INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

CzechTrade Ekodesign foto Zuzana SedmerováJak ovlivňuje české exportéry rostoucí význam udržitelnosti na trhu Evropské unie, se dozvěděli zájemci o export na odborném semináři Ekodesign: Cesta k udržitelnému exportu, který uspořádala agentura na podporu obchodu CzechTrade.

Návštěvníci získali informace o ESG a inspirovali se udržitelnými projekty českých firem, jako je například Plastia, Balance is Motion nebo Stingl Design. Akce byla součástí festivalu New European Bauhaus, který byl zahájen 9. 4. v Bruselu a pokračuje napříč Evropou.

Design Centrum CzechTrade dnes v prostorách Technologického centra UMPRUM zorganizovalo další seminář, tentokrát na téma Ekodesign: Cesta k udržitelnému exportu. Akce proběhla v rámci New European Bauhaus festivalu a účastníkům nabídla praktické tipy a nástroje, jak udržitelnými postupy zvýšit konkurenceschopnost svého zboží. Odborníci také představili nová pravidla EU a procesy certifikace, což jsou nezbytná kritéria udržitelného exportu. Nechybělo ani téma ESG . „Pokud chce být firma na trhu úspěšná, musí zahrnout aspekty udržitelnosti do své strategie. Akce vyzývá veřejnost k zapojení se do proměny budoucnosti, která bude v souladu s přírodou a dostupná pro všechny,“ řekla v úvodu akce vedoucí Design Centra CzechTrade Zuzana Sedmerová.

S ukázkami udržitelných projektů vystoupila na akci řada odborníků a podnikatelů z českých firem. Například Gabriela Mokošáková, specialistka na rozvoj podnikání v rámci udržitelnosti, představila nová ESG pravidla a reporting pro firmy. Eliška Novák Knotková z ekodesignového studia Balance is Motion prezentovala potenciál ekodesignu, ekodesign v oblasti eventů či jak může design ovlivnit životní cyklus produktu a jakým způsobem se vyhnout greenswashingu.

V další části semináře byl představen projekt firmy Plastia Otoč květináč. Jeho cílem je hledat využití pro staré nepoužívané věci. Lenka Novotná, která firmu na akci zastupovala, se věnuje také udržitelnosti v architektuře – ukázala příklady výstavních stánků, které vznikly společně s českými studenty a kombinují vysokou estetiku s upcyklací a recyklací. Dále vystoupil průmyslový a automobilový designér David Stingl s projektem S-PLY, přinášející revoluci v problematickém zásobování metropolí. Projekt získal Michelin ocenění za Design 2023. Odborný seminář zakončil Jan Retter, designér a fotograf specializující se na minimalismus a udržitelnost.

Ekodesign: Cesta k udržitelnému exportu je součástí New European Bauhaus festivalu (NEB festival), jehož druhý ročník probíhá od 8. do 21. dubna v Bruselu a prostřednictvím satelitních akcí po celém světě. „Mezinárodní New European Bauhaus festival si klade za cíl spojit lidi z různých oblastí života, aby společně hledali způsoby, jak učinit náš každodenní život krásnějším, udržitelnějším a šetrnějším. V Design Centru CzechTrade vyznáváme stejné hodnoty a tento seminář se tak do seznamu satelitních akcí festivalu nejen obsahově hodil,“ dodává Zuzana Sedmerová.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3