INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Domnívám se, že poskytování státní podpory zemědělského pojištění je jeden z klíčových nástrojů řízení rizik a řešení krizí v zemědělství a jako takový nepřímo přispívá k zajištění trvale udržitelného a konkurenceschopného odvětví.

Státní podpory jsou a mohou být výrazným stimulem pro využívání takových nástrojů, prostřednictvím nichž jsou zemědělští podnikatelé chráněni před škodami, které jim jsou způsobeny na pěstovaných plodinách nepříznivými klimatickými jevy či na hospodářských zvířatech, například nebezpečnými nákazami, nad nimiž nemají a nemohou mít úplnou kontrolu.

V tomto případě se nám jedná zejména o podporu využívání možnosti pojištění hospodářských zvířat a pojištění plodin, které je nabízeno soukromými subjekty – pojišťovnami.

Státní podpora by měla motivovat zemědělce k uzavírání pojištění proti nepředvídatelným událostem, čímž dochází k přenesení odpovědnosti nahradit vzniklou škodu, na komerční pojišťovny a dochází k eliminaci nepředvídaných požadavků na státní rozpočet. V neposlední řadě je nutné zmínit i fakt, že při dobrém pojištění nedochází ani v případě vzniku zásadních škod k přerušení činnosti zemědělských podnikatelů a není potřeba následně vynakládat další prostředky na znovuobnovení podnikání. Nezanedbatelnou roli hraje podpora pojištění i v rozšiřování propojištěnosti, která v důsledku umožňuje snižovat sazby pojištění, čímž se zemědělské pojištění stává dostupnější většímu počtu zemědělců.

Proto Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, a.s. vytvořil systém podpor zemědělského pojištění, v rámci kterého každoročně kompenzuje prostřednictvím přímé dotace určené zemědělskému podnikateli, část nákladů vynaložených na pojištění plodin pro případy krupobití, vyzimování a dalších nepříznivých klimatických jevů a v rámci kterého stejně tak refunduje část nákladů vynaložených na pojištění hospodářských zvířat pro případy živelných škod, nebezpečných nákaz a jiných onemocnění infekčního a parazitárního původu.

Dovolím si říci, že i zemědělští podnikatelé vnímají tento druh přímé podpory, kdy je již po několik let kompenzováno 50 % nákladů vynaložených na pojistné jako podporu zásadní, které je motivuje k uzavírání pojistných smluv, zvláště pak za situace, kdy podmínky pro poskytování podpory jsou již po léta stabilní a naopak dochází k snižování administrace spojené s poskytováním tohoto druhu podpory.

V současné době je připravována koncepce řízení rizik a krizí v zemědělství, která spočívá na doplnění stávajících programů podpor o takové režimy, které by upravovaly náhradu za ztráty způsobené suchem či deštěm a povodní či záplavou, a to takových ztrát, které jsou nad rámec škod krytých standardními pojistnými smlouvami. Na přípravě této koncepce se vedle PGRLF, a.s., zástupců MZe, MF, podílely také všechny významné nevládní zemědělské organizace, přičemž cílem bylo nejen vytvořit fungujíc koncepci řízení rizik a krizí, ale také nastavit vhodné financování případného „Fondu rizik" ve kterém by byly shromažďovány jak příspěvky státu, tak samotných zemědělských podnikatelů. Závěry výše uvedené pracovní skupiny byly předloženy ministru zemědělství a věřím, že i přes nutnost legislativních změn se nám společně se zemědělskými podnikateli podaří uvedený záměr, tedy vytvoření komplexního systému řízení rizik a krizí, realizovat.

Ing. Martin Karban, ředitel a předseda představenstva

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3