INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
První den konání výstavy nábytku a interiérů FOR FURNITURE a FOR OFFICE 2011 v Praze Letňanech, byla ve čtvrtek 17. března v 10:15 hodin vyhlášena cena Asociace českých nábytkářů, NÁBYTEK ROKU 2011. Soutěž NÁBYTEK ROKU 2011 je druhým oficiálním ročníkem. Výstavu FOR FURNITURE a FOR OFFICE spoluorganizuje Asociace českých nábytkářů se společností ABF, a.s.

Vítězný výrobek soutěže NÁBYTEK ROKU 2010 je křesílko „WAVE" od výrobce TON, a.s., design: Michal Riabič.

Nezávislá hodnotitelská komise pracující při Asociaci českých nábytkářů ocenila design výrobku ve spojení s uživatelskými vlastnostmi. Jedná se o novinku ve světě houpacích křesel, která slučuje exkluzivní design s maximálním pohodlím. Křesílko prošlo náročným vývojem, a co do uživatelského komfortu doznalo od prototypu řadu pozitivních změn.

Tvůrcem tohoto křesla je mladý slovenský designér Michal Riabič, který se „snaží svojí tvorbou najít vždy originální, mnohdy až neobvyklá řešení a vystoupit tak z řad konkurence".

Zbývá dodat: Posaďte se!

Další výrobky, které Asociace českých nábytkářů na návrh hodnotitelské komise považuje za mimořádně zdařilé, jsou: (řazeno abecedně podle výrobce)

o ARA – továrna na nábytek, a.s. ... koupelnový nábytek „ARA BATH" (design, Markéta Cajthamlová)

o FORM spol. s r.o. ...................... polokřeslo „INOX" (design, Aleš Barták)

o FORM spol. s r.o. ...................... pohovka „SLOWFOX" (design, Aleš Barták)

o NADOP – výroba nábytku a.s. ..... kuchyně „MAGNIFIC" (design, Karel Nedbal, Hynek Maňák)

o Interiéry Tesař TTK s.r.o. .......... „Vinotéka" (design, Jiří Pelcl)

o TON a.s. ................................... židle „ERA" (design, René Šulc)

V soutěži „NÁBYTEK ROKU 2011" je hodnocen nejlepší design a inovace nábytku v daném roce v České republice. Soutěž je vyhlášena Asociací českých nábytkářů. Přihlásit se mohou všechny firmy, které vyrábí nábytek v České republice. Pro přihlášení neexistuje žádné omezení co do členství v různých organizacích. Cílem soutěže je podpořit tvorbu v nábytkářské výrobě v České republice s důrazem na kvalitní design. Přiblížit veřejnosti špičkové výrobky českých nábytkářů. Motivovat designéry k tvůrčí aktivitě.

Termín pro přihlášení byl původně stanoven na 31.12.2010. Rozhodnutím představenstva byl termín pro velký zájem dvakrát posunut a závěrečný termín byl stanoven na 10.2.2011. I po tomto termínu dorazily některé přihlášky, které již bohužel nemohly být do soutěže zařazeny. Za účast v soutěži nebyl vybírán žádný registrační poplatek.

Nábytek je hodnocen z hlediska:

Funkčnosti, bezpečnosti, estetiky a vhodnosti použité technologie a materiálu. Mediálním partnerem tohoto ročníku je časopis ARCHITEKT, který podpořil návrh nezávislé komise na udělení mimořádného ocenění.

Nábytek hodnotí pětičlenná nezávislá komise, která je tvořena nezávislými odborníky. Její doporučení posuzuje představenstvo Asociace českých nábytkářů, které má v konečném verdiktu poslední slovo.

NÁBYTEK ROKU 2012:

Třetí ročník soutěže o nejlepší design a inovace nábytku v daném roce, vyhlašovaný Asociací českých nábytkářů, bude vyhlášen v polovině letošního roku.

Představujeme logo pro příští ročník soutěže, NÁBYTEK ROKU 2012:

Více informací na www.czechfurniture.com .

