INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem

construction 2578410 1280 kopieI během současných cestovních omezení Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) pomáhá podnikatelům v České republice se zaměstnáváním cizinců. Poskytuje také řadu dalších služeb včetně toho, že pomáhá zajišťovat obchodní jednání se zahraničními partnery.

Vládní programy ekonomické migrace jsou v současné době jedinou možností, jak cizinec může získat oprávnění, které potřebuje k pobytu a dlouhodobějšímu výkonu ekonomické činnosti na území ČR.

„MPO intenzivně monitoruje to, jaké problémy firmám přináší omezení cestování a snaží se jim v dané oblasti maximálně pomoci. Na rozdíl od první vlny jsou v současné době v plném rozsahu znovu spuštěny všechny vládní programy ekonomické migrace, které usnadňují českým zaměstnavatelům získávat kvalifikovanou pracovní sílu ze třetích zemí, kterou potřebují. V odůvodněných případech také MPO uděluje výjimky pro vstup na území ČR,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a ochodu Karel Havlíček.

Vládní programy ekonomické migrace (Klíčový a vědecký personál, Vysoce kvalifikovaný zaměstnanec a Kvalifikovaný zaměstnanec) jsou v současné době jedinou možností, jak cizinec může získat oprávnění, které potřebuje k pobytu a dlouhodobějšímu výkonu ekonomické činnosti na území ČR. V rámci těchto programů lze žádat například o zaměstnaneckou kartu, kartu vnitropodnikově převedeného zaměstnance, modrou kartu apod.

Do programu Klíčový a vědecký personál a programu Vysoce kvalifikovaný zaměstnanec, které mají celosvětovou působnost, spadají zejména pracovníci IT, inženýři, statutáři aj., Žádosti o zařazení do programů vyřizuje MPO a následné žádosti o pobytová oprávnění se nabírají na zastupitelských úřadech, kde to epidemiologická situace umožňuje.

Mezi nejvyužívanější patří program Kvalifikovaný zaměstnanec, zaměřený na středně kvalifikované pracovníky, jako jsou montážní dělníci, řidiči, šičky aj. Program se týká následujících zemí: Bělorusko, Černá hora, Filipíny, Indie, Kazachstán, Moldávie, Mongolko, Srbsko a Ukrajina.

„Kromě toho MPO pokračuje ve vzdělávacích a proexportních seminářích, které se kvůli aktuální epidemiologické situaci konají on-line. Stejně tak odborníci z resortu informují o tuzemském know-how a technologiích. MPO také podporuje transfer technologií, a to v souladu s Inovační strategií ČR 2019 – 2030 v duchu národní hospodářské vize Czech Republic: the Country for the Future,“ říká náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro EU a zahraniční obchod Martina Tauberová a dodává: „Naše proexportní agentura CzechTrade na příští týden chystá tradiční celosvětové konzultace na exportní témata – E-MEET EXPORT 2020.“ Podrobnosti k této akci včetně registrace jsou k dispozici na https://www.czechtrade.cz/kalendar-akci/archiv-akci/e-meet-export-1.

Detailnější informace k programům ekonomické migrace včetně aktuálních kapacit programu kvalifikovaný zaměstnanec najdete na webu MPO na adrese https://www.mpo.cz/cz/zahranicni-obchod/ekonomicka-migrace/. S dotazy se můžete obracet také na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

K aktuální situaci se vstupem do České republiky, povinnostem zaměstnavatelů i cizinců a možnostem vládních programů ekonomické migrace uspořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s partnery informativní webinář. Přehrát si jej můžete na: https://www.youtube.com/watch?v=KMMZpKWmH98.

Pro úplnost: v souladu s mimořádnými opatřeními Ministerstva zdravotnictví není možné v současné době podávat žádosti do projektu Zácvik.

Pravidla pro vstup na území ČR

Pro cestování do České republiky je rozhodující riziko nákazy v dané zemi. Pokud někdo přijíždí ze země s nízkým rizikem nákazy, jeho vstup na území ČR není obecně nijak limitován nad běžné zákonné požadavky s výhradou aktuálního omezení volného pohybu v ČR.

Výjimka vstupu cizinců v hospodářském zájmu ČR

Pokud cizinec nespadá do žádné z vymezených možností přicestování do ČR, jeho jedinou další možností je naplnit podmínky vstupu z důvodu zájmu ČR. Výjimka se nejčastěji vztahuje na klíčové obchodní návštěvy nutné k dokončení jednání k uzavření smluv, předání či převzetí zboží apod. Žádost musí obsahovat informaci, v čem spočívá hospodářský zájem v ČR v daném případě, dále jména a čísla pasů cizinců, jejich odjezd a příjezd a místo podání žádosti. Žádost posuzuje MPO a musí být zaslána vicepremiérovi a ministrovi průmyslu a obchodu Karlu Havlíčkovi.

Informace o:

· mimořádných opatřením a bezpečných zemích najdete na webu Ministerstva zdravotnictví: https://koronavirus.mzcr.cz/ a https://koronavirus.mzcr.cz/category/mimoradna-opatreni/

· cestování jsou k dispozici na webu Ministerstva vnitra:

https://www.mvcr.cz/clanek/coronavirus-informace-mv.aspx 

· fungování jednotlivých zastupitelských úřadů ČR jsou k dispozici na webu Ministerstva zahraničních věcí:

https://www.mzv.cz/jnp/cz/informace_pro_cizince/aktuality/prijimani_zadosti_o_viza_od_11_kvetna.html/ 

(tz)

Slovo ke dni

  • Stát proti soukromé osobě: opět prohrává

    I když vládě Andreje Babiše nelze upřít velkou snahu ochránit Českou republiku před důsledky nákazy koronavirem a co nejméně poškodit ekonomiku, výsledek není uspokojivý. Právnické a fyzické osoby ukazují, že mohou jednat lépe, rychleji, operativněji, účinněji. To jsem si znovu uvědomil, když jsem četl zprávu o webové aplikaci s přehledem volných míst na očkování proti COVID-19. Vytvořil ji programátor Marek Sušický s kolegou poté, co dlouho sledoval nečinnost a nemohoucnost státu. Platforma slouží veřejnosti už měsíc a sklízí zasloužený potlesk. Uvádím jen jeden konkrétní příklad, ale člověk by jich jistě našel víc. Prostě platí, že soukromá iniciativa lidí tvoří obrovskou sílu, kterou by měla naše společnost lépe využívat. Jsem přesvěčen, že méně restrikcí, omezování  a zasahování do běžného života občanů nepředstavuje správou cestu k...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Únor 2021

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

EON EG 2017 107  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví

karabec 2

Rozhodčí řízení jako efektivní způsob řešení sporů o doménová jména 4. únor 2021

Stálý Rozhodčí soud při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky působí jako nezávislý orgán pro rozhodování sporů nezávislými rozhodci podle předpisů o rozhodčím řízení (dále jen „Rozhodčí soud“). Tento Rozhodčí soud je mimo jiné také sudištěm pro spory o doménová jména .cz, přičemž řešení těchto sporů Rozhodčím soudem probíhá v současné době na základě Pravidel registrace doménových jmen v ccTLD .cz a Pravidel alternativního řešení sporů, která jsou v platnosti od 25. 5. 2018.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE