INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

konfSociální a pedagogičtí pracovníci, zástupci veřejného a neziskového sektoru i podnikatelé a zájemci z řad veřejnosti se sešli ve středu 21. listopadu v holešovickém Centru současného umění DOX na odborné konferenci nazvané Osobní prosperita – cesta udržitelného rozvoje společnosti.

Inspirativní setkání zahájila Jana Merunková, ředitelka yourchance, o. p. s., která se také ujala moderování akce. Úvodní panelovou diskuzi zahájila dotazem, co pro přítomné znamená osobní prosperita? „Možnost realizovat své sny. Mít své finance pod kontrolou a zároveň si vytvářet rezervy pro nenadálé nepříznivé situace,“ uvedl Dr. Ing. František Klufa, člen expertního týmu yourchance, o. p. s.

Michal Broža z Informačního centra OSN v Praze ve svém vystoupení zdůraznil zejména význam spolupráce napříč veřejným, komerčním a neziskovým sektorem, a ocenil aktivity společnosti yourchance, o. p. s.

Na význam vzdělávání dětí v oblasti finanční gramotnosti a důležitost pozitivního vzoru rodičů poukázal Ing. Michal Drtina, ředitel společnosti Česká mincovna.

Publikační činnost společnosti yourchance a projektu Finanční gramotnosti do škol a podnikavost přiblížili členové expertního týmu a spoluautoři nejnovější knihy zabývající se rozvojem zdravých finančních návyků Na penězích záleží. Dr. Ing. František Klufa a Ing.  Kateřina Lichtenberková, členka expertního týmu yourchance a odborná garantka Národního ústavu pro vzdělávání.

Jan Sedláček, student ČVUT, pohovořil o zbrusu novém čtyřletém studentském výzkumném projektu PERSIST. Ten bude sledovat integraci mladých lidí z dětských domovů ve společnosti a zároveň jejich adaptaci na trhu práce.

Důležitost podnikavého ducha byla klíčovým tématem vystoupení Ing. Olgy Girstlové, Ph. D., zástupkyně Nadace ZET profesora Milana Zeleného. Účastníkům konference přiblížila společnou aktivitu Nadace ZET a společnosti yourchance. Jedná se o letní podnikatelský kemp pro mládež z dětských domovů a sociálně ohrožených rodin. Letos se konal již potřetí. Účastníci kempu společně s odborníky z praxe týden intenzivně pracují na rozvoji osobnosti a podnikavosti a podle Olgy Girstlové zatím z každého kempu vzešel alespoň jeden životaschopný start-up. Ať už se jednalo o sušírnu ovoce, bistro v brazilském stylu či studio designových hřebenů.

Jak žít svůj sen. O cestách vedoucích k dosažení úspěchu hovořila Ing. Gabriela Křivánková, předsedkyně správní rady a spoluzakladatelka yourchance. Zdůraznila zejména vášeň pro věc, odhodlání, tvrdou práci, ale třeba i nutnost překonání možné počáteční nedůvěry okolí.

Před koncem dopoledního bloku v panelové diskuzi na téma Pomáhání má svá jasná pravidla vystoupily Dominika Šenková a Marcela Belicová, manažerky projektu Začni správně, který realizuje yourchance. Projekt pomáhá s integrací mladých lidí, kteří se chystají na odchod z dětského domova či pěstounské péče. Dominika Šenková přiblížila individuální práci s těmito lidmi a poukázala na fakt, že tým projektu – koordinátoři a mentoři, kterých je v tuto chvíli napříč republikou téměř stovka, jsou jim oporou v nesnázích, jakýmisi průvodci, nicméně konečná rozhodnutí o tom, jak žít svůj život, však vždy nechávají na nich samotných.

Na přednáškový dopolední program navázaly odpolední workshopy, které byly věnované praxi. Chudoba je špatný zvyk, který lze vědomě změnit, takový byl název workshopu lektorky projektu Finanční gramotnost do škol a podnikavost Moniky Čepelkové. Hovořilo se zde především o budování vztahu k celoživotnímu vzdělávání u různých cílových skupin.

Druhý workshop s podtitulem Most přes navždy, pod vedením Gabriely Křivánkové poukázal na nálepky, které se pojí s tím, „být z děcáku“. Na příkladech z praxe v oblasti začleňování mladých dospělých po odchodu z dětského domova a institucí náhradní rodinné výchovy ukázala, že to tak vždy nemusí být. V návaznosti na to Marcela Belicová vedla diskuzi s absolventy integračního programu Začni správně na téma Učení příběhem. Oba zmiňované bloky byly cenné pro studenty zapojené do projektu PERSIST, protože se zde mohli setkat s konkrétními lidmi, praktickými příklady a zkušenostmi, které budou předmětem jejich právě začínajícího výzkumu.

Paralelně s tím se ujala slova moderátorka workshopu Kateřina Lichtenberková. Ta s účastníky diskutovala nad rozvojem podnikavosti u dětí i dospělých. Její vystoupení mělo příznačný název Společnost obohatí ten, kdo jde vlastní cestou. František Klufa se diskuse zapojit z hlediska finanční gramotnosti jako prevenci chudoby.

Konferenci pořádala yourchance o.p.s. pod záštitou OSN ve spolupráci s Masarykovým ústavem vyšších studií a finanční podporou TAČR.
Partnery yourchance jsou Nadace DRFG, společnost CTP, NN pojišťovna, Česká mincovna a Český rozhlas Dvojka.

O yourchance o.p.s.

yourchance o.p.s. prosazuje potřebné změny v oblasti výuky finanční gramotnosti, principech podnikání a rozvoji podnikavosti žáků základních a středních škol a v oblasti integrace mladých dospělých opouštějících instituce náhradní rodinné výchovy. Zaměřuje se především na rozvoj schopností učitelů vyučovat finanční gramotnost tak, aby ze škol odcházela mladá generace, která má pevně zakotvené principy zdravého finančního rozhodování a připravuje pro to i metodickou podporu. Důležitou oblastí, na kterou zaměřuje yourchance o.p.s. svou pozornost, je podpora mladých lidí odcházejících z dětských domovů a pěstounské péče.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3