Soutěž „NÁBYTEK ROKU" probíhá pod záštitou:

CZECHDESIGN.CZ, CzechTrade, Design Cabinet CZ, Unie profesionálních designérů ČR

Ing. Tomáš Lukeš

tajemník Asociace českých nábytkářů

Asociace českých nábytkářů dlouhodobě podporuje výrobu nábytku v České republice. Sleduje statistiky a studie o výrobě a trhu s nábytkem v České republice i zahraničí. Počátkem letošního března, byl asociací a společností Apicon Consulting proveden statistický průzkum, podle ucelené a aktualizované databáze výrobců nábytku, jehož cílem bylo zjištění ekonomického fungování firem vyrábějících nábytek v České republice.

Na základě zjištění vyplývá, že hodnota vyrobeného nábytku v roce 2010 oproti roku 2009 poklesla o 3,64 miliardy Kč na 35 miliard Kč. Jedná se o pokles produkce (tržeb za výrobky a služby) o 9,4%. Stejně tak poklesla zaměstnanost v nábytkářském průmyslu o 3820 zaměstnanců na 28011 v roce 2010. Dovoz poklesl o více než jednu miliardu. Vývoz posílil o 410 milionů Kč. Celkově tato data ukazují, že došlo k poklesu spotřeby nábytku v České republice.

Právě představené výsledky nezávislé soutěže NÁBYTEK ROKU 2011 zcela přesvědčivě dokazují, že designérská a konstruktérská činnost ve firmách vyrábějících nábytek je v České republice na velmi vysoké úrovni. Soutěž potvrzuje vysoký tvůrčí a vývojový potenciál firem vyrábějících nábytek v České republice.

Asociace českých nábytkářů s obavami pozoruje státní podporu vzniku dalších „montoven" a nově i „balíren", jako je tomu například u společnosti „LEGO" na Kladensku. Hlavní problém vidí asociace v tom, že není podpořen výzkum a vývoj. Investice do nových hal, vznik nových pracovních míst, které nemají přímou vazbu na tuzemské vývojové pozice, jsou podle přesvědčení AČN škodlivé.

Státní podpora nadnárodních společností v tuzemsku, podle názoru asociace, poškozuje hospodářskou soutěž a poškozuje i trh práce v České republice, jelikož nadnárodní společnosti jsou dočasně schopny vyplácet svým zaměstnancům vyšší mzdy. Nicméně udržitelnost těchto společností v České republice je velmi složitá (ne-li nemožná) a v případě odchodu do zemí s nižšími náklady na pracovní sílu, zanechávají za sebou tyto bohaté gigantické firmy zvýšenou nezaměstnanost a propuštění zaměstnanci se velmi těžce adaptují v nových podmínkách.

AČN neschvaluje vládní postup, kdy ze scénáře ekonomických reforem vypadlo zlevnění ceny práce. (Neprošlo snížení sociálního pojištění o 1,8%). Snížení daňové zátěže na práci a převedení daňové zátěže na spotřebu je podle AČN krok správným směrem.

Asociace vidí kontraproduktivní i fakt, že strukturální fondy určené pro Českou republiku jsou využívány bohatými nadnárodními obchodními společnostmi. Tyto prostředky by bylo daleko efektivnější využít na podporu českého průmyslu.

Značný problém Asociace českých nábytkářů spatřuje i v nezvykle prudkém zdražení dřeva, jako nejdůležitějšího materiálu pro výrobu nábytku.

Ing. Tomáš Lukeš

tajemník Asociace českých nábytkářů

Slovo ke dni

  • O zdravém stravování

    Na tohle téma se vedou spory. Jedni tvrdí, že maso do našeho jídelníčku nebude smět, druzí by je za taková tvrzení nejraději uškrtili. První to zdůvodňují tím, že naše planeta skomírá a z jisté části za to můžeme my, lidi masožravci, a nabádají nás k tomu, abychom se v jídle umírnili a více využívali na talíři zeleninu a ovoce. Což o to, to je určitě správná a potřebná cesta, zvýšit podíl kedlubů, mrkve, salátu nebo brokolice v našem žaludku. Zemědělci ale zase tvrdí, že bez hnoje, tedy chlévské mrvy, za chvíli budou pole neúrodná, že zkrátka hovězí dobytek, čuníky, ovce lidstvo potřebuje, aby bylo z čeho posléze produkovat obilí, řepu, brambory, okurky, rajčata. Protože řádně vyhnojené pole, tedy organicky, ničím nenahradíš. A že hydroponie lidstvo nezachrání. Myslím, že všichni máme kousek pravdy. A fakta, která k něčemu vedou, nejsou ani...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Únor 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3 

INZERCE