Na pondělí 13. června vyhlásily odbory stávku v dopravě. Plně uznávám právo každého občana této země na stávku, ale jsem znepokojen tím, že jsou jako rukojmí bráni občané České republiky. Přerušení dopravy na téměř celý pracovní den a připravované blokády hlavních dopravních tahů omezují práva ostatních občanů, když jim znemožní nebo omezí možnost pracovat nebo se volně pohybovat po území republiky. Záchranáři mohou mít problémy dostat se včas na místo, kde je nutná jejich rychlá pomoc. Lidé se nedostanou do práce, zboží důležité pro výrobu se nedostane na místo, rychle se kazící potraviny nedorazí do obchodů. Značné hospodářské ztráty tak zaznamená nejen stát, ale především podnikatelé, kteří v uplynulých měsících vyvinuli velké úsilí, aby po krizi nastartovali české hospodářství k růstu, aby udrželi pracovní místa a případně nová vytvořili.
Plně hájím právo každého vyjádřit svůj protest. Ale použít k tomu třetí osoby je nesprávné a neetické. Dosud byla kultura protestů v České republice kultivovaná. Nynější připravovaná stávka, která je destruktivní, od kultivovaného protestu ustupuje. Jsem přesvědčen, že odbory nevyčerpaly všechny mírnější prostředky k vyjádření protestu a všechny možnosti k jednání. O to více je připravovaná stávka v dopravě znepokojující. Proto vyzývám odbory, aby své postupy znovu zvážily a využily ke svému protestu, na nějž mají zákonné právo, mírnější, dosud nevyužité formy.
Před začátkem zimní topné sezóny si podniky ani drobní spotřebitelé nebyli jisti, jak vystačí se zásobami paliv. Teď už to máme za sebou a ministerstvo průmyslu a obchodu s úlevou konstatuje, že jsme obstáli na výbornou. I když zásobování, zvláště plynu z tradičních zdrojů, bylo přerušeno, nic dramatického se nestalo. Není pochyb o tom, že hlavní roli sehrál odpovědný přístup velkých i malých odběratelů, kteří vystačili s tím, co bylo k dispozici. Vcelku logicky tomu napomohly i výrazně vyšší ceny energií a také technologie efektivněji využívající každou kilowatthodinu. Nicméně šetrné nakládání se zdroji musí pokračovat během celého roku, protože levně už nikdo nenakoupí a nadbytek zdrojů zřejmě už navždy patří minulosti. Potvrdilo se tak staré české přísloví, že nouze naučila Dalibora housti. Ku prospěchu nás všech.
Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru: