INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
logo_CIA_JPGPo splnění několika požadavků a nezbytné certifikaci bude možné se železným, ocelovým a hliníkovým šrotem nakládat mimo režim zákona o odpadech. Český institut pro akreditaci, o.p.s. (ČIA) připravuje v úzké spolupráci s Ministerstvem životního prostředí a Ministerstvem průmyslu a obchodu zavedení nové služby pro certifikační orgány, které budou moci vystavovat příslušné certifikáty.

zel_srot_ilustrPodnětem pro rozšíření nabídky služeb ČIA je skutečnost, že dnem 9. října 2011 nabylo účinnosti nařízení Rady (EU) č. 333/2011 ze dne 31. března 2011, kterým se stanoví kritéria vymezující, kdy určité typy kovového šrotu přestávají být odpadem ve smyslu směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/98/ES (dále jen „nařízení EU").

Jako jedna z podmínek pro to, aby mohl být kovový šrot vyveden z režimu zákona o odpadech je, že výrobce zavede systém řízení kvality umožňující prokázání shody s kritérii stanovených nařízením EU.

Požadavky na systém řízení kvality pro železný, ocelový a hliníkový šrot jsou stanoveny v čl. 3 resp. 4 nařízení EU. Kritéria kvality železného, ocelového a hliníkového šrotu a požadavky na způsob provádění kontroly splnění těchto kritérií jsou uvedeny v Příloze I a II nařízení EU.

Pojem „ověření", že systém řízení kvality je ve shodě s požadavky článku 3 resp. 4 může být nazýván také certifikace. Zde je nutno upozornit, že ověřování shody systému řízení kvality bude prováděno pouze jako součást certifikace systému řízení kvality podle mezinárodní normy ISO 9001 (včetně každoročních dozorů).

Výstupem z certifikace je certifikační dokument, který je zpravidla nazýván „certifikát". Tento certifikát musí deklarovat, kromě shody s normou ISO 9001, i shodu s příslušnými částmi nařízení EU a má uvádět pro jaký typ šrotu byl výrobce prověřen. Platnost certifikátu byla nařízením EU stanovena na 3 roky od jeho vydání. Certifikát musí vždy obsahovat odkaz na akreditaci, a to buď textový např. „Certifikát vydal certifikační orgán akreditovaný Českým institutem pro akreditaci, o.p.s. ...", nebo akreditační značku přidělenou certifikačnímu orgánu.

Prohlášení o shodě, které je druhou podmínkou vyvedení šrotu z režimu zákona o odpadech, se vystavuje dle vzoru uvedeného v Příloze III nařízení EU. Prohlášení musí také obsahovat odkaz na certifikační orgán, který provedl ověření systému řízení kvality.

Pro účely prokázání shody systému řízení kvality nelze akceptovat jiné typy certifikátů jako jsou např. certifikáty shody systému managementu s ISO 14001:2004. Certifikaci systému řízení kvality provádí pouze certifikační orgán, který je pro tuto činnost akreditován.

Akreditaci v České republice provádí Český institut pro akreditaci, o.p.s. – akreditační orgán notifikovaný u Evropské komise, který na stránkách www.cai.cz zveřejňuje seznam všech akreditovaných subjektů. Tento harmonizovaný přístup v rámci EU umožní vzájemné uznávání osvědčení o akreditaci vydaná akreditačními orgány i certifikáty vydané subjekty posuzování shody, které jimi byly akreditovány v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady č. 765/2008/ES.

Český institut pro akreditaci, o.p.s. připravuje akreditaci certifikačních orgánů tak, aby jejich výstupy certifikace mohly být uznávány všemi členskými státy EU.

Více informací poskytne Ing. Radim Frolík, garant rozvoje akreditace.

(čia)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3