INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 24. rokem

2023 03 29První formální Rada pro energetiku za švédského předsednictví přinesla dohodu ministrů zemí Evropské unie na prodloužení nařízení, které cílilo na snížení poptávky po zemním plynu o 15 procent.

Bylo to jedno z prvních nouzových nařízení, na kterém se ministři pro energetiku shodli během českého předsednictví loni v červenci. Ministři také odsouhlasili společnou pozici k tzv. plynárenskému balíčku, který nastaví nová pravidla trhu se zemním plynem, obnovitelnými zdroji energie a vodíkem.

„Snižování spotřeby zemního plynu bylo jedním z klíčových opatření, díky kterým jsme zvládli tuto zimu bez větších problémů i bez dodávek ruského plynu. Celková úspora v České republice v oblasti plynu byla asi 19 procent oproti spotřebě v předchozích letech. Od začátku roku k nám navíc neproudí ruský plyn, takže nás Rusko nemůže vydírat. Díky rekordně naplněným zásobníkům po zimě se navíc stabilizuje také cena plynu na trhu. S evropskými kolegy jsme ve shodě, že toto nařízení má smysl, a proto jsme se rozhodli pro jeho prodloužení,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Dohoda počítá se snížením spotřeby plynu o 15 procent oproti pětiletému referenčnímu období od dubna 2017 do března 2022. Nyní bude nově pokrývat všech 12 měsíců v roce.

V další části jednání ministři uzavřeli tzv. obecný přístup k plynárenskému balíčku, který bude výchozí pozicí Rady Evropské unie do vyjednávání s Evropským parlamentem. To určí finální podobu této legislativy, která stanoví pravidla pro trh nejen se zemním plynem, ale i s obnovitelnými plyny jako je biometan nebo vodík.

Ministři prodiskutovali také návrh Evropské komise na změny v nastavení evropského trhu s elektřinou. Členské státy v návaznosti na turbulentní dění posledních dvou let volaly po úpravách, které by zabránily cenovým výkyvům, nízké likviditě na dlouhodobých trzích a přinesly na energetický trh stabilitu a předvídatelnost. Zároveň nové nastavení pravidel umožňuje rozvoj kapacit nových zdrojů skrze bilaterální smlouvy, včetně pro Českou republiku důležitých jaderných zdrojů. „Pro nás je zásadní, aby nová podoba trhu zahrnovala rovnocenný přístup ke všem bezuhlíkovým technologiím, včetně jádra,“ popisuje českou pozici ministr Síkela a dodává: „Nová pravidla musí zajistit ochranu našich spotřebitelů a zlepšit stabilitu a předvídatelnost trhu.“ Na tyto oblasti, včetně posílení ochrany spotřebitelů a jejich práv, se revize také zaměřuje.

(tz)

Slovo ke dni

  • Cestování opět v kurzu

    Blíží se dovolené a s tím i poptávka po tuzemských i zahraničních zájezdech stoupá. Po několika krizových letech, které ovlivnila zejména pandemie Covidu-19, lidé opět mají chuť cestovat a poznávat cizí kraje. Zvýšený zájem potvrzují cestovní kanceláře, mnohé z nich už hlásí vyprodáno. Ani zvýšené životní náklady nezabránily většině Čechů, aby na dovolené šetřili. Dokonce největší CK Čedok si pochvaluje, že loňský rok byl pro ni nejúspěšnější v novodobé historii. A tento trend nyní pokračuje. Vypadá to, že lidé budou raději šetřit na energiích a potravinách, ale letní měsíce si chtějí užít. Pokládám to za dobrou zprávu. Optimizmus našim spotřebitelům tedy rozhodně nechybí a věří, že zas bude líp.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2023

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 4

O společensky užitečné činnosti v oblasti ochrany duševního vlastnictví 6. prosinec 2022

Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3