INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 24. rokem
Začátek nového tisíciletí je spojen s obnovou významného obchodního spojení mezi Čínou na jedné straně a Latinskou Amerikou, Afrikou, Středním východem a Jihovýchodní Asií na straně druhé. Obchodní cesty Z jihu na jih nejsou propojeny pouze po souši či moři, ale především elektronicky, novodobou online Hedvábnou stezkou. Díky tomuto systematickému propojení se celkový obchod v příštích 40 letech mezi rozvíjejícími zeměmi v těchto regionech zvýší až desetinásobně.

Mnohé systémové bariéry, které doposud bránily jednotlivým státům ve vzájemné ekonomické spolupráci a rozvoji, jsou překonány. Také politické restrikce, zvláštní exportní sazby, cla a omezení se postupně daří odstraňovat a objevuje se dosud nevyužitý potenciál jednotlivých zemí.

„Ekonomiky Asie, Středního východu a Jižní Ameriky jsou pro mnohé evropské podniky včetně České republiky velice atraktivní a jejich růstový potenciál není zdaleka vyčerpán," uvedl Tomáš Nymburský, ředitel exportních finančních služeb HSBC Bank plc - pobočka Praha. „Čeští exportéři již na těchto trzích podnikají a další je budou v brzké době jistě následovat - rozvíjející se trhy nabízejí pestrou paletu obchodních příležitostí."

Na nedávno uskutečněném strojírenském veletrhu v brazilském Sao Paulu vystavovalo i několik českých firem, které již buď na jihoamerickém trhu působí, nebo mají v úmyslu na něj expandovat. Brazílie letos obsadila 14. příčku v oblasti světové strojírenské výroby s prodejem více než 2,8 miliardy amerických dolarů za rok, přičemž 40 % tvoří domácí produkce a 60 % zahraniční dovoz z celého světa včetně České republiky.

„Očekáváme, že růst strojírenského trhu bude v Brazílii i nadále pokračovat," dodal Tomáš Nymburský. „Nejen v Brazílii, ale i v dalších latinskoamerických zemích jsou v posledních letech realizovány ohromné investice do dopravní infrastruktury a energetiky, kdy jsou exportérům z celého světa vytvářeny adekvátní podmínky pro jejich působení na místním trhu."

(tz)

Slovo ke dni

  • Zima za námi, plynu je dost

    Před začátkem zimní topné sezóny si podniky ani drobní spotřebitelé nebyli jisti, jak vystačí se zásobami paliv. Teď už to máme za sebou a ministerstvo průmyslu a obchodu s úlevou konstatuje, že jsme obstáli na výbornou. I když zásobování, zvláště plynu z tradičních zdrojů, bylo přerušeno, nic dramatického se nestalo. Není pochyb o tom, že hlavní roli sehrál odpovědný přístup velkých i malých odběratelů, kteří vystačili s tím, co bylo k dispozici. Vcelku logicky tomu napomohly i výrazně vyšší ceny energií a také technologie efektivněji využívající každou kilowatthodinu. Nicméně šetrné nakládání se zdroji musí pokračovat během celého roku, protože levně už nikdo nenakoupí a nadbytek zdrojů zřejmě už navždy patří minulosti. Potvrdilo se tak staré české přísloví, že nouze naučila Dalibora housti. Ku prospěchu nás všech.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2023

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 4

O společensky užitečné činnosti v oblasti ochrany duševního vlastnictví 6. prosinec 2022

Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3