INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem

Nejnovější zpráva PwC porovnává zaměstnávání starších pracovníků ve 34 zemích OECD. Vrcholu tabulky dosahuje Island, následovaný Novým Zélandem, Švédskem, Izraelem a Norskem. Nejrychleji se situace zlepšuje

v Číně, naopak největší zhoršení zaznamenaly Řecko a Turecko. Česko skončilo na 21. místě, což je nejlepší výsledek ze středoevropských zemí. Oproti stavu před deseti lety si polepšila o dvě příčky.

„Naše studie ukázala, že by země mohly do svých státních pokladen přisypat miliardy dolarů, pokud budou plně využívat potenciálu svých starších pracovníků. Vlády jednotlivých zemí by měly zvážit další reformy penzijních systémů, které by podpořily pozdější odchody do důchodu, dále pak zavedení pracovních pobídek pro starší zaměstnance. Ti by tak mohli v zaměstnání zůstat déle nebo se do něj vrátit. Zlepšit zaměstnatelnost starších pracovníků by také pomohlo zavedení nových vzdělávacích programů. Speciálně by se měly vlády věnovat starším ženám, které mají situaci ještě o něco těžší než muži,“ řekl Daniel Soukup, odborník na řízení lidských zdrojů PwC ČR.

            „Vzhledem ke stárnoucí populaci v celém rozvinutém světě je pro jednotlivé země zcela zásadní, aby se naučily využívat potenciálu starších pracovníků k podpoře ekonomiky a zároveň ulevily státnímu penzijnímu systému. Náš nový Golden Age Index identifikoval státy, které bychom v tomto snažení měli následovat. Jsou jimi skandinávské země, Nový Zéland a Izrael,“ sdělil John Hawksworth, hlavní ekonom PwC a spoluautor reportu. Soukromé společnosti by podle PwC měly začít více využívat zkušeností a dovedností starších pracovníků, díky kterým by mohly dosáhnout konkurenční výhody v době, kdy průměrný věk spotřebitelů narůstá. Zároveň by měly přizpůsobit své tréninkové programy starším osobám a neukončovat jejich rozvoj s dosaženou padesátkou. Stárnoucí pracovní síle by firmy měly taktéž přizpůsobit odměňovací systémy ve smyslu rovnováhy mezi mzdou a benefity zaměřenými na zdraví. „Demografická křivka je neúprosná i v České republice. Podpora starších zaměstnanců brzy nebude otázkou jen kultury či společenské odpovědnosti firmy, ale nutností. Nepůjde poskládat týmy pouze z mladých, jak by si stále některé firmy přály, protože jich na trhu práce nebude tolik. Firmy, které se včas naučí pracovat s diverzitou a různými schopnostmi, znalostmi a dovednostmi svých lidí, získají konkurenční výhodu. Starší lidé totiž budou zároveň i významnou skupinou zákazníků,“ upozornil Daniel Soukup.   

(tz)

Slovo ke dni

  • Smrt ze zoufalství

    Ztratili práci, smysl života, začali pít nebo nadměrně brát antidepresiva a předčasně zemřeli. V USA dospěli vědci k závažnému poznání. V posledních dekádách čekala předčasná smrt na 600 tisíc lidí, uvádějí zprávy na Seznam.cz. Týká se bílých Američanů bez vysokoškolského vzdělání, kteří nenašli odpovídající uplatnění na pracovním trhu. Byli z něj vytlačeni roboty, umělou inteligencí, digitálními technologiemi. A nebo se jejich pracovní pozice odstěhovaly do regionů s nízkými mzdovými náklady. Nám Čechům zatím toto nebezpečí nehrozí. Domácí ekonomika stále poptává mnoho talentů, a to z řad především technických profesí. Uplatnění v České republice najde každý, kdo chce a má potřebné kvalifikační schopnosti. Nezaměstnanost se u nás dlouhodobě pohybuje na velmi nízkých hodnotách. Věřím, že s vyspělými technologiemi z USA si nedovezeme i...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červen 2022

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

judr karabec ip mediace

Proč si strany v IP mediaci naslouchají 15. červen 2022

V minulém příspěvku jsme se seznámili s druhou fází mediace, ve které IP mediátor aktivně naslouchá stranám. V rámci této fáze mediace je cílem IP mediátora zjistit skutečné potřeby a zájmy stran konfliktu.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3