INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem

air pollution 4944396 960 720V souvislosti s šířením nových mutací COVID-19 vzniká potřeba vyšší ochrany obyvatel minimálně na úrovni FFP2 respirátorů.

Firma Moldex doporučuje vládě vyvarovat se dalších restriktivních opatření ve vztahu k prodeji respirátorů na území České republiky, což by mohlo paradoxně vést naopak k poškození českých výrobců a omezení dostupnosti kvalitních respirátorů na trhu.

Firma Moldex/Metric v.o.s (dále jen Moldex) patří k výrobcům profesionálních produktů pro ochranu sluchu a dýchání včetně vysoce kvalitních a prémiových respirátorů, které používají nejen zdravotníci v první linii. Své výrobky vyváží do celé Evropské unie a oproti jiným tuzemským výrobcům není na prodeji respirátorů v České republice závislá. Přesto firma upozorňuje, že aktuální kroky vlády, která navrhuje zastropování cen těchto kvalitních respirátorů, může v konečném důsledku znamenat omezení dostupnosti respirátorů na českém trhu.

Vláda místo kvalitních českých respirátorů preferuje méně kvalitní z dovozu. Proč?

Ve svém závodě v Ústí nad Orlicí Moldex vyrábí kvalitní tvarované respirátory, které svou konstrukcí, filtračními schopnostmi a technologickou náročností výroby jsou nesrovnatelné s jednoduchými skládanými respirátory, které bohužel dlouhodobě upřednostňuje český stát. Tyto nekvalitní výrobky pochází z drtivé většiny z Číny.

„V průběhu první vlny jsme vyhověli prosbám ministerstva zdravotnictví a vlády a dodávali největší týdenní množství FFP3 respirátorů Moldex pro pracovníky v první linii. Dovoluji si tvrdit, že jsme pomohli uspět v efektivním potlačení první vlny pandemie a k nízkému procentu nakažených mezi zdravotníky. Od té doby jsme ale v žádné veřejné zakázce neuspěli. Důvodem bylo to, že všechny tyto tendry byly na pokyn ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva vnitra vypsány na méně kvalitní skládané a nedostatečně těsnící respirátory z Číny,“ vysvětluje Martin Trojan ze společnosti Moldex.

Tendry na respirátory?

I přes opakované proklamace o podpoře českých výrobců ve svých tendrech nepožadovalo ani ministerstvo vnitra ani ministerstvo průmyslu a obchodu nejkvalitnější respirátory. Konkrétně se jedná například o tendr ministerstva vnitra na „Respirátory FFP2“, kde ale v Příloze 01 a technické specifikaci byly požadovány pouze certifikáty KN95 a N95 (čínská a americká norma) a nikoliv FFP2 (evropská norma).

Podobně ministerstvo průmyslu a obchodu dalo pokyn Správě státních hmotných rezerv k nákupům respirátorů na úrovni čínských a amerických norem – preferovaly se tak dovozové výrobky s co nejnižší cenou. Kdyby již tyto tendry měli šanci vyhrát čeští výrobci, nebyl by dnes jistě problém pokrýt větší část potřeb široké veřejnosti mnohem kvalitnějšími českými respirátory.

Nevyrábí respirátory té nejvyšší jakosti a účinnosti

V průběhu první vlny zároveň ministerstvo financí zavedlo zastropování cen respirátorů na 175 korun pro respirátory vyrobené v České republice a 350 korun pro dovozové respirátory. Toto opatření je stále v platnosti, a nejen že znevýhodnilo české výrobce kvalitních respirátorů, ale zároveň zvýhodnilo v tomto segmentu méně kvalitní výrobky konkurence vyrobené v zahraničí.

„Toto opatření ministerstva financí, které je nesmyslně stále v platnosti, vedlo k tomu, že nejsme stále schopni prodávat respirátory vyšší řady AIR, včetně tvarovaných lékařských respirátorů se skládaným filtrem pro opakované použit,“ dodává Trojan.

Hrozí další diskriminace českých výrobců

Návrhy na zastropování cen respirátorů FFP2, a to na jakoukoli částku, povedou k další diskriminaci českých výrobců kvalitních tvarovaných respirátorů, a zvýhodnění nekvalitních dovozových. Tyto dovozové skládané respirátory jsou možná opatřeny filtračním materiálem odpovídající skupiny, ale v oblasti kolem nosu a brady dostatečně netěsní. Potvrzují to výsledky testů nezávislých laboratoří. Typickým důkazem netěsnícího respirátoru při každodenním nošení jsou zamlžené brýle.

(tz)

Ilustrace Pixabay.com

Slovo ke dni

  • Je nás sedm milionů online

    Sčítání lidu, které právě probíhá, ukazuje nejen na počet obyvatel České republiky a jejich vzdělání, práci a bydlení. Zároveň dává obrázek o digitální vyspělosti národa. A myslím, že se nemáme za co stydět. Ještě nebyli sečteni všichni, a už se sedm milionů dotazníků podařilo vyplnit online. Nepochybně nejméně tři čtvrtiny Čechů daly přednost počítači před sčítacím komisařem. Někdy nám připadá, že jsme zaostalí a nikdy nedoženeme vyspělý Západ. Ale to pokládám za falešnou představu, za projev z minula, kdy jsme měli sedávat v koutě a neplést se mezi „dospělé“. Jak vidno, můžeme se rovnat s nejlepšími. Nejen v digitálních dovednostech, ale i v dalších oborech, o čemž vypovídají i úspěchy našich firem v globálním konkurenčním boji. Získáme-li potřebné sebevědomí, budeme mezi prvními. My na to máme!

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2021

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví

14 Karabec

Jak je to s promlčecí lhůtou při mimosoudním řešení sporů 3. květen 2021

Ve srovnání se zahraničím se alternativní metody řešení sporů (ADR) v České republice používají v oblasti ochrany duševního vlastnictví nedostatečně. S tím souvisí i nedostatek mediátorů odborně připravených vést mediační spory v této specifické oblasti práva. Mediace má přitom nezastupitelnou úlohu zejména v případech, kdy strany nejsou schopny vyjednávat, jejich vzájemné vztahy jsou vyhrocené, soudní řešení nemusí přinést očekávaný výsledek, v dané věci je nejednoznačný výklad práva, hrozí vysoké náklady na vedení sporu, existuje časová či ekonomická tíseň stran nebo spor je příliš komplexní.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE