INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
eaton_logo_claim_rgbNové řešení pro komerční a administrativní budovy umožňuje bezdrátové ovládání systémových prvků pro řízení osvětlení a zastínění, regulaci vytápění a chlazení, energy management – měření spotřeby energií, plynu a vody; nyní rovněž s komunikací v sítích LAN a WiFi.

Eaton Elektrotechnika (dříve Moeller Elektrotechnika), významný výrobce a distributor elektrotechnického zařízení, v těchto dnech zahájil prodej nové komunikační jednotky ECI, která bezdrátově ovládá přístroje xComfort v dosahu svého radiofrekvenčního signálu. Nyní však může být navíc zapojena do rozsáhlých systémů i pomocí ethernetu nebo WiFi. Vhodně umístěné jednotky tak mohou ovládat bezdrátová zařízení na jakémkoliv místě v budově a v rozsáhlých objektech dokonce zajišťovat komunikaci mezi RF přístroji. Jde o nové řešení systému xComfort pro velké komerční a administrativní budovy.

Novou komunikační jednotku ECI (Ethernet Communication Interface) s bezdrátovou komunikací v provedení LAN nebo WiFi lze využít v bytech, domech a v kancelářských budovách v případech, kdy jsou mezi patry nebo objekty problematické železobetonové zdi nebo stropy, kterými standardní radiofrekvenční signál neprostoupí. Přímá komunikace mezi bezdrátovými přístroji (aktory/senzory) by mohla být vlivem nedostatečného signálu ohrožena. V tomto případě není možné použít mezi přístroji klasický routing signálu vzduchem, ale je nutné zvolit bezpečnější komunikaci – routing po kabelu. Stačí na obou místech nainstalovat rozhraní ECI, jež jsou propojena ethernetovým kabelem do klasické datové sítě (IPv4 nebo IPv6).

Jednotky ECI_provedeni_NAHLEDse tedy připojují přes LAN router do samostatné ethernetové sítě anebo se využije stávající datová síť v budově. Pokud ethernetová síť není dostupná, použijí se ECI jednotky s WiFi komunikací. Při požadavku vzdáleného ovládání je pokyn uživatele nebo ze senzoru převeden do systému přes nejbližší ECI rozhraní v dosahu vyslání požadavku a přes kabel LAN, případně signálem WiFi předán do druhého ECI pro zpracování požadavku.

Jak zasíťovat malé i velké budovy?

ECI interface jsou vyráběny pro různé standardy komunikace a možnosti napájení. K dispozici jsou ve třech provedeních – pro ethernetové sítě ECI-LAN s externím napájením a ECI-LAN (PoE) s napájením jednotky z ethernetu (ethernet je zdrojem energie). Pokud je vyžadována bezdrátová komunikace, použije se jednotka ECI-WiFi s externím napáječem. Jednotky zapínají nebo vypínají spotřebiče nebo osvětlení radiofrekvenčním signálem (RF). Řízeny mohou být rovněž centrálními jednotkami Home Manager nebo Room Manager, rovněž signálem RF.

Navrhované projekty pro malé budovy obvykle vystačí s „routingem vzduchem". Každý aktor bezdrátového systému xComfort je navíc routerem, jenž pomáhá v komunikaci mezi přístroji. Při nedostatečném RF signálu je ovšem už jednotka ECI-LAN nebo ECI-WiFi nezbytná. ECI jednotky jsou tedy propojeny kabelem LAN a předávají si tak pokyny pro ovládání přístrojů, i když jsou mezi nimi železobetonové zdi nebo delší vzdálenosti.

Projekty pro rezidenční domy a velké komerční a administrativní budovy uvažují vždy s rozhraními ECI-LAN. V objektu lze využít mnoho těchto rozhraní, může jich být použito dokonce až 255. Ke každému ECI lze přiřadit až 99 RF přístrojů, teoreticky lze tedy uvažovat budovu s celkem 22.950 bezdrátovými komponenty! Pokud je nainstalováno více ECI, není již celkový počet RF komponent v jednom projektu omezen, neboť hlavní páteřní komunikace mezi patry či objekty probíhá po datovém kabelu LAN.RF008511_ECI_LAN_Poe RF přístroje v tomto případě bezdrátově komunikují pouze s přiřazenou jednotkou ECI a v rámci jednoho patra, která předává data do sítě.

Konfiguraci celého projektu včetně ECI interfaců je možné provést novým softwarem Eaton MRF 2.05. Software navíc dovoluje nastavit příslušné síťové parametry ECI jednotky (IP adresu, masku podsítě, gateway adresu) a uskutečnit test IT komunikace. I zde není omezen počet RF komponent v jednom projektu.

Možnosti ovládání a vzdáleného řízení

Systém xComfort pro automatizaci budov je možné ovládat mobilním telefonem, panely Home Manager a Room Manager, tabletem, touch screenem nebo z počítače s instalovaným vizualizačním softwarem xVision, ale také z nadřazených systémů, případně i přes internet. Přímo z místa, ale také pohodlně na dálku, lze řídit osvětlení a spínání spotřebičů, otevření příjezdové brány, ovládat rolety, vytápění (i jednotlivé radiátory), zabezpečení domu, kontrolovat spotřebu energií a řadu dalších funkcí.

Ovládání mobilním telefonem

Mobilním telefonem je možné ovládat RF komponenty pomocí SMS nebo i prozvoněním. Je k tomu však zapotřebí propojení RSchemata-zapojeni-ECI_nahledoom Manageru (integrovaný Bluetooth) s průmyslovým GPRS SMS Bluetooth modemem nebo starším mobilním telefonem. Modem zajišťuje obousměrnou komunikaci s telefonem uživatele právě prostřednictvím SMS zpráv nebo prozvonění. Systém povoluje přístup až pěti autorizovaným uživatelům.

Ovládání RF systému z „nadřazených" systémů (např. audio) je umožněno díky zmíněnému rozhraní ECI, které umožňuje připojení k internetu pro případnou aktualizaci funkcí a je již dopředu připraveno pro nadcházející éru adresace IPv6.

Cena jednotky ECI pro koncové zákazníky je 5 900 Kč bez DPH.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3