INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 25. rokem

2023 01 31Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela se zúčastnil jedné z dalších zastávek pojízdné učebny techniky. V té si žáci mohou vyzkoušet nejnovější technologie jako je 3D tisk nebo virtuální realita. V rámci návštěvy Jihočeského kraje jednal ministr se zástupci české firmy na kovovýrobu ASPERA a vystoupil na debatě ke komunitní energetice v Hluboké nad Vltavou.

Díky pojízdné učebně techniky mohou žáci poznat jak teorii, tak praxi z oblasti současných moderních technologií. Hlavní výhodou speciálně upravené a vybavené učebny je, že může navštívit v podstatě jakoukoliv školu v České republice. „Dostatek kvalifikovaných zaměstnanců pro technické obory je jednou z našich priorit. A jsou to právě žáci, kterým musíme ukázat, že oblast techniky a moderních digitálních technologií je zajímavá nejen obsahově, ale také z hlediska prestiže a finančního ohodnocení,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Pojízdná učebna techniky je nákladní automobil plný technologií, zábavy a kreativity. Žáci si vyzkouší například 3D tisk, virtuální realitu nebo se dozví zajímavé informace o udržitelnost, energiích nebo elektromobilitě.“

„Děti se seznámily s novou technologií, kterou běžně k dispozici nemají. Je na nich vidět, jak je takové technologie zajímají a baví. Žáci se zúčastnili také kariérového poradenství, které jim pomůže ve výběru budoucího zaměstnaní,“ říká ředitelka základní školy a mateřské školy v Malšicích Kristina Zůbková s tím, že popularizace technického vzdělávání a praktická ukázka je cestou, jak probudit v žácích zájem.

Pojízdná učebna techniky bude v únoru v Libereckém kraji a v březnu se vypraví do kraje Královéhradeckého. Od spuštění projektu dosud se do něj zapojilo 144 škol, více než 3000 žáků základních škol a 1100 učitelů. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nově k projektu spustilo web www.technikadoskol.cz. „Na webu jsou dostupné veškeré informace, včetně formuláře, prostřednictvím kterého se mohou školy registrovat do projektu. Školy z celého Česka vybíráme tak, aby v každém kraji proběhl stejný či podobný počet projektových dnů. Vyšší šanci mají právě menší školy, které jsou například daleko od krajských měst, či jsou jiným způsobem znevýhodněné a zpravidla si na svých školách nemohou dovolit pořídit takové technologie, jaké vozíme v pojízdné učebně,“ říká hlavní koordinátor projektu z MPO Tomáš Hamberger.

V rámci návštěvy Jihočeského kraje ministr navštívil českou firmu na kovovýrobu ASPERA v Českých Budějovicích, kde s jejími zástupci probíral důsledky energetické krize a aktuální témata. V Hluboké nad Vltavou pak Síkela vystoupil na debatě ke komunitní energetice, které se zúčastnili zástupci podnikatelů, starostů a občanů. „Komunitní energetika přinese velké změny a pro MPO je jednou z priorit. Novela umožní rozvoj takzvané komunitní energetiky, která pomůže domácnostem, obcím i firmám usnadnit výrobu vlastní energie především z obnovitelných zdrojů. Bude možné veškerou vyrobenou energii sdílet mezi odběrnými místy, která budou členy energetického společenství a už nebude nutné posílat přebytky vyrobené energie zpět do sítě,“ říká ministr. Diskutovalo se ale i o vládní pomoci v čase energetické krize, výsledcích českého předsednictví i dalším rozvoji obnovitelných zdrojů energie.

(tz)

Slovo ke dni

  • Životní malichernosti: ach ta doprava!

    Také se snažíte dobře hospodařit s každou minutou? Je to někdy to jediné, co člověku zbývá k tomu, aby byl stále aktivní, aby stihl využít hodně z toho, co mu život nabízí. A aby rovněž oplácel v tom nejlepším slova smyslu těm, kteří si to zaslouží. Nechci být patetická, a už vůbec ne škarohlíd a remcal, ale stále častěji přemýšlím o tom, jestli to všechno snažení má vůbec cenu. Jestli má smysl podnikat, odvádět daně, být laskavý, vstřícný, zodpovědný člověk. Všechno může rázem pokazit třeba městská hromadná doprava. Bydlím v Praze a z jednoho místa se snažím jezdit víc než 30 let do centra. Škoda, že jsem si nevedla přehled o všech těch zpožděních, která mi znemožnila obchodní schůzku, včasné zahájení nejrůznějších akcí, účast na tiskových konferencích, zmeškání divadelního představení, cestu do zahraničí.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Listopad 2023

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 JPF

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 4

O společensky užitečné činnosti v oblasti ochrany duševního vlastnictví 6. prosinec 2022

Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE