INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 21. rokem

vduJe příznačné, že Mezinárodní den čistého ovzduší připadá na 2. červen, kdy vrcholí jaro, všechno kvete a vzduch nádherně voní. Tento den neprovázejí žádné zvlášť bujaré oslavy, ti uvědomělejší z nás si jej obvykle připomínají tím, že při cestě do práce nechají auto doma a vyrazí na kole nebo i pěšky.

Letos Mezinárodní den čistého ovzduší vyšel na sobotu, kdy do práce většinou nemusíme, a tak bylo víc času na zamyšlení, co pro nás vlastně čistý vzduch znamená. Či spíše, co znamená pro život na Zemi, když vzduch naopak čistý není.

Při pohledu na všechny ty pestrobarevné květy, poletující motýly a vesele prozpěvující ptactvo se skoro nechce věřit, že každý rok v České republice zemře pět a půl tisíce lidí na nemoci související se znečištěným ovzduším. A přitom je to smutná pravda. Jako by každý rok z naší mapy zmizelo celé jedno městečko. Děsivá představa.

Co se dá dělat, řeknete si možná. Hodně! odpovím vám. Na znečišťování vzduchu, který tu společně dýcháme, se totiž největší měrou podílejí zastaralé kotle v rodinných domech. A podle kvalifikovaných odhadů je jich v naší zemi 300 až 400 tisíc! To je nějakých tun popela a dalších pevných částic, které jsou pro lidské zdraví nejnebezpečnější. Vždyť jen za loňský leden a únor bylo vyhlášeno 39 smogových situací a 17 regulací z důvodu vysokých koncentrací škodlivin.

Právě teď, když se netopí, je přitom ideální příležitost vyměnit starý kotel za nový a přejít na topení zemním plynem. Je to pohodlné a mnohem zdravější, protože při tomto způsobu vytápění nevznikají téměř žádné zplodiny, o pevných částicích ani nemluvě. Aktuálně probíhá druhá vlna kotlíkových dotací, kdy maximální výše finanční podpory může činit až 102 500 korun a zbývá rozdělit ještě celých 223 milionů. Navíc se připravuje třetí vlna v objemu 3,2 miliardy korun.

Za zmínku jistě stojí i fakt, že podle poslanci nedávno schválené novely zákona o ovzduší, která je na cestě do Senátu, budou mít od příštího roku obce pravomoc stanovit vyhláškou zákaz spalování hnědého uhlí, uhelných kalů a lignitu. A po roce 2022 bude provozování kotlů na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy zcela zakázáno zákonem. Skutečně není nač čekat, pokud chceme příští rok na Mezinárodní den čistého ovzduší oslavit příznivější statistiky.

Jan Ruml, výkonný ředitel Českého plynárenského svazu

Ilustrace Pixabay.com

 

Slovo ke dni

  • Český průmysl v úzkých

    Ti, co stále vyhlížejí příští krizi, dostali pádný argument. Průmyslová výroba v Česku z roku na rok klesla bezmála o čtyři procenta. A nezdá se, že by situace v druhé polovině r. 2019 měla otočit k lepšímu. Jak známo, naše továrny jsou zejména závislé na poptávce po autech. Když kupujících motorových vozidel ubývá v Evropě i ve světě, čísla o produkci musí jit také dolů. Ani výhled do dalších let není příliš růžový. Západní svět postupně přechází na elektromobilitu a do módy jde také celkové omezování spotřeby. Možná, že ekonomického vrcholu už naše automobilky a jejich dodavatelé dosáhli a čeká je pouze jízda z kopce. Je to špatně nebo dobře?

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Srpen 2019

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtocz

Duševní vlastnictví

upv logo

Patentová ochrana v zahraničí prostřednictvím Smlouvy o patentové spolupráci 19. červenec 2019

České podniky si stále častěji (nebo spíše – stále ještě nedostatečně) uvědomují, že ochrana průmyslového vlastnictví představuje jeden z nástrojů, jak úspěšně rozvíjet a inovovat výrobu a stát se úspěšným na globalizovaném trhu. Jednou z možností, jak ochránit nové technické řešení – vynález, je patentová ochrana. Pokud se pro ni přihlašovatel rozhodne, zpravidla nejprve žádá o národní patentovou ochranu. Ta však sama o sobě nestačí, neboť český patent platí jen v České republice a jinde v zahraničí toto patentované řešení může kdokoliv využívat a prodávat. Proto je vhodné získat patentovou ochranu i v zemích, kde je předpoklad, že chráněné řešení má tržní potenciál.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma_web_iprosperita Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3

INZERCE