INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem

vduJe příznačné, že Mezinárodní den čistého ovzduší připadá na 2. červen, kdy vrcholí jaro, všechno kvete a vzduch nádherně voní. Tento den neprovázejí žádné zvlášť bujaré oslavy, ti uvědomělejší z nás si jej obvykle připomínají tím, že při cestě do práce nechají auto doma a vyrazí na kole nebo i pěšky.

Letos Mezinárodní den čistého ovzduší vyšel na sobotu, kdy do práce většinou nemusíme, a tak bylo víc času na zamyšlení, co pro nás vlastně čistý vzduch znamená. Či spíše, co znamená pro život na Zemi, když vzduch naopak čistý není.

Při pohledu na všechny ty pestrobarevné květy, poletující motýly a vesele prozpěvující ptactvo se skoro nechce věřit, že každý rok v České republice zemře pět a půl tisíce lidí na nemoci související se znečištěným ovzduším. A přitom je to smutná pravda. Jako by každý rok z naší mapy zmizelo celé jedno městečko. Děsivá představa.

Co se dá dělat, řeknete si možná. Hodně! odpovím vám. Na znečišťování vzduchu, který tu společně dýcháme, se totiž největší měrou podílejí zastaralé kotle v rodinných domech. A podle kvalifikovaných odhadů je jich v naší zemi 300 až 400 tisíc! To je nějakých tun popela a dalších pevných částic, které jsou pro lidské zdraví nejnebezpečnější. Vždyť jen za loňský leden a únor bylo vyhlášeno 39 smogových situací a 17 regulací z důvodu vysokých koncentrací škodlivin.

Právě teď, když se netopí, je přitom ideální příležitost vyměnit starý kotel za nový a přejít na topení zemním plynem. Je to pohodlné a mnohem zdravější, protože při tomto způsobu vytápění nevznikají téměř žádné zplodiny, o pevných částicích ani nemluvě. Aktuálně probíhá druhá vlna kotlíkových dotací, kdy maximální výše finanční podpory může činit až 102 500 korun a zbývá rozdělit ještě celých 223 milionů. Navíc se připravuje třetí vlna v objemu 3,2 miliardy korun.

Za zmínku jistě stojí i fakt, že podle poslanci nedávno schválené novely zákona o ovzduší, která je na cestě do Senátu, budou mít od příštího roku obce pravomoc stanovit vyhláškou zákaz spalování hnědého uhlí, uhelných kalů a lignitu. A po roce 2022 bude provozování kotlů na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy zcela zakázáno zákonem. Skutečně není nač čekat, pokud chceme příští rok na Mezinárodní den čistého ovzduší oslavit příznivější statistiky.

Jan Ruml, výkonný ředitel Českého plynárenského svazu

Ilustrace Pixabay.com

 

Slovo ke dni

  • Rozmýšlíme se, mlžíme, ztrácíme důvěru

    Rozmýšlení se stalo módou. Spousty lidí místo toho, aby daly najevo, že chtějí to nebo nechtějí ono, raději řeknou, že si to rozmyslí. A když nastane čas, že by měli být už rozmyšleni, vymluví se, a sdělí, že je to těžké, ať jim dáme ještě pár dní, měsíců či neznámo jakou dobu. Domnívají se, že téma upadne v zapomnění, že vyšumí a že s ním nebudou mít tedy práci. Je to rozšířený styl komunikace, který však nikam nevede. Otázkou je, zda vést má nebo skutečně směřovat nikam.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Srpen 2020

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtoczupv logo 56

Duševní vlastnictví

upv logo

Znáte organizace pro ochranu duševního vlastnictví? 12. srpen 2020

Období, které nyní prožíváme, nepřináší pouze znepokojivé zprávy o rozkolísané ekonomice, uzavírání firem nebo karanténních opatřeních. Rodí se mnoho nápadů, vznikají inovativní společnosti. To s sebou nese i potřebu péče o nové myšlenky, postupy, celé know-how. Na této straně pravidelně přinášíme informace o ochraně duševního vlastnictví. Tentokrát připomeňme, jaké organizace k tomu slouží:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE