INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Vlastní bydlení se čím dál častěji stává pojistkou na stará kolena. Podle statistik společnosti Canaba v poslední době výrazně přibývá lidí nad 50 let, kteří si nechávají postavit rodinný dům. Před deseti lety přitom tvořili lidé v této věkové skupině pouze 12 % ze všech zákazníků firmy, v současnosti jejich podíl činí již 28 %. Pořízení nemovitosti se tak stává určitou formou zajištění na stáří.

Ekonomicky se tito lidé chovají i při výběru domu a pozemku. Už neplánují velkou zahradu, protože v současnosti většina z nich ještě pracuje a chybí jim čas se o ni starat. Přednost proto dostávají pozemky o ploše kolem 600 m2. „Při výběru parcely hraje podstatnou roli i cena. Tato věková skupina se snaží co nejméně zadlužovat a kupuje a staví to, na co dokázala našetřit," uvedl Pavel Herclík z Canaby.

Této filosofii odpovídá i výběr typu a velikosti domu. Z hlediska efektivity nákladů na výstavbu převažují rodinné domy s obytným podkrovím, jejichž podlahová plocha se pohybuje kolem 100 m2. „Poptávka po menších domech výrazně roste," potvrdil Herclík. „Například z našich typových domů je dlouhodobě největší zájem o rodinný dům Ideal, který za cenu 2,2 milionu korun za svrchní stavbu poskytne podlahovou plochu 121 m2."

Češi kutí a chtějí šatnu

Padesátníci jsou praktičtí i při řešení dispozice domu. V současnosti stavěných domech není prostor na rozlehlé vstupní haly, galerie nebo pokoj pro hosty. Ubylo i klasických garáží, ty u většiny domů nahradila garážová stání. Novým trendem se naopak staly prostory pro šatnu, protože ženy ji často vyžadovaly. Velký zájem je i o komoru nebo hobby místnost na kutění.

Rostoucí cena práce mění zvyklosti

Spolu se snahou zabezpečit se na stáří, a přitom se zbytečně nezatížit hypotékou, se mění i stavební zvyklosti. „Protože cena za práci tvoří stále větší položku z celkové ceny za výstavbu, stoupá zájem o montované domy. Jejich výstavba je velmi rychlá a díky nižší pracnosti stojí takové bydlení méně než dům stavěný klasicky," uzavřel Pavel Herclík.

Více informací naleznete na www.canaba.cz.

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3