INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 21. rokem

point ballik a novakO české kuchyni se vedou v poslední době živé debaty. Jaká vlastně je? Těžká a nezdravá, nebo odpovídající našim klimatickým podmínkám, zvyklostem, preferencím? Spoléhá na tradici, historii i mlsný český jazyk? Podle některých mistrů kuchtíků je jednoduchá, vyvážená, chutná, barevná a veselá, podle jiných zbytečně konzervativní a hůře stravitelná.

Poté, co Českou republikou prošla vlna nadšení z toho, jak se vaří a jak se stravují lidé v zahraničí, se mnozí opět pokorně a s úctou vracejí k tomu, nač byli zvyklí. Přiklánější se však k novým technologiím úpravy pokrmů. A respektují to, že se životní styl mění, a na to by měl brát ohled i náš žaludek. Na říjnovém mezinárodním veletrhu hotelového a restauračního zařízení, potravinářství a gastronomie For Gastro & Hotel v pražských Letňanech se také v rámci projektu Czech Specials diskutovalo o tom, zda je česká kuchyně sexy. Odborníci se jednoznačně shodli na tom, že ano a že umí nabídnout mnohé nejen českému strávníkovi, ale i v mezinárodním rozměru. Česká kuchyně totiž chutná. Takže sexy je zcela určitě.

Nad otázkou se zamýšleli šéfkuchař Oldřich Sahajdák z michelinské restaurace La Degustation Bohême Bourgeoise, šéfkuchař Petr Hajný z vynikající restaurace Zas a Znova a šéfkuchař vyhledávané restaurace Chládek Zahradnické centrum Karel Novák, diskutující při Czech Specials Talk Point v rámci odborného programu Gastro Tour. Tuto zajímavou výměnu názorů moderoval Tomáš Kalina, organizátor Culinary Symposium Prague, a svými postřehy přispěl i dlouholetý komentátor české gastronomické scény Milan Ballík.

Všichni přítomní se shodli na tom, že česká kuchyně je naším národním kulturním dědictvím, na které určitě máme být právem hrdí a měli bychom o ně pečovat. I dnes může zajímavě, a hlavně kvalitně připravovaná česká kuchyně přinést úspěch všem typům restaurací, od vyhlášené fine dining restaurace v hlavním městě po malou restauraci na vesnici. O tom, že je naše národní kuchyně stále dostatečně „sexy“ pro českého a zahraničního hosta nikdo z přítomných ani na chvíli nezapochyboval! Je rovněž příležitostí k úspěšnému businessu nejen v domácím, ale i globálním rozměru.

(red)

Na snímku Karel Novák, šéfkuchař restaurace Chládek Zahradnické centrum, a Milan Balík, znalec české kuchyně

Slovo ke dni

  • Klimatický balíček přijde draho

    Spotřeba energie z obnovitelných zdrojů stoupne během příštích deseti let na 22 procent. Letos má dosáhnout 15,6 % z veškeré spotřebované energie. Pro někoho je tento cíl málo smělý. Jenže, jak uvedl ministr průmyslu a obchodu ČR Karel Havlíček, každé procento nad hodnotu 20 % si vyžádá podporu 30 miliard korun. Odhaduje se, že z veřejných prostředků půjde na obnovitelné zdroje až 900 miliard Kč. Mám v dobré paměti ujišťování ekologů, že postupně se náklady na „čistou“ energii budou snižovat, až budou srovnatelné s ostatními. Zatím to vypadá, že daňový poplatník, podnikatel i běžný spotřebitel, bude obnovitelné zdroje dotovat čím dál víc. A pak je tu druhý problém: Už dlouho víme, že obnovitelné zdroje, například používání řepky v dopravě, může být spíš na škodu než ve prospěch přírody i lidí.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Prosinec 2019

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtocz

Duševní vlastnictví

opa tent 1

Další podrobné informace o Evropském patentu 17. prosinec 2019

V listopadovém vydání Prosperity jsme vás zasvětili do evropského patentového systému. V tématu jsme se rozhodli pokračovat také v prosinci. Rádi bychom totiž vzbudili ještě větší zájem firem a organizací o řádnou ochranu duševního vlastnictví s tím, že je vhodné znát i náležité procesní postupy. Věřím, že pro všechny, kteří si pozorně přečetli článek předchozí, může být toto pokračování užitečné.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma_web_iprosperita Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3

INZERCE