INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Ve dnech 3. – 5. září 2014 se poprvé v Praze sejdou světoví vědci a odborníci v oblasti kvality na konferenci QMOD, aby jednali o aktuálních otázkách kvality nejen v dnešní době, ale i pro budoucí léta. Jaké je a jaké by mělo být pojetí kvality v podnikové praxi, v organizacích státní správy, jak by měl vnímat kvalitu zákazník, jak se má projevit ve službách, nakolik se kvalita stane scénářem pro výpočet pravděpodobnosti výskytu rizik? O těchto i dalších tématech bude diskutovat a prezentovat přes dvě stě světových kapacit, a Česká republika bude poprvé za 17 let přímo u toho. Našim vědcům, odborníkům i podnikatelům se naskýtá prostor zúčastnit se a zapojit se do diskuze.

 

Vědci a odborníci z celého světa se pravidelně jednou za rok schází v různých státech celého světa, aby si vyměnili poznatky o nastolení směrů v kvalitě. Konference QMOD se již konala v Číně, Španělsku, Německu, Jižní Koreji nebo Mexiku a letos poprvé se povedlo získat hostitelství pro toto ojedinělé fórum do České republiky. Hlavním partnerem konference za českou stranu se stala Vysoká škola ekonomická v Praze, a to na základě podpisu dohody mezi rektorem VŠE prof. Ing. Richardem Hindlsem, CSc. a odbornými garanty ze švédských univerzit Lunds a Linköping. Jen vědecký výbor konference, který rozhoduje o zaměření příspěvků, je více jak čtyřicetičlenný.

Motto letošního ročníku „Vstupy pro znalostní ekonomiku – od kvality produktů ke kvalitě znalostí“ příznačně deklaruje návrat zpět k pravé podstatě kvality, která se musí projevit primárně u všech typů produktů, kdy uživatel (spotřebitel) může jednoznačně rozpoznat, kdo to myslí s kvalitou poctivě a odpovědně. Tedy kvalita zákazníkem vnímaná v procesu užití nebo použití. Motto také posouvá pojetí kvality dále – jako atribut znalostí lidí. Podstatný odklon od formálnosti a spoléhání se na zdokumentování a „archivování“ kvality.

Tři dny budou odborníci jednat na půdě VŠE v rámci plenárních jednání a pěti paralelně běžících sekcí. Vedle VŠE Praha se dalšími partnery za českou stranu staly Vysoká škola hotelová Praha a Vysoká škola báňská- technická univerzita Ostrava. K podpoře konference a záštitou se připojili Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Rada kvality ČR. V jednání jsou i další významní partneři a resorty.

Pro účastníky a partnery konference je připraven vedle oficiálního programu i neformální program, umožňující diskuzi k problémům, vyjasnění si stanovisek, vznesení námětů a připomínek, sdílení znalostí a zkušeností.

Skutečnost, že se podařilo získat pořadatelství k nám do Prahy, otevírá velkou příležitost pro naše zájemce jak z podnikatelské, tak akademické sféry prezentovat naše pojetí a zkušenosti, nebo jen poslechnout si a diskutovat s ostatními odborníky z celého světa, jaké jsou trendy a záměry kvality. Nemálo našich výrobních podniků, organizací služeb, ale i zástupců státní správy se může pochlubit a prezentovat, jak vystavěli systém kvality a rozvinuli ho do konkrétních podob s prokazatelnými přínosy pro sebe i okolí.

Zájemci o účast na tomto mimořádném fóru se mohou přihlásit prostřednictvím internetu na  http://www.ism.lu.se/index.php?id=593 nebo mohou kontaktovat servisní pracoviště konference v ČR:

Odborné dotazy: Doc. Ing. Milan Hutyra, CSc. (koordinátor za ČR), Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Organizace a přihlášky: Ing. Alan Vápeníček, CSc., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

DTO CZ, s.r.o., Mariánské nám. 480/5, 709 28 Ostrava, mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel.: 595 620 145, kde rádi pomohou nebo odpoví na otázky k možné účasti.

Ing. Alan Vápeníček, CSc., DTO CZ Ostrava

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3