INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem

fruit 1534494 960 720Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) se jménem obchodních řetězců důrazně ohrazuje proti tvrzení ministra zemědělství Miroslava Tomana, že českým spotřebitelům nabízejí zboží podřadné kvality. Českému zákazníkovi nelze „naservírovat cokoli“, jak tvrdí pan ministr. Naopak, český zákazník patří v rámci Evropy k nejnáročnějším a čím dál tím pečlivěji si vybírá, co bude konzumovat. 

Na rozdíl od jiných evropských trhů, které ovládají tři až čtyři velké obchodní řetězce, je navíc tuzemský trh nesmírně konkurenční, což vede nejen k velmi široké nabídce a kvalitním službám, ale pomáhá to také udržovat ceny potravin na nejnižší možné míře. O tři čtvrtiny trhu zde soupeří celkem jedenáct obchodních řetězců. Kvalita zboží za přiměřenou cenu je proto pro obchodníky jednou z klíčových priorit a hodlají udělat vše, co je v jejich silách, aby dostupnost potravin pro české občany udrželi. 

Každý z řetězců bez výjimky usiluje o to, aby měl na pultech zboží ideálně českého původu. Požaduje to zákazník, a navíc je to z pohledu logistiky i ceny to nejpřirozenější řešení. Troufáme si tvrdit, že o požadavcích a vysokých očekáváních českých zákazníků víme více než pan ministr. Naši zákazníci jsou pro nás na prvním místě a velice citlivě reagujeme na jejich preference, mezi které dnes kvalita rozhodně patří.

Jsme rádi, že i pan ministr podporuje větší množství českých produktů na pultech, a věříme, že se nám společně podaří připravit programy na podporu domácí produkce. Můžeme hned zítra začít třeba u memoranda k podpoře českého výsekového masa, které bylo připraveno ve spolupráci s Agrární komorou ČR. Společně jsme přichystali návrh několika jednoduchých kroků, které by dokázaly zvýšit dostupnost českého masa a zvrátit tak neradostný trend posledních let, kdy sice dotace v tomto segmentu rostou, ale soběstačnost České republiky třeba ve vepřovém mase nadále rychle klesá.

Velice vítáme, že argumenty, s nimiž jsme při řešení problému dvojí kvality byli před rokem osamoceni, jsou dnes široce akceptovány. Za obchodníky jasně deklarujeme, že nechceme českým zákazníkům nabízet zboží dvojí kvality, a uděláme maximum pro to, aby se tomu zabránilo. Podporujeme proto sankce pro ty, kteří produkty dvojí kvality vyrábějí a na český trh distribuují, nebo kteří brání vstupu kvalitnějších variant potravin na český trh. Šokující a neakceptovatelné pro nás však je, že ministerstvo zemědělství v zákoně o potravinách ukládá sankci za dvojí kvalitu obchodníkům, kteří objektivně nenesou odpovědnost za to, zda dodavatel či výrobce produkty dvojí kvality vyrábí a dodává na český trh. Těšíme se proto na společnou iniciativu, kterou se budeme snažit ve sněmovně tento legislativní nesmysl opravit, a že konečně jasně stanovíme odpovědnost těch, kteří potraviny dvojí kvality vyrábějí.

Trváme na tom, že návrh novely zákona o významné tržní síle povede k výraznému omezení slev a bude mít dopad do peněženek zákazníků. Z aktuálních statistik vyplývá, že senioři v průměru disponují denní částkou 110 Kč, kterou mohou vynaložit na nákup základních potravin. Zdražení zboží by je jistě nemile zaskočilo. Nutnost využívání slev ze strany důchodů navíc potvrdil i průzkum na vzorku 500 respondentů ve věku nad 65 let.

Proti novele se už ostře vymezila Hospodářská komora ČR, návrhy ministra zemědělství na omezování prodejních akcí jednoznačně odmítl Svaz průmyslu a obchodu ČR, jehož členy je řada významných potravinářských firem. Úřad vlády ČR se jasně vyjádřil, že návrh ministerstva zemědělství není transpozicí směrnice, která by měla chránit menší proti větším v celém potravinovém řetězci včetně malých zemědělců. Velký neklid vnesly návrhy na konec dlouhodobé spolupráce mezi potravináři a obchodem i mezi členy Potravinářské komory ČR. Vyzýváme proto ministra zemědělství Miroslava Tomana, aby návrh této špatně připravené novely s obrovskými negativními dopady na občany stáhl a vrátil se k jednacímu stolu se všemi účastníky trhu, od něhož před prázdninami odešel.

Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR

Ilustrace Pixabay.com

Slovo ke dni

  • Konec mentolek

    Tak nám Brusel zakázal mentolové cigarety. Prý svádějí děti a mládež ke kouření. O tom bych si dovolil pochybovat, protože k neřestem vedou spíš nuda, pocit nedospělosti, špatné vzory v rodině a společnosti... Vzpomínám si, že jako kluci jsou si balili do toaletního papíru suché (říkali jsme “mocné”) listí - a jak nám to chutnalo! Babička si zapalovala mentolku, když potřebovala na astma trochu protáhnout plíce. Nemyslím si, že zakazování tabákových výrobků s příchutí je tou pravou cestou k nekouření, když si zájemce může koupit náhradu. Přestaneme snad z podobného důvodu vyrábět vaječný koňak nebo rum, protože lidem chutnají víc než vodka? Zakázané ovoce, jak známo, přitahuje pozornost. A Evropská unie jistě také nechce být chápána jako přísný vychovatel, který nám bere to, co máme rádi.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2020

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtoczupv logo 56

Duševní vlastnictví

upv logo

Řízení kvality přináší prestiž nejen na mezinárodním poli 16. březen 2020

Úřad průmyslového vlastnictví dosáhl na poli řízení kvality vynikajících výsledků. Korunovány byly například loni oceněním Manažer kvality roku, jež loni udělila Česká společnost pro jakost Ing. Miroslavu Paclíkovi, Ph.D., řediteli odboru patentových informací a představiteli vedení pro integrovaný systém řízení ÚPV. Co všechno činnost související s kvalitou obnáší, jaký užitek Úřadu i jeho klientům dává a jakou inspiraci ostatním může poskytnout, o tom je následující rozhovor se jmenovanou osobností:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE