INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem

Era_logo_finalSoutěž ERA Starosta roku, kterou vyhlašuje Poštovní spořitelna s Nadací VIA, garantem projektu, má již svého historicky třetího vítěze. Starosotou roku 2011 se stal Pavel Kašpárek, starosta obce Úsilné z okresu České budějovice v Jihočeském kraji. Od Poštovní spořitelny tak obec získala do svého rozpočtu částku 250 tisíc korun a tradiční Rychtářské právo jako symbol dobrého vedené obce.

Do letošního třetího ročníku soutěže obcí do 2000 obyvatel se přihlásilo 222 adeptů pro udělení titulu z celé České republiky. Odborná komise z nich pak vybrala pětici finalistů a mezi nimi i vítěze. Do letošního finále se probojovali Vladimír Stříbrný, starosta Heřmanic z okresu Liberec v Libereckém kraji, Hana Šíblová, starostka obce Krásensko, z okresu Vyškov v Jihomoravském kraji, Pavel Kašpárek starosta obce Úsilné z okrevu České Budějovice v Jihočeském kraji, Tomáš Kocourek, starosta Zděchova z okresu Vsetím ve Zlínském kraji a Karel Sklenička, starosta obce Lány z okresu Kladno ve Středočeském kraji.

Při výběru starostů sledovala hodnotící komise zejména péči o ekonomický, kulturní a společenský život obce, snahu o trvale udržitelný rozvoj, komunikaci s občany a jejich zapojování do rozhodování o veřejných záležitostech, aktivní spolpráci s místními spolky či snahu o inovativní způsoby vedení obce. Komise se podle slov Markéty Krausové z Nadace VIA zajímala také o osobní nasazení finalistů, protože v soutěži nesoupeří pouze obce, ale i starostky a starostové. Určitým vodítkem byl také počet podpisů obyvatel připojených k nominaci.

V obci Úsilné, v níž ve funkci starosty působí letošní vítěz Pavel Kašpárek, trvale žije na 407 obyvatel a svůj podpis k nominaci starosty do soutěže připojilo 194 z nich. Asi věděli dobře, proč tak učinili. Obec od roku 1990, kdy starosta Kašpárek poprvé do funkce nastoupil, bylo zrekonstruováno 90 % komunikace v obci včetně osvětlení, byl vybudovány kanalizace, rozvod vody, plynu, domácnosti byly připojeny k internetu. Podporu má rozvoj kultury v obci a starosta má i značný osobní podíl na zpřístupnění unikátní podzemní Eliášovy dědičné štoly, která se stala oblíbeným cílem turistů i čkolních výprav. Občanům slouží také víceúčelová budova, kterou využívají také místní sportovci, hasiči a dva národopisné soubory. Od roku 2001 se v obci každoročně koná Svatováclavská pouť, jejíž návštěvu si nenechají ujít stovky obyvatel sousedských obcí i z nedaleké krajské metropole. Také pekařky z Úsilné připojily ruce k dílu a již třetí rok připravují krajovou specialitu "voselské uši" podle staré receptury a obnovují tak staré tradice. Zájem obyvatel obce o její zkrášlení prokázala také úspšná sbírka na opravu kaple na návsi. V Úlisné to zkrátka klape a starosta Kašpárek se podle všech indícií stal Starostou roku 2011 plným právem.

(no)

Slovo ke dni

  • Smrt ze zoufalství

    Ztratili práci, smysl života, začali pít nebo nadměrně brát antidepresiva a předčasně zemřeli. V USA dospěli vědci k závažnému poznání. V posledních dekádách čekala předčasná smrt na 600 tisíc lidí, uvádějí zprávy na Seznam.cz. Týká se bílých Američanů bez vysokoškolského vzdělání, kteří nenašli odpovídající uplatnění na pracovním trhu. Byli z něj vytlačeni roboty, umělou inteligencí, digitálními technologiemi. A nebo se jejich pracovní pozice odstěhovaly do regionů s nízkými mzdovými náklady. Nám Čechům zatím toto nebezpečí nehrozí. Domácí ekonomika stále poptává mnoho talentů, a to z řad především technických profesí. Uplatnění v České republice najde každý, kdo chce a má potřebné kvalifikační schopnosti. Nezaměstnanost se u nás dlouhodobě pohybuje na velmi nízkých hodnotách. Věřím, že s vyspělými technologiemi z USA si nedovezeme i...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červen 2022

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

judr karabec ip mediace

Proč si strany v IP mediaci naslouchají 15. červen 2022

V minulém příspěvku jsme se seznámili s druhou fází mediace, ve které IP mediátor aktivně naslouchá stranám. V rámci této fáze mediace je cílem IP mediátora zjistit skutečné potřeby a zájmy stran konfliktu.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3