INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

2023 03 29První formální Rada pro energetiku za švédského předsednictví přinesla dohodu ministrů zemí Evropské unie na prodloužení nařízení, které cílilo na snížení poptávky po zemním plynu o 15 procent.

Bylo to jedno z prvních nouzových nařízení, na kterém se ministři pro energetiku shodli během českého předsednictví loni v červenci. Ministři také odsouhlasili společnou pozici k tzv. plynárenskému balíčku, který nastaví nová pravidla trhu se zemním plynem, obnovitelnými zdroji energie a vodíkem.

„Snižování spotřeby zemního plynu bylo jedním z klíčových opatření, díky kterým jsme zvládli tuto zimu bez větších problémů i bez dodávek ruského plynu. Celková úspora v České republice v oblasti plynu byla asi 19 procent oproti spotřebě v předchozích letech. Od začátku roku k nám navíc neproudí ruský plyn, takže nás Rusko nemůže vydírat. Díky rekordně naplněným zásobníkům po zimě se navíc stabilizuje také cena plynu na trhu. S evropskými kolegy jsme ve shodě, že toto nařízení má smysl, a proto jsme se rozhodli pro jeho prodloužení,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Dohoda počítá se snížením spotřeby plynu o 15 procent oproti pětiletému referenčnímu období od dubna 2017 do března 2022. Nyní bude nově pokrývat všech 12 měsíců v roce.

V další části jednání ministři uzavřeli tzv. obecný přístup k plynárenskému balíčku, který bude výchozí pozicí Rady Evropské unie do vyjednávání s Evropským parlamentem. To určí finální podobu této legislativy, která stanoví pravidla pro trh nejen se zemním plynem, ale i s obnovitelnými plyny jako je biometan nebo vodík.

Ministři prodiskutovali také návrh Evropské komise na změny v nastavení evropského trhu s elektřinou. Členské státy v návaznosti na turbulentní dění posledních dvou let volaly po úpravách, které by zabránily cenovým výkyvům, nízké likviditě na dlouhodobých trzích a přinesly na energetický trh stabilitu a předvídatelnost. Zároveň nové nastavení pravidel umožňuje rozvoj kapacit nových zdrojů skrze bilaterální smlouvy, včetně pro Českou republiku důležitých jaderných zdrojů. „Pro nás je zásadní, aby nová podoba trhu zahrnovala rovnocenný přístup ke všem bezuhlíkovým technologiím, včetně jádra,“ popisuje českou pozici ministr Síkela a dodává: „Nová pravidla musí zajistit ochranu našich spotřebitelů a zlepšit stabilitu a předvídatelnost trhu.“ Na tyto oblasti, včetně posílení ochrany spotřebitelů a jejich práv, se revize také zaměřuje.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3