INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Dne 24. června t.r. zastavil Pozemkový fond ČR s okamžitou platností prodej státní půdy podle § 6,7,8 zákona č. 95/1999 Sb., o prodeji státní půdy, jejichž dikce upravuje prodej půdy na 30-ti leté splátky, a to s argumentací, že je podle vyjádření Ministerstva zemědělství možné ze strany Evropské komise považovat bezúročné splátky za skrytou veřejnou podporu státu.

Se zastavením privatizace státní půdy a s uvedeným odůvodněním AK ČR nesouhlasí. Jak konstatuje její prezident Jan Veleba: „Tento krok nebyl v žádném směru s účastníky privatizace projednán a nejsou nám známy žádné aktivity Ministerstva zemědělství v Bruselu ve směru zjištění konkrétní pozice EU k této záležitosti."

Většina státní půdy je už podle doposud platných pravidel přitom prodána. Nastoleným omezením prodeje tak naopak zakládáme na vytvoření nerovnoprávného prostředí. V kroku PF ČR tedy spíše než obavu před sankcemi ze strany EK spatřujeme lobby skupin, které se ke zbývající půdě chtějí dostat ať již přímo pro své potřeby, či pro její získání k prodeji cizincům. Celá záležitost s pozastavením zvýhodněného prodeje státní půdy pro tuzemské podnikatele totiž až nápadně časově koresponduje se schválením vládní novely devizového zákona, který končí sedmiletou výjimku ochrany prodeje půdy cizincům k měsíci květnu 2011.

Jak uzavřel Jan Veleba: „Na přespřílišnou liberalizaci trhu zemědělských komodit a potravin už naši podnikatelé jednou tvrdě doplatili. Další se chystá nyní u půdy. Díky historickým důvodům nejsme schopni plnohodnotně konkurovat našim kolegům z EU 15 a ti tak mají opětovnou možnost obsadit nejenom trh, ale nyní otevřeně i půdu. S tímto postupem České republiky tedy zásadně nesouhlasíme."

Z uvedených důvodů si AK ČR zajistí zpracování právní analýzy vzniklého stavu a na jejím základě se rozhodne o dalších krocích.

Vedení Agrární komory ČR

Slovo ke dni

  • O zdravém stravování

    Na tohle téma se vedou spory. Jedni tvrdí, že maso do našeho jídelníčku nebude smět, druzí by je za taková tvrzení nejraději uškrtili. První to zdůvodňují tím, že naše planeta skomírá a z jisté části za to můžeme my, lidi masožravci, a nabádají nás k tomu, abychom se v jídle umírnili a více využívali na talíři zeleninu a ovoce. Což o to, to je určitě správná a potřebná cesta, zvýšit podíl kedlubů, mrkve, salátu nebo brokolice v našem žaludku. Zemědělci ale zase tvrdí, že bez hnoje, tedy chlévské mrvy, za chvíli budou pole neúrodná, že zkrátka hovězí dobytek, čuníky, ovce lidstvo potřebuje, aby bylo z čeho posléze produkovat obilí, řepu, brambory, okurky, rajčata. Protože řádně vyhnojené pole, tedy organicky, ničím nenahradíš. A že hydroponie lidstvo nezachrání. Myslím, že všichni máme kousek pravdy. A fakta, která k něčemu vedou, nejsou ani...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Únor 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3 

INZERCE