INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

PENNY Petr BAUDYŠVedoucí oddělení kvality PENNY Petr Baudyš byl Českou společností pro jakost vyhlášen „Manažerem kvality roku v České republice“ za rok 2021. Toto ocenění je udělováno manažerovi, jehož přínos pro organizaci má výrazný dopad na výsledky společnosti i spolupracujících subjektů.

„Pro mě je to ocenění celého našeho týmu. Jako jedinec bych neodkázal v této oblasti nic. Za těch více než 7 let v PENNY se nám podařilo vybudovat tým, se kterým posouváme kvalitu našich produktů neustále dopředu,“ okomentoval ocenění Petr Baudyš a dodal: „Pro nás všechny je největším oceněním zájem a radost zákazníků, kteří k nám do PENNY chodí přímo pro konkrétní produkty, které jinde nedostanou. Důkazem toho, že jdeme správnou cestou, jsou pak také desítky ocenění pro naše privátní značky, například v soutěži Chuťovka roku nebo ve Volbě spotřebitelů.“

Vyhlašovatelem národní, soutěže o titul Manažer kvality roku v České republice se stejným cílem je Česká společnost pro jakost, která je členem EOQ a představitelem ČR v této organizaci. Ocenění je udělováno v návaznosti na mezinárodní cenu European Quality Leader vyhlašovanou právě Evropskou organizací pro kvalitu. Cena je určena fyzickým osobám, které působí na pozici manažera kvality (nebo obdobné pozici) v organizaci, která má sídlo na území ČR, po dobu minimálně 3 let.

Petr Baudyš je vedoucím oddělení kvality v Penny Market od roku 2013. Vystudoval analytickou a fyzikální chemii na Univerzitě Pardubice. Po studiích do roku 2001 pracoval na České zemědělské a potravinářské inspekci. Po dobu šesti let byl zástupcem České republiky v mezinárodní komisi pro označování potravin a 12 let vedl oddělení obchodně právní v řetězci Tesco. V současné době odpovídá za procesy v rámci kvality v celém řetězci PENNY v České republice, a současně koordinuje všechny projekty související s udržitelností. Pochází z Hlinska, jeho koníčky jsou golf, tenis, lyžování, četba a dobré víno.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3