INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem
Podle aktuálního průzkumu německých zahraničních hospodářských komor v 16 zemích střední a východní Evropy obhájila Česká republika v tomto regionu opět pozici nejatraktivnější země pro podnikání. Na druhou stranu však nebyla transparentnost při zadávání veřejných zakázek v žádné zemi bývalého socialistického bloku hodnocena tak špatně jako v České republice.

Již pošesté za sebou zvítězila Česká republika v hodnocení jednotlivých zemí střední a východní Evropy, na němž se podílelo téměř tisíc převážně německých podniků působících v tomto regionu. Také další tři příčky zůstaly ve srovnání s loňským rokem beze změny: pomyslná stříbrná pozice patří opět Polsku, bronz Slovinsku a čtvrté místo obsadilo Slovensko.

Oslovené podniky hodnotily v rámci průzkumu také hospodářskou situaci a investiční klima dané země. V tomto bodě hrála důležitou roli mimo jiné transparentnost při zadávání veřejných zakázek, kde Česká republika skončila na posledním místě – za Kosovem a Albánií. Jedna z posledních příček patří České republice také z hlediska spokojenosti místních investorů se stavem korupce a kriminality. Hodnocení těchto faktorů se v České republice oproti loňskému roku výrazně zhoršilo.

Navzdory stabilizaci konjunkturálního vývoje v celé Evropě nehodnotila většina oslovených podniků hospodářskou situaci ve své zemi na začátku roku 2011 o mnoho lépe než před rokem: téměř každý druhý respondent posoudil celkovou situaci jako špatnou a jen každý sedmý respondent jako dobrou. Výjimku představují odpovědi z Polska, Estonska, České republiky a Slovenska, které vyzněly převážně optimisticky.

Znatelně se naopak v celém regionu zlepšila očekávání pro letošní rok. V celkovém průměru očekává 38 % oslovených firem zlepšení a jen 18 % opětovné zhoršení hospodářské situace. Ještě optimističtěji se dívá většina podniků v téměř všech zúčastněných zemích na další vývoj své vlastní obchodní situace. To se projevuje také v plánování podnikatelských aktivit: Jinak než ještě před dvěma lety chce většina firem v regionu opět více investovat a přijímat více zaměstnanců.

Celkově konjunkturální průzkum pro rok 2011 potvrdil, že nejdůležitějším investičním kritériem pro investory v regionu je pracovní síla. Většina respondentů považuje za důležité především vzdělání, kvalifikaci, dostupnost, náklady a produktivitu svých zaměstnanců. Pro byly mnohé důležité také politické a strukturální rámcové podmínky, jako především daňová soustava a veřejná správa, ale také přístup k infrastruktuře a dotacím.

Plné znění konjunkturálního průzkumu v zemích střední a východní Evropy je v německém jazyce zdarma ke stažení pod následujícím odkazem:

http://tschechien.ahk.de/landesinfo/konjunkturbericht-moe/

Slovo ke dni

  • Vláda chce znovu znárodňovat

    Mimořádná situace žádá mimořádné činy. Bezprecedentní zdražování základních životních potřeb a růst výrobních nákladů nemůže zůstat bez pozornosti a zásahu vládního kabinetu. Proslýchá se, že se chystá základní energetický tarif, jenž by snížil cenu elektřiny pro odběratele s nízkou spotřebou. K tomu by však stát potřeboval mít na dodavatele elektrického proudu potřebnou páku. Jenže největší z nich, polostátní ČEZ, má soukromé vlastníky, a tak si politici s ním nemohou dělat, co chtějí. Nabízí se tedy řešení na znárodnění společnosti, respektive na její rozdělení – na část v majetku státu a část privátní. Ano, je to řešení, i když přichází se zpožděním a jistě vyjde draho. Bude zřejmě třeba akcionáře vyplatit, a to v době, kdy jsou na burze akcie hodně vysoko. Nabízí se i otázka, zda bylo správné dát ze státních rukou také plynárenskou...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2022

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

judr karabec ip mediace

Proč IP mediátor naslouchá stranám 10. květen 2022

V minulém příspěvku jsme se seznámili s první fází mediace, ve které se IP mediátor stranám představí, vysvětlí jim proces IP mediace a roli, kterou v rámci mediace zastává. Současně se také domluví se stranami na základních pravidlech, která budou při mediaci dodržovat.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3