INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

na fi gateČeská republika má od loňska k dispozici technologii, která může do budoucna zabránit podobným problémům s nedostatkem roušek, s nimiž se země potýkala během současné epidemie koronaviru. Důležité ale je, aby se našel investor, který vloží prostředky do pokročilé výroby nanovlákenných membrán.

Společnost NAFIGATE Corporation, a.s. již vyvinula a otestovala nanovlákenné membrány, které mohou být využity mimo jiné pro výrobu roušek, šátků i respirátorů třídy FFP1-3. „Připravili jsme celý projekt nanotovárny pro produkci těchto membrán, předjednány máme již i výrobní prostory,“ řekla Lenka Mynářová ze společnosti NAFIGATE.

NAFIGATE se zaměřuje na výzkum, vývoj a má k dispozici vlastní výrobní know-how, v současnosti hledá pro financování projektu investora. To se zatím nedařilo. Předpokládaná investice do nanotovárny se bude pohybovat na úrovni zhruba 100 milionů korun. Realizace projektu bude trvat šest až devět měsíců. Rozjezd nanotovárny by posílil připravenost Česka na mimořádné situace – veškerý řetězec od vývoje po finální výrobu by se nacházel v tuzemsku a v případě potřeby by bylo možné rychle navyšovat produkci roušek i respirátorů. Návratnost investice do projektu je v rozmezí dvou až čtyř let.

Filtrace vzduchu i vody

Roušky a respirátory nejsou jediným způsobem, jak by bylo vhodné novou českou technologii využít. Nanovlákenné membrány mají sloužit také ke vzdušné filtraci v budovách ve formě cartridgových filtrů a nanovlákenných filtrů do oken i dveří. Také je bude možné využít k filtraci vody. „Pokud Česko nebude mít vlastní výrobní kapacity, je situace v ochraně, a hlavně prevenci, obyvatel před viry či bakteriemi neřešitelná. Prevenci musí zajistit mimo jiné právě také filtrace v budovách a filtrace vody,“ upozornila Lenka Mynářová. Společnost NAFIGATE počítá s výrobou až 1 500 000 m2 nanovlákenných membrán za rok. Konečným cílem projektu nanotovárny je tedy podle Lenky Mynářové to, aby se Česká republika mohla spolehnout na vlastního strategického výrobce nano aplikací pro preventivní opatření a nejrůznější krizové situace.
Projekt nanotovárny je výsledkem intenzivního výzkumu a vývoje, který trval jedenáct let. Antivirotický i antibakteriální efekt nanovlákenných membrán pro filtraci vzduchu i kapalin prokázaly testy v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny a ve školách. Technologie výroby i produkty jsou chráněny již udělenými patenty.
Klíčovými partnery společnosti NAFIGATE jsou v rámci projektu další české firmy. „Vyrábíme na strojích Nanospider společnosti ELMARCO s.r.o. a laminujeme ve spolupráci s firmou Tomatex Otrokovice, a.s.,“ uvedla Lenka Mynářová.

Evropská podpora

Vývoj bylo možné dokončit díky finančním prostředkům z evropských fondů – prostřednictvím Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK). „Tento vývoj navazoval na dlouhodobý výzkum v Česku,“ dodala Lenka Mynářová. Prostředků OPPIK už ale nebylo možné využít k zahájení výrobní fáze, protože takzvané seed fondy financované z tohoto operačního programu jsou zacílené jiným směrem.
Společnost NAFIGATE se nicméně hodlá ucházet o evropskou podporu, díky níž by mohla pokračovat také v dalším vývoji. Evropská komise v době epidemie bleskově vyhlásila výzvu pro startupy i malé a střední podniky, které dokážou nabídnout technologie nebo inovativní řešení pro boj s koronavirem.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3