INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

DZD akumulacni nadrz NAD 1500 v1Topný systém se skládá z mnoha součástí, jejichž efektivní provoz přispívá k tepelnému komfortu všech členů domácnosti a úspoře nákladů za energie. K optimalizaci výroby tepla a jeho spotřeby, která bývá, především v závislosti na ročním období, velmi proměnlivá, slouží instalace tzv. akumulační nádrže. Společnost DZ Dražice představila na začátku léta akumulační nádrže NAD 1500/2000 v1/v2, které jsou určené do budov s větší spotřebou tepla – např. rodinných domů nebo menších průmyslových provozů, a akumulační nádrž NADO v6. Tento typ navíc slouží i k ohřevu teplé užitkové vody v přídavném nerezovém výměníku, případně pro její předehřev pro jiný ohřívač.

Akumulační nádrž je přídavné zařízení umístěné v topném systému, které slouží k nepřerušovanému odběru tepla dodaného různými zdroji vytápění (např. kotlem na pevná paliva, tepelným čerpadlem, krbovou vložkou nebo solárními kolektory) a k ukládání jeho přebytků pro následné využití, např. v době výpadku primárního zdroje. Některé zásobníky dovolují kombinovat i zapojení více zdrojů, případně souběžný ohřev teplé vody. Akumulační nádrže NAD v1 a v2 s celkovým objemem topné vody 475 až 2007 litrů jsou vhodné jako vyrovnávací zásobníky především k topným systémům s krby a kotli na tuhá paliva. Tato zařízení tak mohou fungovat na plný výkon, čímž se dosáhne nejvyšší účinnosti využití paliva, nejnižších emisí znečišťujících látek a snížení nákladů na provoz. Díky optimálnímu průběhu spalování se navíc zvýší životnost zdroje vytápění. 

„Akumulační nádrže NAD je možné doplnit speciální snímatelnou izolací, jež minimalizuje tepelné ztráty zásobníku, nebo topnými jednotkami TPK a TJ 6/4” s provozním a bezpečnostním termostatem, které slouží k pomocnému dohřevu vody. Při výběru jejich velikosti v litrech záleží na mnoha faktorech, které musí posoudit zkušený odborník: na typu zdroje tepla, výkonu topného systému, velikosti prostoru či míře jeho tepelných ztrát. Základní velikost lze určit vynásobením 50 litrů výkonem topného systému,“ vysvětlil Lukáš Formánek, technický ředitel společnosti DZ Dražice, největšího českého výrobce ohřívačů vody a akumulačních nádrží. Pro budovy s větší potřebou tepla, např. průmyslový provoz, je pak možné využít i propojení několika menších akumulačních nádrží dohromady. Rychlejší návratnost investice do jejich pořízení zajistí např. státní příspěvek z tzv. kotlíkových dotací, který slouží k výměně kotle na pevná paliva za ekologičtější zdroj vytápění.
Podobný typ topného systému využívá například jeden z bytových domů ve Znojmě, ve kterém jsou čtyři zásobníky typu NADO v6 s celkovým objemem akumulace kolem 2500 l propojeny s 25 solárními kolektory Suntime. Solární systém zde primárně ohřívá akumulační vodu ve dvou zásobnících NADO 750/35 v6 a k jejímu dohřívání následně slouží dva zásobníky NADO 500/25 v6. Pokud je teplota v kolektorech vyšší než v dohřívacích nádržích, je možné topit právě do nich, pokud je nižší, předává systém teplo do předehřívacích nádrží. Toto řešení umožňuje udržet teplotu v kolektorech na nižší úrovni, což má velký vliv na jejich účinnost a úsporu nákladů. „Akumulační nádrže typu NADO obsahují na rozdíl od typu NAD vnořený nerezový výměník pro přípravu teplé užitkové vody, která se předehřívá – v případě bytového domu ve Znojmě – v zásobnících NADO 750/35 v6. Její příprava průtokovým ohřevem je zde uzpůsobena potřebám budovy s téměř 100 obyvateli, jejichž denní spotřeba se pohybuje kolem 2,5 m3. Její pravidelnou termickou hygienizaci proti bakterii legionelle zajišťuje solární systém nebo doplňkový zdroj, v tomto případě plynový kotel,“ uvedl Lukáš Formánek. (tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3