INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem
Administrativní zátěž podnikatelům znepříjemňuje život víc než korupční prostředí. Zatímco větší vstřícnost při řešení byrokracie je z 8 hledisek přístupu veřejné správy nejdůležitější pro 70 % podnikatelů, pro transparentní průběh veřejných zakázek a protikorupční opatření se vyslovilo 65 % podnikatelů. Vyplynulo to z unikátního průzkumu mezi více než 10 tisíci podnikateli, který se uskutečnil v souvislosti s podnikatelskými soutěžemi Vodafone Firma roku 2011 a Era Živnostník roku 2011.

Vedle vstřícnosti při řešení byrokracie a vytváření protikorupčního prostředí považuje nadpoloviční většina dotázaných za nejpřínosnější podporu začínajícím podnikatelům. Z průzkumu také vyplynulo, že více než každý desátý podnikatel se setkal s korupcí. Nejhůře je na tom Ústecký kraj. Tam na otázku, zda se ve městě svého podnikání setkal s korupcí, kladně odpověděla necelá pětina podnikatelů.

„Je zřejmé a výsledky průzkumu to jen dokládají, že podnikatelé jako tvůrci hodnot po samosprávě nechtějí nic navíc, nepožadují zvláštní výhody, absolutní prioritou pro ně není např. rozvoj průmyslových zón," potvrdil prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel. Podle něj jde podnikatelům o to, aby obce dokázaly vytvořit stabilní, transparentní prostředí, kde jim úředníci nekomplikují podnikání, nevymýšlejí zbytečné vyhlášky a poplatky, ale naopak pomáhají.

Z průzkumu je zřejmé, že relativně nejméně důležitá jsou pro podnikatele setkávání se zástupci radnice. „To může znamenat, že se spolupráce mezi městskými samosprávami a podnikateli v České republice zlepšuje. Reprezentanti měst totiž vědí, že se spolupráce s firmami a vstřícnost vůči podnikání vyplatí a že když se někde dobře vede podnikatelům a podnikání, tak se obvykle daří i ostatním," podotkl Petr Kužel.

Ke snižování byrokracie a administrativní zátěže přispívá i anketa Absurdita roku 2011, která se vyhlašuje v rámci podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku 2011 a Era Živnostník roku 2011. Ještě do konce října může veřejnost na www.firmaroku.cz nominovat nesmyslná nařízení, které úřady ukládají podnikatelům. Z nich se pak vybere sedm kandidátů a vítězná absurdita s nejvyšším počtem hlasů bude vyhlášena v listopadu.

Co je v přístupu veřejné správy pro podnikatele nejdůležitější:

1. Vstřícnost při řešení byrokracie, která souvisí s podnikáním (maximalizace elektronických úkonů a minimalizace počtu návštěv úřadu): 69,9 %

2. Transparentní průběh veřejných zakázek a protikorupční opatření: 64,6 %

3. Podpora začínajícím podnikatelům (zlevněné nájmy, cenově zvýhodněné poradenství apod.): 56,4 %

4. Zviditelnění místních podnikatelů (ocenění pro prospěšné podnikatele, poutač před vlastním obchodem bez poplatku apod.): 51,9 %

5. Vytváření úspor pro podnikatele (nízké poplatky, nízká daň z nemovitosti apod.):

50,9 %

6. Podpora průmyslových a investičních zón: 50,7 %

7. Servis pro podnikatele (např. školení, novinky v zákonech): 38,7 %

8. Pravidelná setkávání podnikatelů se zástupci radnice: 32,6 %

Podíl podnikatelů, kteří se setkali s korupcí na radnici ve městě svého podnikání (v %):

***

Vyhlašovatelem podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku 2011 a Era Živnostník roku 2011 jsou Hospodářské noviny. Titulárním partnerem soutěže Vodafone Firma roku 2011 je společnost Vodafone. Titulárním partnerem soutěže Era Živnostník roku 2011 je Era od Poštovní spořitelny. Partnerem projektu jsou ZlatéStránky.cz společnosti Mediatel. Partnerem krajských kol je Skupina ČEZ. Mediálními partnery jsou ČRo 1 – Radiožurnál a ČT24. Záštitu a odborný dohled nad projektem má Hospodářská komora ČR. Garantovaná spolupráce: Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, Asociace českých nábytkářů, Asociace hotelů a restaurací ČR, Asociace jazykových škol a agentur, Asociace pro elektronickou komerci, Asociace pro fair trade, Asociace průvodců ČR, Asociace zaměstnavatelů zdravotně postižených, Cech čalouníků a dekoratérů, Cech klempířů, pokrývačů a tesařů, Cech malířů a lakýrníků ČR, Cech obkladačů České republiky o. s., Cech podlahářů České republiky o. s., Cech topenářů a instalatérů České republiky, o. s., CzechInvest, Česká asociace franchisingu, ČESMAD BOHEMIA, Prague Convention Bureau, Svaz českých a moravských výrobních družstev, Svaz květinářů a floristů ČR, Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR a Unie kosmetiček.

(tz)

Slovo ke dni

  • Smrt ze zoufalství

    Ztratili práci, smysl života, začali pít nebo nadměrně brát antidepresiva a předčasně zemřeli. V USA dospěli vědci k závažnému poznání. V posledních dekádách čekala předčasná smrt na 600 tisíc lidí, uvádějí zprávy na Seznam.cz. Týká se bílých Američanů bez vysokoškolského vzdělání, kteří nenašli odpovídající uplatnění na pracovním trhu. Byli z něj vytlačeni roboty, umělou inteligencí, digitálními technologiemi. A nebo se jejich pracovní pozice odstěhovaly do regionů s nízkými mzdovými náklady. Nám Čechům zatím toto nebezpečí nehrozí. Domácí ekonomika stále poptává mnoho talentů, a to z řad především technických profesí. Uplatnění v České republice najde každý, kdo chce a má potřebné kvalifikační schopnosti. Nezaměstnanost se u nás dlouhodobě pohybuje na velmi nízkých hodnotách. Věřím, že s vyspělými technologiemi z USA si nedovezeme i...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červen 2022

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

judr karabec ip mediace

Proč si strany v IP mediaci naslouchají 15. červen 2022

V minulém příspěvku jsme se seznámili s druhou fází mediace, ve které IP mediátor aktivně naslouchá stranám. V rámci této fáze mediace je cílem IP mediátora zjistit skutečné potřeby a zájmy stran konfliktu.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3