INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Datacentrum ilustraceRok 2019 bude na trhu hostingových služeb symbolizovat především přesun k plně spravovaným řešením a zvyšující se důraz bezpečnost. Ta se zejména za poslední dobu stává hlavním tématem v oblasti mnoha segmentů, a to nejen u informačních technologií.

Celkový trh sdíleného webhostingu meziročně vzrostl jen nepatrně o jednotky % a otevřeno nebylo loni žádné datové centrum hostingové firmy. Jediným oficiálně spuštěným velkým datacentrem bylo DC7 od T-mobile. V roce 2019 resp. 2020 však lze očekávat větší „úrodu“ nových datacenter. Jedním z nich bude ServerPark DC2, plně stejnosměrně napájené datacentrum, pro které se aktuálně vyvíjí i vlastní hardware po vzoru Google a dalších. Statistiky vyplývají z analýzy společnosti VSHosting, která monitoruje trh v ČR v oblasti datových center.

Stagnace webhostingového trhu

Trh sdíleného webhostingu, který byl v ČR před mnoha lety poměrně roztříštěný, se stále více konsoliduje mezi top 5 poskytovatelů na trhu. Důvodem je primárně cenová politika (průměrná cena sdíleného webhostingu klesla za posledních 10 let více než 8x). Technická řešení se v této oblasti prakticky nezměnila a inovace jsou poměrně drobné. Sdílené webhostingy postupně zavádí novější verze technologií (verze PHP 7.2+) či některá drobná vylepšení jako podporu bezplatných SSL certifikátů Let´s Encrypt. Celkový trh sdíleného webhostingu vyrostl jen nepatrně o jednotky procent, což je trend posledních let. „Hlavním důvodem je fakt, že je určen pro malé aplikace postavené vesměs tzv. monoliticky (tj. „v jednom kuse“). Webhosting tak přestal vyhovovat jakékoliv aplikaci postavené modernější cestou například pomocí tzv. microservices, kdy je aplikace rozdělená na několik částí. Současně jde stále o službu, jejíž používání vyžaduje mít pro běžného uživatele nadstandardní technické znalosti.“ uvádí Damir Špoljarič, CEO firmy VSHosting. Standardní uživatelé často hledají hosting svého webu, blogu či malého e-shopu na hotových cloudových řešení jako je například Shoptet, kde žádný hosting řešit nemusí.

Přesun k plně spravovaným službám

Trh managed služeb (tj. kromě hardwaru je zajištěna i kompletní správu serverů) zaznamenává čím dál větší rozmach, a to zejména z důvodu větší využitelnosti pro širší spektrum klientů. Nemusí jít pouze o tradiční služby managed serverů, populární jsou i nové individuální služby navržené na míru specifickým požadavkům klientů. Příkladem je vysoký zájem o provoz Kubernetes clusteru, tedy speciální infrastruktura využívaná pro vývoj moderních aplikací pomocí tzv. microservices. Managed služby dokážou vyhovět požadavkům moderních aplikací a oproti globálním cloudovým poskytovatelům zajišťují klientům a jejich vývojářům nadstandardní individuální podporu s přihlédnutím ke specifikům klientovy aplikace. „Z toho důvodu VSHosting v roce 2018 největší nové klienty získal právě migrací od světoznámých poskytovatelů jako je Amazon Web Services nebo Google Cloud. Růst trhu managed hostingu v roce 2018 odhadujeme na 35-40 %“ dodává Špoljarič.

Zvyšující se důraz na bezpečnost

Rok 2018 byl ve znamení většího důrazu na bezpečnost, který pokračuje i letos. U téměř 4 % domén (cca 50 000 domén) došlo v k nasazení bezpečnostního certifikátu DNSSEC, který aktuálně využívá více než polovina všech českých domén. Čím dál větší oblibě se těší i šifrovací certifikát Let‘s Encrypt (bezplatné SSL certifikáty), který z pohledu počtu zabezpečených domén vyrostl o více než 100 % (na téměř 87,5 milionů aktivních certifikátů celosvětově). Hostingové firmy se také více zabezpečují některou z forem anti-DDoS ochrany (ochrana před kybernetickými útoky typu DDoS, tj. útok prostřednictvím přetížení serverů).

Společnost VSHosting

VSHosting je v současné době největším poskytovatelem komplexních managed serverových služeb v České republice a na Slovensku. Vznikl v roce 2006 a k dnešnímu dni pečuje o více jak 3 000 serverů českých i zahraničích internetových projektů většího významu. Mezi internetové servery, kterým zajišťuje VSHosting provoz, patří například portál ČSFD.cz, velké zpravodajské servery, internetové obchody Okay, Zoot, Notino, Pilulka a stovky dalších, bankovní servery, ale i společnosti jako Baťa nebo RWE. VSHosting hostuje více jak 40 % českého a slovenského e-commerce trhu. Jako první česká firma vstoupil VSHosting do největšího datového výměnného uzlu na světě DE-CIX, kde se odehrává největší množství datových výměn mezi největšími světovými telekomunikačními operátory (přes 3 500 gigabitů za sekundu, což je cca desetkrát více než probíhá v českém datovém uzlu NIX). Od roku 2018 disponuje VSHosting také 100Gbps propojením se špičkovým TIER1 operátorem Telia Sonera.

Více informací najdete na www.vshosting.cz 

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3