INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

mužKdysi se říkávalo, že co je zdravé, to není chutné. Avšak časy se mění a lidé jsou čím dál tím vynalézavější. Zkouší z přírodních zdrojů dostat nejrůznější kombinace, které lidskému organizmu prospívají, a ještě k tomu z nich vznikají dobré potraviny a nápoje.

Zdravá výživa už není strašidlo, nýbrž trend, nutnost, ale také radost. A krásná příležitost vymýšlet pro jídelníček člověka nové pokrmy, sestavovat originální receptury, a k tomu přidávat osvětu, argumenty, a to zabalit do prvotřídní chuti. Ve firmě Ovocňák je to vlastně součást strategie. Zákazníci, kterých rychle přibývá, si jeho produkty oblíbili a fandí jim. Já osobně přivítala ty z rakytníku a arónie, ale okusila jsem vlastně už skoro všechno. Ovocné plátky jsou naprostá návykovka... O tom, jaký byl uplynulý rok pro značku Ovocňák, se s námi podělil Tomáš Kořínek, zakladatel:

Jak vám vyšel rok 2023? Splnil očekávání?Ovocnak caje rakytnik aronie 99Kc3

Jakkoliv se nechci rouhat, tak musím říct, že vyšel parádně. A to jak prodejem, tak i úrodou. Našim sadům se daří, rakytníku i arónie byla spousta, jen švestky částečně zmrzly, ale nejsme naivní a nemůžeme mít všechno na sto procent. Navíc se nám podařila dotáhnout všechna opatření a sady už máme v biorežimu, což je pro budoucnost Ovocňáku klíčové. A co se týče prodejů, tak ty nám dělají obrovskou radost. Letos se nám podařilo dostat k několika zajímavým partnerům nebo už u stávajících rozšířit sortiment – Rohlik.cz, Grizly.cz, BioNebio a další. A náš e-shop vyrostl skoro o 100 % oproti loňsku a obzvlášť před Mikulášem se naše expedice nezastavila. To je super, protože to znamená, že rodiče Ovocňák dávají dětem jako sladkou nadílku, jako odměnu. A to jsme přesně chtěli – dokázat, že mlsat se dá i bez cukru a chemie.

Pro trh jste připravili produkty z arónie, jejíž přínosy pro zdraví člověka jsou úžasné. Jak reagovala zákaznická veřejnost? Trefili jste se do chuti a očekávání?

Aróniovými produkty jsme chtěli proniknout více k dospělým. Arónie má totiž komplexnější chuť, a ač ji roky máme v jedné ovocné kapsičce pro děti, víme, že bez doslazení jiným ovocem to zkrátka není dětský hit. A stejně jako u rakytníku myslím, že jsme zacílili dobře. Kromě samostatných šťáv, džemů a čajů jsme připravili arónio­vou dárkovou sadu a vyprodává se rychleji, než stačíme vyrábět. Je to ale pro většinu zákazníků teprve první objednávka, první ochutnání, takže uvidíme, jestli se pro arónii budou vracet.

Těsně před Vánocemi jste nabídli rakytníkové a aróniové čaje v krásných designových obalech. Kdo je autorem receptur a kdo promýšlel vzhled obalového materiálu?Mk5 4LbF

Rodina Kořínkových – to je odpověď na obě otázky. Co se týče obalů, tak zde se činí úžasně šikovná grafička, vždy vymýšlím já ve spolupráci s ní. Snažíme se i stylově a graficky dětské produkty držet v příslušném stylu a ty pro dospělé jasně oddělovat. Ne že by tyto čaje byly nevhodné pro děti, naopak, ale pořád táhnou spíše dospělé. A co se týče receptur, tak tam to začíná vždy návrhem z mé strany, náš vývojář z toho pak udělá reálnou recepturu v několika různých verzích a celá rodina pak ochutnáváme a hledáme, co je nejzdařilejší. Zrovna čaje jsme takto vylepšovali a receptury měnili několikrát. Nejčastěji hlavně poměry surovin, protože jsme v každém čaji chtěli zachovat dominantní chuť arónie a rakytníku.

Nebáli jste se konkurence? V prostředí čajových novinek je sortiment pře­bohatý...

Pro nás nejsou čaje základ sortimentu, je to spíše doplněk. A proti konkurenci máme opravdu nevídanou výhodu v tom, že si arónii i rakytník pro čaje pěstujeme sami, takže můžeme nabídnout opravdu bezprecedentní kvalitu, a k tomu velmi rychle můžeme upravovat receptury, výrobu, a vyjít tak zákazníkům chuťově vstříc mnohem lépe než ostatní. Takže já se nebojím a doufám, že zájemcům budou dělat radost.

Kompoty bývaly běžným produktem našich babiček, nechyběly v žádné spíži nebo sklepě, patřily k obědu, v současné době je skoro neznáme. Nechystáte se třeba na ty z arónie v kombinaci s hruškou, jablíčkem i přesto, že se neobejdou bez cukru?jaü a sîvestky

Zatím se nechystáme. Ani ne kvůli cukru, vždyť naše džemy se bez něj také neobejdou, ale kvůli úplně jiné technologii výroby, na kterou aktuálně nemáme vybavení, zázemí ani know-how. Ale vůbec tím nechci říct, že se touto cestou nevydáme někdy v budoucnu.

Kdo především nakupuje na vašem e-shopu? Je to mladší generace, která se chce stravovat podle nejnovějších trendů?

Jsou to nejčastěji maminky menších dětí, které pořizují větší zásoby zdravých dětských svačinek a nápojů, a k tomu si koupí tu a tam něco pro sebe nebo pro příbuzné. V kamenných obchodech je pak skupina širší a Ovocňák se nakupuje hodně i jako dárek nebo prostě na chuť. A když leží vedle kasy naše plátky nebo sušené kroužky, mnozí rychle zjistí, že je to báječná svačina třeba k pracovnímu stolu, a už je máme „zaháčkované“. A před Vánocemi u nás nakupují takoví lidé dárkové sady pro své rodiče, nebo právě třeba babičky adventní kalendáře pro své vnoučky...

ptala se Eva Brixi

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3