INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

aiČeská republika se zařadila do klubu zemí, které mají jasný plán jak uspět a prosadit se v technologii budoucnosti - umělé inteligenci. Vláda schválila Národní strategii umělé inteligence v ČR, která je základem podpory rozvoje AI a rovněž nezbytným předpokladem pro vznik evropského superhubu.

Podobnou strategii mají nejvyspělejší státy Evropy jako je Francie, Velká Británie nebo Německo a rovněž technologicky nejvyspělejší země světa.

„Před pár měsíci jsem začal pracovat na tom, aby Česká republika získala evropský superhub pro umělou inteligenci, jednám se všemi hlavními představiteli Evropské unie a přesvědčuji, že jsme v této oblasti na světové špičce. Připravujeme nyní s místopředsedou vlády Havlíčkem základní obrysy hospodářské strategie a umělá inteligence tam bude mít významné místo,“ zdůraznil předseda vlády Andrej Babiš.

„Máme velkou šanci využít špičkový český výzkum v této průlomové technologii, jako klíčový nástroj pro naši budoucnost. Zařazujeme se tím mezi evropskou technologickou elitu, která bude udávat nejen směr v oblasti průmyslu, ale stává se rovněž významným světovým hráčem v budování kybernetické bezpečnosti, abychom se tak postavili velké globální hrozbě, jako je krádež dat,“ uvedl místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. „Národní AI strategie navazuje na Inovační strategii a je jedním z prvních hmatatelných kroků vrátit Českou republiku mezi nejvyspělejší země světa,“ dodal Havlíček.

Nová strategie je především vstupenkou ČR pro zapojení do aktivit na úrovni EU, jež si vytkla za cíl dohnat náskok, který mají dnes především Spojené státy a Čína. „Klíčový první krok je snaha vybudovat v Praze Evropské centrum excelence v AI, tedy sídlo jedné z chystaných čtyř evropských výzkumných sítí. To by pomohlo vytvořit z Česka a celého regionu jeden ze světových AI hubů, ze kterého by těžila i ostatní oborová centra v Česku a celé střední Evropě,“ vysvětlil náměstek ministra pro digitalizaci a inovace Petr Očko, jenž se svým týmem strategii připravil. Česko si vznik Evropského centra excelence v AI vytyčilo za krátkodobý cíl, kterého je reálné dosáhnout do roku 2021. Strategie obecně počítá s krátkodobými (právě do roku 2021), střednědobými (2027) a dlouhodobými (2035) cíli.

„Dlouhodobě zásadní je pro nás přilákat špičkové talenty ze zahraničí, za kterými přijdou výzkumná centra světových firem a další investice. Na ty naváže rozvoj start-upů a inovativních firem v celé ČR. Umělá inteligence se zkrátka neobejde bez té reálné,“ dodal Očko.

Prioritní témata umělé inteligence v ČR jsou založena jak na výsledcích naší vědy, tak na průmyslových nebo veřejných aplikacích, ve kterých patříme mezi špičku. Zahrnují bezpečnost a obranu, průmyslovou výrobu a komunikaci člověka se strojem. Míříme tím jak na expertizy v počítačové bezpečnosti, tak na robotiku spojenou s průmyslem 4.0, samořiditelná auta, nebo na aplikace v oblasti rozpoznávání obrazu či jazyka. Současně se tím zvýší komfort obyvatel v každodenním životě, založený zejména na rychlé a vstřícné komunikaci se státem.

Strategie je členěna do sedmi kapitol a pokrývá oblasti ekonomiky a společnosti od podpory vědy a výzkumu, přes školství a sociální systém, až po otázky regulace a mezinárodní spolupráce. Hlavní řídící roli v oblasti AI má místopředseda vlády pro hospodářství v úzké spolupráci s premiérem. Cílem je propojit jak veřejný, tak i soukromý sektor, tedy zástupce státu, firem i akademie. Ti se také na přípravě Strategie aktivně podíleli.

(tz)

Ilustrace Pixabay.com

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3