INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem

2022 08 17Cirkulární ekonomika je jedna z klíčových cest k dekarbonizaci těžkého průmyslu v ČR a EU. Cirkulární opatření v podnicích jsou obecně méně finančně náročná ve srovnání s jinými zvažovanými technologickými cestami a nástroje spolu s prostředky k realizaci cirkulárních opatření jsou v zásadě k dispozici již dnes.

Konkrétní rozsah úspor CO2 při zavádění cirkulárních strategií ukazují výsledky nové studie Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN) s názvem “Role cirkulární ekonomiky v dekarbonizaci českého průmyslu”. Dle studie díky cirkulárním opatřením může těžký průmysl EU potenciálně snížit své emise ze všech čtyř hlavních materiálů - hliníku, cementu, plastů a oceli - v průměru až o 50 % do roku 2050. Hlavní výstupy studie, která bude veřejnosti k dispozici v nejbližších dnech, byly představeny v rámci čtvrtého setkání Českého cirkulárního hotspotu - Hotspot talks na začátku srpna.

Hlavní analytik INCIEN Benjamin Hague v první části Hotspot talks představil klíčové výstupy studie, kde uvedl:"Přes 20 % emisí v EU i ve světě pochází z výroby materiálů, a to především ze čtyř hlavních průmyslových materiálů, kterými jsou ocel, cement, plasty a hliník. O tom, že cirkulární ekonomika hraje zcela zásadní roli v souvislosti s dekarbonizací těžkého průmyslu, se obecně málo mluví. A to nejen u nás, ale překvapivě také na úrovni EU, kde agendy cirkulární ekonomiky, energetiky a klimatu stále nejsou jasně propojené. Přitom výsledky četných mezinárodních studií zřetelně ukazují, že díky cirkulárním opatřením může těžký průmysl EU potenciálně snížit své emise o 40 % až 60 % do roku 2050."

Role cirkulární ekonomiky v dekarbonizaci průmyslu

Vzhledem k velkému potenciálu cirkulární ekonomiky snížit emise skleníkových plynů v průmyslu chtějíINCIEN a Český cirkulární hotspot dále prohlubovat debatu v tomto tématu se zástupci českého průmyslu, vládními organizacemi a dalšími zúčastněnými stranami.“Prostředkem k debatě je právě studie INCIEN s názvem „Role cirkulární ekonomiky v dekarbonizaci průmyslu“, která vychází tento měsíc a je výsledkem ročního projektu našeho týmu v INCIEN. Navazuje na sérii úvodních pracovních skupin a setkání vedených se zástupci jednotlivých průmyslových odvětví. Studie v angličtině je již ke stažení na stránkách INCIEN, v české verzi pak bude k dispozici začátkem září,"uzavírá Ben Hague.

Česká rada pro šetrné budovy otevírá cestu k uhlíkové neutralitě českého stavebnictví

V rámci již čtvrtého sezení Hotspot talks vystoupila iČeská rada pro šetrné budovy, která nyní připravuje roadmapu k dekarbonizaci sektoru českého stavebnictví. Roadmapa má plnit roli klíčového strategického dokumentu v oblasti dekarbonizace stavebnictví pro soukromý i veřejný sektor, a bude představena již příští rok v létě. Česká rada pro šetrné budovy nyní vyzývá firmy a jednotlivce k podnětům a je otevřena ke spolupráci.

Zájem o spolupráci na přípravě roadmapy projevil i český lídr v udržitelném stavebnictví, společnostSkanska, která dodává, že cesta k dekarbonizaci stavebnictví dnes není v praxi jednoduchá."Kvůli cílům ESG a našim interním cílům se chceme posouvat rychle vpředi v oblasti dekarbonizace. Denní realita sektoru stavebnictví nám ale do cesty staví řadu překážek, které náš postup velice brzdí,"vysvětluje Eva Nykodymová, Environmental manager ve společnosti Skanska."Například při znovuvyužití materiálů z již existujících budov pro naše další stavby narážíme na zásadní překážky. Jde o legislativní bariéryči problém se získáváním informací o složení použitých materiálů od původních zhotovitelů,"konkretizuje.

