INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

combine harvester 702413 1280Zemědělci odvádějí mimořádně přínosnou práci a je třeba jim poděkovat, jakým způsobem zvládli v letošním roce žně. Museli se jako každý rok bezvýhradně podřídit počasí a museli letos kvůli suchu spěchat.

"Letošní žně začaly vzhledem k teplému počasí zhruba o dva týdny dříve, než bývá obvyklé. Zemědělci hodnotí tento rok jako poměrně úspěšný a výnosově průměrný u většiny komodit. Po rozšíření osevních ploch mírně vzrostl objem sklizně základních obilovin a byla vyšší úroda řepky, sóji a slunečnice. Naopak brambor, kukuřice na zrno i kukuřice na siláž nebo máku bude v letošním roce méně. Je to způsobené především poklesem osevních ploch, ale u brambor a kukuřice také průběhem počasí. Pro příznivý vegetační vývoj kukuřice jsou zásadní srážky v jarních měsících, které byly letos nižší. Sklizeň kukuřice na zrno, která se sklízí později než kukuřice na siláž, zase ovlivňuje aktuální deštivé počasí. Deštivé počasí dopadá také na sklizeň brambor, která právě probíhá.

Sucho je v Česku skutečně velkým problémem, který se netýká pouze povrchové vrstvy půdy, ale zasahuje také do hloubky. K nasycení nižších vrstev půdy vodou pak zdaleka nestačí pouze několik deštivých dní v průběhu léta. Sucho se nejvíce projevilo v Jihomoravském kraji a také v Polabí, kde se nachází jedna z nejúrodnějších půd v rámci Česka a pěstují se zde náročnější plodiny, jako jsou ovoce, zelenina, chmel nebo brambory. Začátkem léta se zemědělci potýkali také s krupobitím, které se nejcitelněji projevilo na jižní Moravě a ve Středočeském kraji. Sucho poznamenalo v letošním roce také další zemědělsky významné evropské státy jako Francie nebo Německo.

Současně je třeba říct, že úrodu zemědělských plodin v Česku mohou v následujících letech zásadním způsobem ovlivnit nová pravidla tuzemské agrární politiky, která tento týden schválila vláda a začínají platit od příštího roku. Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR si nechaly zpracovat dopadovou studii nového rozdělení zemědělských dotačních podpor u renomované poradenské společnosti KPMG, která varovala před útlumem zemědělské produkce. Ze studie vyplývá, že změny v dotační politice se dotknou větších i středních podniků, konkrétně se jedná o zhruba 2000 subjektů, které patří mezi významné producenty potravin a surovin pro jejich produkci v Česku,” říká prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

(tz)

Slovo ke dni

  • O zdravém stravování

    Na tohle téma se vedou spory. Jedni tvrdí, že maso do našeho jídelníčku nebude smět, druzí by je za taková tvrzení nejraději uškrtili. První to zdůvodňují tím, že naše planeta skomírá a z jisté části za to můžeme my, lidi masožravci, a nabádají nás k tomu, abychom se v jídle umírnili a více využívali na talíři zeleninu a ovoce. Což o to, to je určitě správná a potřebná cesta, zvýšit podíl kedlubů, mrkve, salátu nebo brokolice v našem žaludku. Zemědělci ale zase tvrdí, že bez hnoje, tedy chlévské mrvy, za chvíli budou pole neúrodná, že zkrátka hovězí dobytek, čuníky, ovce lidstvo potřebuje, aby bylo z čeho posléze produkovat obilí, řepu, brambory, okurky, rajčata. Protože řádně vyhnojené pole, tedy organicky, ničím nenahradíš. A že hydroponie lidstvo nezachrání. Myslím, že všichni máme kousek pravdy. A fakta, která k něčemu vedou, nejsou ani...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Únor 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3 

INZERCE