem o jejich využívání pro aktivity na komunikačních programech, chatech a sociálních sítích, a to ve prospěch mobilních telefonů," sdělila Eva Racková.

Různé přístroje, různé aktivity

Osobní počítač lidé nejčastěji používají k on-line nákupům a vyhledávání produktů a služeb, často ale slouží také jako výukový nástroj (formou školení či tzv. webinářů). Mobilní telefony dosáhly vysokého skóre nejen u hlasové komunikace, ale třeba také při používání map a navigací, každý pátý uživatel pak na nich s oblibou hraje hry. U tabletů je nejčastější aktivitou četba elektronických knih, následuje sledování televize a filmů.

(tz)

Slovo ke dni

  • Radši kašmírový než směsový

    Pomalu se blížíme k podzimu, i když tomu teploty vůbec neodpovídají. Ráda bych se při té příležitosti zamyslela nad spotřebním chováním, protože i sem patří nákup oděvů. Ale nutně to tak být nemusí. Zkusila jsem orientačně spočítat, jak se člověku vyplatí kvalitně zpracovaný kašmírový svetr. Když máte doma kousek ze směsi polyesteru, akrylu, polyakrylu, viskózy, elastanu a možná trochu nepříliš kvalitní vlny, zaplatíte místo osmi až patnácti tisíc zlomek ceny, zhruba od tisícovky do osmnácti stovek. Ale teď přijde druhá část rovnice. Kolikrát ten směsový za sezónu budete muset vyprat? Každé tři až čtyři dny. Protože se v něm drží pachy. Víc chytá špínu. A má horší termoregulační vlastnosti než přírodní materiál na bázi zvířecího chlupu. Ten z kašmíru, a potažmo dalších druhů vlny, vyperete za sezónu jednou. A ve skříni byste měli mít...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Září 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3