INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem

Snaha ušetřit na nákupu legálního softwaru hraje stále výraznou roli, ale roste počet případů pirátství z důvodu neinformovanosti či nákupu softwaru od podvodníků.

Za pirátstvím stojí stále stejné důvody: v domácnostech snaha ušetřit a v případě firem chaos a nepořádek v zakoupených licencích. Na rozdíl od minulosti ve firmách už nedominuje hamižnost, ale organizační chaos (31 %) a s tím související nedodržování licenčních ujednání (24 %), zejména instalace více kopií softwaru, než povolují zakoupené licence.

V domácnostech snaha ušetřit stále dominuje (57 %) a následuje pirátství z nevědomosti či neinformovanosti (22 %), nejčastěji stažením softwaru z pochybného zdroje, například z internetového úložiště. Vyplývá to z poznatků protipirátské organizace BSA | The Software Alliance, která analyzovala případy pirátství za poslední dva roky.

„Novým trendem je růst případů, kdy k pirátství dochází vinou podvodu, nejčastěji pořízením od neautorizovaných překupníků či z on-line aukcí. Výrazně stoupl i počet případů, kdy kradený software instalují děti (13 %), ať už pro vlastní potřebu nebo pro rodiče či prarodiče,“ říká Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA | The Software Alliance.

V Česku se pirátsky užívá 35 % softwaru a jeho výrobci tím ročně přicházejí o tržby v hodnotě 3,8 miliardy korun. Nejčastěji se užívá kancelářský software a operační systémy, grafické a návrhářské programy, herní software, konstrukční CAD aplikace či utility, například antivirové systémy.

Podle průzkumu BSA 48 % domácích uživatelů v Evropské unii připouští, že užívají nelegální software. „Málokdy si pirátské kopie pořizuje 26 % uživatelů a 12 % připouští občasné užívání kradeného softwaru. Nicméně 7 % se přiznalo, že užívá pirátský software velmi často, a 3 % dokonce neustále,“ shrnuje Jan Hlaváč. Softwarovými piráty jsou zejména muži (64 %) ve věku 25–34 let (36 %).

Prarodiče: Vnuk z nás udělal piráty

Protipirátská organizace BSA zároveň zaznamenala růst případů pirátství u uživatelů starších padesáti let. Nákup výpočetní techniky rodičům či seniorům často zařizují jejich potomci, kteří si mnohdy s autorskými právy hlavu nelámou: „Evidujeme mnoho případů, kdy se pirátem nevědomky stali rodiče nebo senioři, kterým nelegální software nainstalovalo jejich dítě nebo vnouče. Nabádáme k obezřetnosti, protože případné postihy jsou značné,“ varuje Jan Hlaváč, zástupce protipirátské aliance BSA.

Soud může uložit vysoké peněžité tresty, nařídit propadnutí věci, či dokonce uložit trest odnětí svobody až do výše osmi let. Dalším trestem bývá úhrada škody způsobené výrobcům softwaru nebo vydání bezdůvodného obohacení až ve výši dvojnásobku ceny nelegálně užívaného softwaru.

I za pouhé stažení pirátského softwaru hrozí postihy

BSA varuje i před stahováním potenciálně pirátského softwaru: „Lidé si často myslí, že pokud software pouze stahují a nesdílejí jej s ostatními uživateli, jsou právně nepostižitelní. To je ale obrovský omyl. I pouhé stažení nelegálního softwaru se považuje za porušení práv autorů,“ důrazně upozorňuje Jan Hlaváč.

Zatímco stahování filmů a hudby pro osobní potřebu zákon přímo nepostihuje – protizákonné je pouze jejich sdílení –, u softwaru tomu tak není. Policie tedy může stahovače postihovat i za stahování nelegálního softwaru a jeho užívání na počítači. „Stahovat software z pochybných zdrojů, jakými jsou různé peer-to-peer sítě či on-line úložiště, je proto velmi rizikové,“ uzavírá Jan Hlaváč z protipirátské organizace BSA | The Software Alliance. BSA kvůli tomu doporučuje stahovat software pouze z legitimních ověřených zdrojů a obecně být opatrný při jakýchkoli nákupech softwaru prostřednictvím sítě internet.

O protipirátské organizaci BSA

BSA | The Software Alliance (www.bsa.org) je přední světová asociace zabývající se prosazováním ochrany práv duševního vlastnictví v softwarovém průmyslu. Sdružuje přes sedmdesát společností, které ročně investují miliony dolarů do vytváření softwarových řešení, jež pohánějí ekonomiku a zlepšují moderní život. Prostřednictvím partnerství s orgány státní správy, orgány dohlížejícími na dodržování práv duševního vlastnictví a vzdělávacích aktivit rozšiřuje BSA horizonty digitálního světa a buduje důvěru v nové technologie, které tento svět posouvají vpřed.  Tuzemskými členy BSA jsou společnosti Acronis, Adobe, Apple, Asseco Poland S.A., Autodesk, Bentley Systems, CNC, DBA Lab S.p.A., Microsoft, Siemens, Symantec, Tekla a The MathWorks.

 

 

Slovo ke dni

  • Smrt ze zoufalství

    Ztratili práci, smysl života, začali pít nebo nadměrně brát antidepresiva a předčasně zemřeli. V USA dospěli vědci k závažnému poznání. V posledních dekádách čekala předčasná smrt na 600 tisíc lidí, uvádějí zprávy na Seznam.cz. Týká se bílých Američanů bez vysokoškolského vzdělání, kteří nenašli odpovídající uplatnění na pracovním trhu. Byli z něj vytlačeni roboty, umělou inteligencí, digitálními technologiemi. A nebo se jejich pracovní pozice odstěhovaly do regionů s nízkými mzdovými náklady. Nám Čechům zatím toto nebezpečí nehrozí. Domácí ekonomika stále poptává mnoho talentů, a to z řad především technických profesí. Uplatnění v České republice najde každý, kdo chce a má potřebné kvalifikační schopnosti. Nezaměstnanost se u nás dlouhodobě pohybuje na velmi nízkých hodnotách. Věřím, že s vyspělými technologiemi z USA si nedovezeme i...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červen 2022

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

judr karabec ip mediace

Proč si strany v IP mediaci naslouchají 15. červen 2022

V minulém příspěvku jsme se seznámili s druhou fází mediace, ve které IP mediátor aktivně naslouchá stranám. V rámci této fáze mediace je cílem IP mediátora zjistit skutečné potřeby a zájmy stran konfliktu.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3