INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem

Mezi 24. a 28. srpnem 2014 se v Praze koná 9. Světový kongres o alternativách k pokusům na zvířatech a používání zvířat v biologickém výzkumu. Záštitu převzalo Ministerstvo zdravotnictví ČR, Ministerstvo zemědělství ČR, Univerzita Karlova, Státní zdravotní ústav a řada významných společenských osobností. Kongres je tradiční platformou a místem pro setkání mezinárodních expertů a poskytuje jedinečnou příležitost otevření etických otázek pokusů na zvířatech a nových alternativních metodických přístupů v oblasti vědy v 21. století. Praha hostí takovou akci poprvé v historii.

Během posledních desetiletí dochází k dramatickému snížení počtu zvířat používaných pro vědecké účely a současně k rozvoji a zdokonalování moderních výzkumných metod bez použití zvířat, což jasně ukazuje odhodlání vědecké obce soustředit se na novou, kvalitnější, vědu. „Jsem velmi hrdá, že Praha může poprvé hostit takto významnou mezinárodní akci. Je to pro nás uznáním skutečnosti, že společnost České republiky byla vždy založena na humánních tradicích a odpovědnosti k životnímu prostředí a kvalitě životních podmínek zvířat,“ říká Dagmar Jírová ze Státního zdravotního ústavu.  

Vysoce kvalitní výzkum, který v současnosti probíhá, je zaměřen na zvyšování porozumění u veřejnosti, má probudit její důvěru v etiku přístupů uplatňovaných v oblasti vědy a ve smysl a význam vědy pro moderní společnost. „Moto devátého Světového kongresu v Praze zní: Humánní věda ve 21. století," řekl Horst Spielmann z berlínského úřadu pro životní podmínky zvířat.

Nová generace vědců uplatňuje strategii tzv.3R, která požaduje omezit počet zvířat zařazených do pokusů (Reduction), omezit jejich strádání v pokusech (Refinement) a konečně tam, kde jsou dostupné zkoušky využívající buňky a tkáně lidského původu, nahradit pokusy na zvířatech takovými alternativními metodami in vitro (Replacement).
 V posledním desetiletí se objevilo mnoho důkazů, že svět tyto zásady přijímá.  Pražský kongres poskytne příležitost sdílet vědecké údaje a zkušenosti v oblasti využívání zvířat a jejich životních podmínek, získat znalosti o strategii  3R, a definovat efektivní přístupy ve vzdělávání tak, aby bylo možné dále šířit globální pokrok v 3R a uspokojit nejvyšší vědecká kritéria.

"Řada předcházejících světových kongresů se v průběhu let stala klíčovou platformou pro výměnu informací mezi špičkovými odborníky z akademické sféry, kontrolními orgány, představiteli průmyslu a nevládních organizací na ochranu zvířat z celého světa. Jsem velice rád, že se tentokrát kongres koná v jednom z nejkrásnějších evropských měst" řekl Herman Koëter, prezident ACT.

"Univerzita Karlova je jednou z nejstarších vědeckých institucí ve střední Evropě a v současné době jsme také jednou z klíčových institucí v České republice. Systematicky a dlouhodobě věnujeme zvláštní pozornost otázce laboratorního použití zvířat pro vzdělávání a výzkum. Proto jsem rád, že můžeme být součástí této významné mezinárodní akce,“ řekl Miroslav Červinka z Univerzity Karlovy v Praze.

Více informací najdete na adrese: http://www.wc9prague.org/

(tz)

Slovo ke dni

  • Vláda chce znovu znárodňovat

    Mimořádná situace žádá mimořádné činy. Bezprecedentní zdražování základních životních potřeb a růst výrobních nákladů nemůže zůstat bez pozornosti a zásahu vládního kabinetu. Proslýchá se, že se chystá základní energetický tarif, jenž by snížil cenu elektřiny pro odběratele s nízkou spotřebou. K tomu by však stát potřeboval mít na dodavatele elektrického proudu potřebnou páku. Jenže největší z nich, polostátní ČEZ, má soukromé vlastníky, a tak si politici s ním nemohou dělat, co chtějí. Nabízí se tedy řešení na znárodnění společnosti, respektive na její rozdělení – na část v majetku státu a část privátní. Ano, je to řešení, i když přichází se zpožděním a jistě vyjde draho. Bude zřejmě třeba akcionáře vyplatit, a to v době, kdy jsou na burze akcie hodně vysoko. Nabízí se i otázka, zda bylo správné dát ze státních rukou také plynárenskou...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2022

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

judr karabec ip mediace

Proč IP mediátor naslouchá stranám 10. květen 2022

V minulém příspěvku jsme se seznámili s první fází mediace, ve které se IP mediátor stranám představí, vysvětlí jim proces IP mediace a roli, kterou v rámci mediace zastává. Současně se také domluví se stranami na základních pravidlech, která budou při mediaci dodržovat.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3