INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Uniqa copyNedílnou součástí cestovního pojištění UNIQA je asistenční servis, dostupný odkudkoli na světě 24 hodin denně na telefonu. Loni v létě (červen-září) pomoc kontaktovalo na 6750 českých a slovenských turistů, kteří se v zahraničí dostali do potíží.

Náklady na intervence asistenční služby přišly UNIQA v ČR na cca 33 milionů korun, když meziročně vynaložila o 22 % více. Slovenské zásahy UNIQA stály téměř 25 milionů korun (oproti létu 2022 o 14 % více).

Zatímco část jednodušších případů se daří odbavit telefonicky radou nebo zprostředkováním kontaktu, mnohem složitější je to při těžkých úrazech, hospitalizacích, operacích nebo repatriacích. Tady už se osvědčí jazyková vybavenost a odborná erudice personálu asistence zastupující zájmy postižených turistů v nouzi v různých koutech světa.

Mezi jednodušší žádosti o pomoc se řadí tzv. informační hovory řešící nemedicínské záležitosti jako jsou ztracená, poškozená nebo zpožděná zavazadla, problémy s letem, storna nebo škody na majetku s odpovědností pojištěného turisty. U medicínských intervencí se liší složitost podle závažnosti onemocnění nebo úrazu. Nejčastějšími byly i loni zažívací obtíže, záněty horních cest dýchacích a záněty nebo zlomeniny dolních končetin. Případů těchto druhů registruje UNIQA stovky a všech také meziročně přibylo. Naopak ubylo ztracených zavazadel. „Nejzávažnějšími případy bývají poranění hlavy, mozku a páteře, a to jak důsledky, tak i složitostí asistenčních zásahů. Takových evidujeme za loňský rok asi 70,“ vypočítává Eva Trajboldová, manažerka produktů pojištění osob UNIQA.

V zahraničí v létě 2023 zemřelo celkem osm českých turistů s cestovním pojištěním UNIQA: tři z nich následkem zranění a pět v důsledku onemocnění. U slovenských klientů registruje UNIQA pět úmrtí: jedno v souvislosti s úrazem a čtyři s onemocněním.

Služeb bylo loni v létě (červen až září) zapotřebí nejvíce znovu během července a srpna pro české turisty a během července a června pro slovenské turisty. Žebříčku destinací podle počtu případů dominovaly v případě českých klientů loni Turecko, Řecko, Bulharsko a Egypt. Poněkud překvapivý je propad Chorvatska až na pátou příčku a Itálie na šesté místo. Slovenští turisté s cestovním pojištěním UNIQA žádali o intervenci asistenční službu v létě 2023 nejvíce rovněž v Turecku, a dále v Egyptě, Řecku a Chorvatsku.

Nejčastěji potřebovali pomoc zákazníci ve středním věku, za nimi třicátníci, a dále rodiče pro děti ve věku okolo 10 let. Necelé procento asistencí bylo poskytnuto klientům ve věku 80+ Nejstarším klientem, jenž potřeboval loni v zahraničí pomoc, byl muž s rokem narození 1931. Mezi zákazníky UNIQA s cestovním pojištěním, jež v létě 2023 využili pomoc asistenční sužby, byla téměř desetina ve věku 65+ (mezi Slováky 65+ to bylo 8 %).
Věk je významným faktorem pro výši nákladů při intervenci: zatímco u školáků činí průměrně asi 11 000 korun, u osob v produktivním věku dosahují průměrně na 30 000 korun. U lidí ve věku nad 65 let je to však téměř dvojnásobek: konkrétně loni v létě činily průměrné náklady na zásah u této věkové skupiny cca 58 000 korun

Hospitalizace
Podíl případů, kdy bylo třeba postiženého léčit v nemocnici, činil loni v létě u českých klientů i u slovenských klientů shodně necelých 7 % ze všech intervencí. Nejvíce hospitalizací se loni týkalo úrazů a zlomenin dolních končetin. Z jiných diagnóz dominovaly problémy se zažívacím traktem.
Příkladem může být pojistná událost muže, jenž uklouzl při rekreaci u bazénu v Řecku a přivodil si pádem komplikovanou zlomeninu nohy. Byla nezbytná operace spojená s hospitalizací. Poté asistence UNIQA zajistila leteckou repatriaci do ČR ve speciálním režimu se zafixovanou nohou. Celkové náklady na případ činily bezmála milion korun.

Repatriace
Doprava postiženého zákazníka zpět domů bývá nejdražší součástí zásahu asistence k cestovnímu pojištění. Letos v létě bylo potřeba zorganizovat na 50 repatriací pro české klienty a 10 repatriací pro slovenské klienty. Celkem 8krát bylo nutné vypravit nejdražší letecké speciály nebo transporty na stretcherových lůžkách při těžkých úrazech nebo polytraumatech hlavy a páteře. „Náklady jdou u nich vždy do statisíců, ale mohou podle vzdálenosti a lokálních cen vyšplhat až do několika milionů korun. Zejména návraty z USA a Kanady jsou extrémně drahé,“ informovala Eva Trajboldová.
Levnější jsou transporty sanitkou s doprovodem lékaře nebo zdravotní sestry nebo nákup náhradní letenky (buď běžné, anebo business, vyžaduje-li to stav klienta); vždy ale záleží i na vzdálenosti.

Nejdražší pojistnou událostí loňské letní sezóny je právě i kvůli vysoké ceně repatriace české turistky, která si poranila hlavu a páteř při nešikovném skoku do hotelového bazénu v Egyptě. Se zdravotními obtížemi byla hospitalizovaná, a nakonec se nevyhnula ani operaci hlavy. Po zotavení byla leteckým speciálem přemístěna do nemocnice v Praze. Náklady vystoupaly na 2,5 milionu korun.

Dcera slovenské klientky hlásila celkový kolaps organismu matky v Turecku, která byla urgentně převezena do nemocnice na celkové testy. Vzhledem k aktuálnímu zdravotnímu stavu bylo zapotřebí několikatýdenní hospitalizace, dokud nebyla natolik stabilní, aby mohla být letecky přepravena s lékařským doprovodem domů. Náklady na případ činily asi 2,2 milionu korun.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3