INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Česká mincovna - líc 200 Kč stříbrné pamětní  mince k 20 letům měny  Česká mincovna začala v únoru prodávat stříbrné pamětní mince s nominální hodnotou 200 Kč, které emituje Česká národní banka. Mince oslavující významné výročí našeho státu je první emisí z celkem pěti dvousetkorunových mincí, které vychází v letošním roce. Mince jsou k dostání ve dvou provedeních – standard (505 Kč) a proof, tedy ražené ručně leštěným razidlem (615 Kč). Výtvarný návrh averzní i reverzní strany pamětní stříbrné mince vytvořil pro ČNB akademický sochař Vladimír Oppl, který patří mezi přední spolupracovníky České mincovny, kde se mince razí.

„Mou první mincí, raženou v Jablonci nad Nisou, byla vlastně oběžná dvacetikoruna a padesátihaléř. Začal jsem tedy spolupracovat s mincovnou, jakmile se narodila,“ upřesnil Vladimír Oppl. Na rubu mince je zpodobněn motiv českého lva s uvedením hodnoty 200 Kč a nápisem Česká republika. Líc mince zdobí silueta budovy banky s vystupujícím reliéfem jednokorunové mince a s textem 20 let ČNB a české měny.

Česká měna vznikla 8. února roku 1993 po lednovém rozdělení bývalého Československa. Česká mincovna naši měnu razí již 20 let, přičemž první mince byly z důvodu nutnosti rychlého uvedení do oběhu vyrobeny v Německu (10, 20 a 50 haléřů, 10 Kč, 20 Kč a 50 Kč) a v Kanadě (1 Kč, 2 Kč a 5 Kč). „Tyto mince ještě obíhají – při pozorném pohledu najdete na lícní straně s českým lvem pod jeho tlapou javorový lístek (kanadská ražba) nebo hradební věž (německá ražba),“ uvedl Tomasz Surdy, obchodní ředitel České mincovny. Již v roce 1993 však začali v Jablonci nad Nisou razit drobné haléřové mince a v roce 1995 Česká mincovna kompletně dovršila proces převzetí ražby všeho českého kovového oběživa.

Velkým úspěchem pro české oběživo bylo ocenění padesátikoruny jako nejkrásnější oběžné mince roku 1993. Tuto prestižní cenu uděluje každoročně časopis World Coin News a nakladatelství Krause Publications, ocenění má velkou tradici a uděluje se dodnes.

Významným mezníkem v historii naší měny bylo stažení desetníků, dvacetníků a později i padesátníků z oběhu. Česká mincovna haléře za přísných bezpečnostních podmínek tzv. denominovala. „Toto znehodnocení proběhlo tak, že mince prošly válcem speciálního stroje, který na mincích zanechal silné vrypy a tím je znehodnotil,“ doplnil Surdy.

Více informací naleznete na www.ceskamincovna.cz.

***

Česká mincovna sídlící v Jablonci nad Nisou svým vznikem navázala na dlouholetou tradici ražby mincí na území Čech, Moravy a Slezska. České mince vyrábí od roku 1993, od závěru roku 1994 vyrazila všechny dosavadní stříbrné a zlaté mince a od roku 1996 i všechny oběžné mince České republiky vydávané Českou národní bankou. Rozvíjí vlastní výrobu mincí a medailí, zabývá se také distribucí zlatých investičních slitků. V říjnu 2012 zprovoznila svůj vlastní investiční portál ČM AURUM.

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3