Financování cesty k dekarbonizaci

Jednou z aktuálních možností, která byla v rámci Hotspot talks představena, jeprogram Technologická inkubace startupů od státní agentury CzechInvest s velmi širokou škálou podporovaných projektů. Startup či nová inovativní firma může získat finanční podporu až do výši 5 000 000 Kč.

Snižování uhlíkové stopy ve firmách - osvědčené a efektivní strategie

Společnost Cyrkl, jeden z členů Českého cirkulárního hotspotu, už dnes nabízí firmám velice praktická řešení na snížení uhlíkové stopy, která lze zavést okamžitě. "Prakticky okamžitý efekt na snižování emisí CO2 ve firmách z naší zkušenosti přináší analýza dopravy – z hlediska šetření emisí CO2. Dále velice často pomáhá posunutí některých materiálů "o stupínek výše" v rámci hierarchie nakládání s odpady, a to ze skládky na recyklaci. Např. jenom přidáním recyklátu do výroby někteří naši klienti dokážou snížit CO2 emise řádově o 60-80 %," vysvětluje Regina Pavlíčková, Consulting Team Leader Czechia v Cyrkl.

O Českém cirkulárním hotspotu

Český cirkulární hotspot je platforma, která komplexně propojuje veřejné sféry se soukromým sektorem k zavádění CE do praxe. Je určen pro korporace, střední a malé podniky, nevládní organizace, start-upy, akademické a vědomostní instituce, orgány veřejné správy, tak i jednotlivce a experty na volné noze. Členové jsou vyzýváni ke spolupráci na vytváření a uplatňování cirkulárních principů napříč segmenty a odvětvími.

Nábor nových členů

Chcete se stát součástí Českého cirkulárního hotspotu? Účastnit se pracovních skupin, exkurzí, seminářů, pravidelně získávat informace o CE, propojovat se na networkingových akcí? Zvažte vstup do Českého cirkulárního hotspotu během podzimního náboru nových členů a staňte se jeho členy již od října.

V případě dalších dotazů ohledně členství a plánovaných akcí hotspotu se můžete účastnit on-line setkání pro zájemce, které proběhne 6. 9. od 9:00, registrace na událost probíházde nebo neváhejte kontaktovat koordinátorku Českého cirkulárního hotspotu Ninu Hromádkovou na e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

(tz)

Slovo ke dni

  • Před volbami

    Komunální volby klepou na dveře v době, kdy lidé nevědí, co je čeká v zimě. V takové nejistotě, respektive v očekávání špatných a ještě horších časů, se špatně kandiduje. Ve volebních programech sice strany a sdružení mohou slibovat, co udělají, co zlepší v chodu měst a obcí, ale voliči tuší, že hlavní slovo bude mít aktuální energetická a ekonomická situace. Co je například platné, že se vybuduje nové veřejné osvětlení, když ho z úsporných důvodů nebudeme moci používat? Jak naplánovat investice, když stavební materiály zdražují z měsíce na měsíc o desítky procent a městská pokladna bude mít jen omezené finanční prostředky? Ti chytřejší raději toho moc neslibují, ale upozorňují na pozitiva, kterých jejich místo pro život v uplynulém volebním období dosáhlo. V každém případě zvolit si v této těžké době schopné a odpovědné manažery na...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Říjen 2022

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

judr karabec ip mediace

Mediační dohoda a ukončení IP mediace 12. září 2022

V předchozím příspěvku jsme se seznámili s tím, jak se formulují zásady mediační dohody. Tyto zásady odrážely výsledky předchozích fází mediace a přinesly stranám konkrétní řešení pro každý předmět jednání. Strany za pomoci IP mediátora formulovaly, jak se vybrané řešení konkrétně uskuteční, kdo a co konkrétně udělá, do kdy, co to bude stát apod. Současně strany formulovaly i pojistky pro případ, že by některá ze stran dohodu nedodržela, případně nastala nějaká neočekávaná situace, nestihne se termín splnění závazku apod. Podle potřeby si strany dohodly i sankce za porušení dohody.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3