INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 25. rokem

Mezinárodní cena inovací Mikropodniky AS2031 Vitae webV národním kole Mezinárodní ceny inovací Quality Innovation Award byly oceněny projekty ze strojírenství, oblasti gastronomie nebo environmentu, projekty již realizované i ty, které mají potenciál teprve se uplatnit.

V národním kole soutěže Quality Innovation Award zvítězily projekty velkých firem, mikropodniků a start-upů i ty, které mají potenciál uplatnit se v praxi. Komisi odborníků v čele mezinárodní soutěže tvoří i zástupci České společnosti pro jakost. Firmy a organizace veřejného sektoru mají v soutěži možnost porovnat své inovace z mezinárodního pohledu. Hodnocena je míra novosti z globálního pohledu a použitelnost v praxi, účinnost a orientace na zákazníka. V České republice je národním zástupcem ceny Česká společnost pro jakost a partnerem ocenění Asociace inovačního podnikání ČR.

Vítězem národního kola v kategorii Velké podniky se stala společnost ŠMT a.s., jejíž hlavní činností je výroba a montáž těžkých horizontálních frézovacích a vyvrtávacích strojů. Oceněnou inovací je Samopojízdná kabina s novým pohonem svislého posuvu, která je využívána náročnými zákazníky u velkých obráběcích strojů. Její pomocí se obsluha dokáže lépe přiblížit místu obrábění a kontrolovat jeho průběh.

Další v pořadí se v kategorii Velkých podniků umístila První brněnská strojírna Velká Bíteš, a.s., která uspěla s projektem Inovace technologií přesného lití nových typů odlitků žárových částí leteckých motorů a turbodmychadel. Ve firmě byly vyvinuty, provozně ověřeny, a do sériové výroby zavedeny nové technologie přesného lití odlitků leteckých motorů a vysoce náročných odlitků turbodmychadel nové generace ze superslitin na bázi niklu.

Vítězem národního kola soutěže v oblasti Mikropodniků a start-upů se stala společnost AS 2031 s.r.o. s inovací Biodynamická žárovka Vitae DEN. Vitae DEN je biodynamická žárovka, která umožňuje svícení v souladu s cirkadiánními rytmy. Disponuje totiž třemi různými módy (druhy světla), každý pro jinou denní dobu (den, večer, noc), a podporuje tak přirozené fungování organismu. Evolučně jsme navyklí na střídání dne a noci, resp. na spektrální složení světla, které nám dává signál, v jaké části dne se nacházíme, a tedy jaké procesy mají v těle probíhat. Jedinečnost žárovky Vitae DEN je v tom, že každý mód obsahuje světlo s jiným spektrálním složením. Žárovku navrhl a nechal patentovat Hynek Medřický a vyrábí se v Česku.

První místo v kategorii Potenciální inovace získala společnost KOLIMAX spol. s r.o. za inovaci: Oboustranná varná deska. Inovací je v tomto případě chytrá varná deska, která plní funkci oboustranného vařiče s dvěma různými principy úprav potravin (vaření a grilování). V současné době mají domácnosti k dispozici řadu spotřebičů, které umožňují odlišnou přípravu potravin než běžná varná deska nebo sporák. Jmenovat lze palačinkovač nebo gril. Vznikají tak vyšší nároky na kapacitu úložných prostor a elektronika zabírá další místo na kuchyňské desce. Vědomí skutečnosti, že by mohla varná deska disponovat další varnou plochou, která by se zpřístupnila jejím otočením o 180 stupňů, se stalo nosnou myšlenkou inovace.

Romana Hofmanová, výkonná ředitelka České společnosti pro jakost, k vyhlášeným cenám dodává: „I tento rok jsme svědky toho, že se české firmy nebojí inovovat a jsou na špičce především v oblasti prakticky využitelných inovací. Věřím, že vybraní národní vítězové uspějí i v mezinárodním kole soutěže Quality Innovation Award, stejně jako uspěly české firmy v předchozích ročnících. Výsledky mezinárodního kola budeme znát v únoru následujícího roku.“

Slovo ke dni

  • Životní malichernosti: ach ta doprava!

    Také se snažíte dobře hospodařit s každou minutou? Je to někdy to jediné, co člověku zbývá k tomu, aby byl stále aktivní, aby stihl využít hodně z toho, co mu život nabízí. A aby rovněž oplácel v tom nejlepším slova smyslu těm, kteří si to zaslouží. Nechci být patetická, a už vůbec ne škarohlíd a remcal, ale stále častěji přemýšlím o tom, jestli to všechno snažení má vůbec cenu. Jestli má smysl podnikat, odvádět daně, být laskavý, vstřícný, zodpovědný člověk. Všechno může rázem pokazit třeba městská hromadná doprava. Bydlím v Praze a z jednoho místa se snažím jezdit víc než 30 let do centra. Škoda, že jsem si nevedla přehled o všech těch zpožděních, která mi znemožnila obchodní schůzku, včasné zahájení nejrůznějších akcí, účast na tiskových konferencích, zmeškání divadelního představení, cestu do zahraničí.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Listopad 2023

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 JPF

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 4

O společensky užitečné činnosti v oblasti ochrany duševního vlastnictví 6. prosinec 2022

Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE