INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem
Otázka existence či neexistence pomazánkového másla je stěžejním zájmem nejen řady českých mlékáren a spotřebitelů, ale také obhajobou národních zájmů nového členského státu proti bývalé EU-15.

Není žádným tajemstvím, že ve starých členských zemích je naprosto běžnou záležitostí, že řada výrobků, které mají ve svém názvu máslo a ve skutečnosti žádným máslem nejsou, má udělenu výjimku z předpisů pro označování roztíratelných tuků. Neexistuje tedy žádný důvod, proč by podobnou výjimku nemohlo mít české pomazánkové máslo. Navíc čeští mlékaři požadují na rozdíl od starých členských států platnost této výjimky pouze na území České republiky, a to z jednoduchého důvodu – český spotřebitel je za téměř 40 let existence pomazánkového másla na tento název výrobků zvyklý a rozhodně ho s normálním, předpisovým máslem nezaměňuje.

Zdá se tedy, že důvodem pro tento soudní spor není ohrožení spotřebitele klamavým označením, ale pouze a jedině prosazení nesmyslného požadavku Evropské komise. A je s podivem, že se tak děje v době, kdy sama Evropská unie prosazuje podporu a význam tradičních a regionálních specialit. Pomazánkové máslo totiž není ničím jiným než pravou tradiční regionální specialitou České republiky a o toto označení také stále ve spolupráci s Českomoravským svazem mlékárenským v evropské unii usilujeme.

O to více je zarážející, jak vyplývá z článku „Česká lež o pomazánkovém másle" uvedeném v MF Dnes dne 9. 5. 2011 v rubrice Názory, že se v tomto sporu přidává na stranu Evropské komise svým zcela zbytečným komentářem i volený český zástupce v Evropském parlamentu, který by jako první měl v Evropě obhajovat české priority, české tradice,české výrobce a výrobky. Zatím se zdá, že pana europoslance hájení českých zájmů a tradic v zemědělsko-potravinářském sektoru na evropském fóru příliš nezajímá. Udivující je také skutečnost, že pan europoslanec Jiří Havel se dosud k oblasti zemědělství a potravinářství veřejně nevyjadřoval. Je potřeba ale upozornit, že takovýto postoj rozhodně obrazu České republiky příliš neprospívá, zvláště když zbytek zástupců tohoto sektoru včetně ministerstva zemědělství je v této kauze vzácně jednotný. Možná je ale příčina zcela jiná: třeba panu europoslanci jen nechutná pomazánkové máslo...

(tz)

Slovo ke dni

  • Pošta na kolečkách

    Vzpomínáte na pojízdné prodejny? Umožňovaly venkovu přiblížit se městu, jak znělo jedno ze socialistických hesel. Ale taková služba přežívala i do dnešních dnů. K nám každý týden zavítal se svým krámkem na kolách řezník Franta. Zájem byl velký, avšak s tím, jak začal v centru obce prosperovat obchod vedený vietnamskou rodinou, už se Fandovi tak nedařilo a přestal zajíždět. Nicméně v nedaleké vesnici to nevzdal. Česká pošta musí hlídat náklady na provoz, zároveň udržet obslužnost celé republiky. Zkouší teď na jihu Čech nabídnout své služby z pojízdného úřadu. Zatím jen na měsíc. Tento jistě zajímavý experiment může mít úspěch, ale čtyři týdny je krátká doba na to, aby si místní lidé zvykli. Navíc rozsah poskytované služby je omezený. Praxe ukáže, zda nápad z minulosti může zajistit pošťákům i slušnou budoucnost.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2021

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví

2 karabec

Představujeme IP mediační centrum Praha 23. únor 2021

Cílem tohoto příspěvku je představit nově založené IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, jehož zakladatelem je společnost JUDr. David Karabec, s.r.o., která je specializovanou konzultační, poradenskou a vzdělávací společností se zaměřením na ochranu autorských a průmyslových práv, know-how, obchodní tajemství, licence, nekalou soutěž a franchising.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE