INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem
Otázka existence či neexistence pomazánkového másla je stěžejním zájmem nejen řady českých mlékáren a spotřebitelů, ale také obhajobou národních zájmů nového členského státu proti bývalé EU-15.

Není žádným tajemstvím, že ve starých členských zemích je naprosto běžnou záležitostí, že řada výrobků, které mají ve svém názvu máslo a ve skutečnosti žádným máslem nejsou, má udělenu výjimku z předpisů pro označování roztíratelných tuků. Neexistuje tedy žádný důvod, proč by podobnou výjimku nemohlo mít české pomazánkové máslo. Navíc čeští mlékaři požadují na rozdíl od starých členských států platnost této výjimky pouze na území České republiky, a to z jednoduchého důvodu – český spotřebitel je za téměř 40 let existence pomazánkového másla na tento název výrobků zvyklý a rozhodně ho s normálním, předpisovým máslem nezaměňuje.

Zdá se tedy, že důvodem pro tento soudní spor není ohrožení spotřebitele klamavým označením, ale pouze a jedině prosazení nesmyslného požadavku Evropské komise. A je s podivem, že se tak děje v době, kdy sama Evropská unie prosazuje podporu a význam tradičních a regionálních specialit. Pomazánkové máslo totiž není ničím jiným než pravou tradiční regionální specialitou České republiky a o toto označení také stále ve spolupráci s Českomoravským svazem mlékárenským v evropské unii usilujeme.

O to více je zarážející, jak vyplývá z článku „Česká lež o pomazánkovém másle" uvedeném v MF Dnes dne 9. 5. 2011 v rubrice Názory, že se v tomto sporu přidává na stranu Evropské komise svým zcela zbytečným komentářem i volený český zástupce v Evropském parlamentu, který by jako první měl v Evropě obhajovat české priority, české tradice,české výrobce a výrobky. Zatím se zdá, že pana europoslance hájení českých zájmů a tradic v zemědělsko-potravinářském sektoru na evropském fóru příliš nezajímá. Udivující je také skutečnost, že pan europoslanec Jiří Havel se dosud k oblasti zemědělství a potravinářství veřejně nevyjadřoval. Je potřeba ale upozornit, že takovýto postoj rozhodně obrazu České republiky příliš neprospívá, zvláště když zbytek zástupců tohoto sektoru včetně ministerstva zemědělství je v této kauze vzácně jednotný. Možná je ale příčina zcela jiná: třeba panu europoslanci jen nechutná pomazánkové máslo...

(tz)

Slovo ke dni

  • Vláda chce znovu znárodňovat

    Mimořádná situace žádá mimořádné činy. Bezprecedentní zdražování základních životních potřeb a růst výrobních nákladů nemůže zůstat bez pozornosti a zásahu vládního kabinetu. Proslýchá se, že se chystá základní energetický tarif, jenž by snížil cenu elektřiny pro odběratele s nízkou spotřebou. K tomu by však stát potřeboval mít na dodavatele elektrického proudu potřebnou páku. Jenže největší z nich, polostátní ČEZ, má soukromé vlastníky, a tak si politici s ním nemohou dělat, co chtějí. Nabízí se tedy řešení na znárodnění společnosti, respektive na její rozdělení – na část v majetku státu a část privátní. Ano, je to řešení, i když přichází se zpožděním a jistě vyjde draho. Bude zřejmě třeba akcionáře vyplatit, a to v době, kdy jsou na burze akcie hodně vysoko. Nabízí se i otázka, zda bylo správné dát ze státních rukou také plynárenskou...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2022

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

judr karabec ip mediace

Proč IP mediátor naslouchá stranám 10. květen 2022

V minulém příspěvku jsme se seznámili s první fází mediace, ve které se IP mediátor stranám představí, vysvětlí jim proces IP mediace a roli, kterou v rámci mediace zastává. Současně se také domluví se stranami na základních pravidlech, která budou při mediaci dodržovat.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3