INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 24. rokem

K 10. listopadu je v tuzemských zásobnících 3 miliardy a 410 milionů metrů krychlových zemního plynu, naplněny jsou tedy z 99 procent. Jde o historicky nejvyšší zásoby plynu, jaké kdy byly v tuzemských zásobnících zaznamenány.

Přes ruské zastavení dodávek přes plynovod Nord Stream 1 se nadále daří pokrývat jak denní spotřebu plynu, tak vytvářet zásoby. Od začátku září, kdy Rusko dodávky přes Nord Stream 1 zastavilo, se podařilo navýšit zásoby o více než půl miliardy.

„Procházeli jsme s kolegy záznamy a opravdu jsme nenašli žádný den, kdy by v tuzemských zásobnících bylo více plynu než dnes. V zásobnících je celkem 3 miliardy a 410 milionů metrů krychlových zemního plynu, naplněny jsou tedy z 99 procent,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkelaa dodává: „Jak všichni víme, těchto historických zásob se podařilo dosáhnout přes to, že ruský plyn do Česka už dva měsíce neproudí. Daří se ho totiž nahrazovat částečně plynem z Norska a mixem LNG z Belgie a Holandska. Zároveň se vládě podařilo ve prospěch státu zajistit kapacitu v LNG terminálu v Holandsku,“

Dosažení historicky vysoké úrovně zásob plynu předcházely jak kroky vlády a Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), tak individuální snižování spotřeby.„Od začátku října jsme dosud ušetřili okolo 250 milionů kubíků a snížili spotřebu asi o 28 procent,“ říkáministr Síkela. Podle něj spotřeba plynu v České republice měla v období od začátku října do konce března ideálně klesnout oproti stejnému období před rokem celkem asi o 800 milionů metrů krychlových plynu. To by České republice zajistilo dostatek plynu po celou zimu a i to, že v nich před zimou něco zbyde. Znamená to snížení spotřeby asi o 15 procent.

„Každému, kdo se do tohoto úsilí již zapojil a přistoupil k individuálním úsporám, děkuji. Každému, kdo se chce přidat, rádi poskytneme pomoc,“ dodáváministr Síkela s odkazem na rozsáhlou poradenskou síť MPO. S aktuální vládní pomocí s vysokými cenami energií a s úsporami poradí linka 1212. Užitečné informace jsou dostupné také na webuwww.energiezamene.cz, kde ministerstvo začne již brzy zveřejňovat aktualizovaná data o stavu zásobníků a o aktuální spotřebě. S tím, jak na úspory, pomohou zdarma odborníci z řad energetických konzultantů sdružených pod značkou Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS). Více informací je na www.mpo-efekt.cz

(tz)

Slovo ke dni

  • Zima za námi, plynu je dost

    Před začátkem zimní topné sezóny si podniky ani drobní spotřebitelé nebyli jisti, jak vystačí se zásobami paliv. Teď už to máme za sebou a ministerstvo průmyslu a obchodu s úlevou konstatuje, že jsme obstáli na výbornou. I když zásobování, zvláště plynu z tradičních zdrojů, bylo přerušeno, nic dramatického se nestalo. Není pochyb o tom, že hlavní roli sehrál odpovědný přístup velkých i malých odběratelů, kteří vystačili s tím, co bylo k dispozici. Vcelku logicky tomu napomohly i výrazně vyšší ceny energií a také technologie efektivněji využívající každou kilowatthodinu. Nicméně šetrné nakládání se zdroji musí pokračovat během celého roku, protože levně už nikdo nenakoupí a nadbytek zdrojů zřejmě už navždy patří minulosti. Potvrdilo se tak staré české přísloví, že nouze naučila Dalibora housti. Ku prospěchu nás všech.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2023

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 4

O společensky užitečné činnosti v oblasti ochrany duševního vlastnictví 6. prosinec 2022

Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3