INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 25. rokem

2023 06 21Proti aktivitám Volačů a Klikačů se postaví silný protivník: jeden milion lidí, který se rozhodly ČSOB a Policie ČR společně proškolit v oblasti kyberbezpečnosti. Počty kyberútoků totiž stále rostou a i přes úspěchy policie a banky v boji s kyberpodvodníky Volačem a Klikačem je stále klíčová role běžných lidí. Čím více bude těch, kteří se nenechají obalamutit a budou varovat i své okolí, tím vzroste šance napadených ubránit se Volačům a Klikačům.

„Meziročně se nám podařilo snížit průměrnou škodu z útoku kyberpodvodníka na našeho klienta o více než polovinu. Loni činila přibližně 140 tisíc korun, letos už je to jen 60 tisíc. Na jedné straně je to díky našim investicím do ochranných mechanismů a na straně druhé dlouhodobou preventivní činností v této oblasti. Právě díky tomu víme, jak důležitou roli hraje v okamžiku útoku Volače a Klikače klientova osobní znalost této problematiky. Považujeme tedy za klíčové plošné a masové vzdělávání. Proto jsme se rozhodli společně s Policií ČR proškolit v oblasti kyberbezpečnosti v následujícím období 1 000 000 lidí,“ říká Aleš Blažek, generální ředitel skupiny ČSOB.

„Pokud se podíváme na čísla za prvních pět měsíců tohoto roku, dá se očekávat, že i v letošním roce budeme čelit dlouhodobému nárůstu počtu registrovaných skutků spáchaných v kyberprostoru. Je však vysoce pravděpodobné, že počty případů letos nebudou stoupat tak dynamicky jako v loňském roce, a to především díky četným preventivním aktivitám a také vzhledem k odhalení několika organizovaných skupin kyberpodvodníků v posledních měsících. I přesto je zhruba každý desátý trestný čin v ČR spojený s kyberprostorem. Velmi rádi jsme se tedy spojili s ČSOB v oblastech prevence a vzdělávání s cílem oslovit v případě kyberbezpečnosti co největší skupinu lidí,“ říká Martin Vondrášek, policejní prezident PČR.

Četnost útoků Volačů a Klikačů v poslední době překonává dosavadní rekordy. Policie ČR eviduje jen za loňský rok nebývalých 18,5 tisíce trestných činů v oblasti kybernetické kriminality, což je meziročně o téměř 100 procent více. A vzestupný trend pokračuje i letos. Celkové počty okradených už jsou ve statisících a škody přesahují miliardu korun.
Počet evidovaných trestných činů v kyberpostoru podle statistik Policie ČR za prvních pět měsíců letošního roku dosáhl 8 824 a o 1 562 případů tak převýšil stejné období loňského roku. ČSOB a Policie ČR proto odhadují, že rok 2023 bude co do počtu útoků Volačů a Klikačů opět rekordní.

„Na základě aktuálního vývoje predikujeme, že v závěru roku by číslo trestných činů v kyberprostoru mohlo přesáhnout 20 tisíc,“ odhaduje Martin Vondrášek.
Podle statistik ČSOB se oběťmi Volače a Klikače stávají zejména ženy, pravděpodobně díky častějším nákupům v on-line bazarech, kde se podvodníci hojně vyskytují. Nicméně muži statisticky přicházejí o větší částky, a to v poměru 57 procent ku 43 procentům žen (více informací naleznete v přiložené prezentaci).

„Nejvíce na pozoru by se dle našich údajů měli mít lidé ve věku 40 let, a to zejména zazvoní-li jim telefon v pondělí nebo úterý mezi třináctou a devatenáctou hodinou,“ upozorňuje Petr Vosála, manažer bezpečnosti digitálních kanálů ČSOB.
„Apeloval bych závěrem na všechny. Braňte se rozumem. Nesdělujte nikomu své citlivé údaje, nenechávejte nikoho, aby ovládal vaše bankovnictví za vás. Obětí Volače a Klikače se může stát opravdu každý,“ uzavírá Aleš Blažek.
ČSOB a Policie ČR se prevenci a vzdělávání v oblasti kyberbezpečnosti věnují dlouhodobě. V loňském roce například přišly s kampaní „Volač a Klikač okrádají Česko“, která letos získala 1. místo v kategorii Finanční služby a trhy oborové soutěže Česká cena za PR – Lemur. Cílem kampaně bylo zvýšit povědomí o této problematice, varovat před kyberpodvodníky a ukázat, na co si dát pozor. Vše o Volačovi a Klikačovi si můžete připomenout ZDE.

(tz)

Slovo ke dni

  • Životní malichernosti: ach ta doprava!

    Také se snažíte dobře hospodařit s každou minutou? Je to někdy to jediné, co člověku zbývá k tomu, aby byl stále aktivní, aby stihl využít hodně z toho, co mu život nabízí. A aby rovněž oplácel v tom nejlepším slova smyslu těm, kteří si to zaslouží. Nechci být patetická, a už vůbec ne škarohlíd a remcal, ale stále častěji přemýšlím o tom, jestli to všechno snažení má vůbec cenu. Jestli má smysl podnikat, odvádět daně, být laskavý, vstřícný, zodpovědný člověk. Všechno může rázem pokazit třeba městská hromadná doprava. Bydlím v Praze a z jednoho místa se snažím jezdit víc než 30 let do centra. Škoda, že jsem si nevedla přehled o všech těch zpožděních, která mi znemožnila obchodní schůzku, včasné zahájení nejrůznějších akcí, účast na tiskových konferencích, zmeškání divadelního představení, cestu do zahraničí.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Září 2023

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 4

O společensky užitečné činnosti v oblasti ochrany duševního vlastnictví 6. prosinec 2022

Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE