INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 24. rokem
regiojet_logo_cmykZákladní otázkou jednání zástupců RegioJet s ministrem dopravy 11. 10. 2011 bylo, zda je ministerstvo jako dobrý hospodář schopno přijmout rychlé rozhodnutí o tom, že přestane dotovat provoz vlaků ČD na trasách, na kterých jsou jiní dopravci připraveni jezdit bez dotací. Otázka, za kterou stojí úspory v řádu stovek milionů Kč ročně.    

Bohužel z jednání nevzešel žádný konkrétní výstup v podobě jasné deklarace toho, že ministerstvo je připraveno aktivně hledat tyto úspory, které se nabízejí, a že by hodlalo za tímto účelem v dohledné době nasadit všechny zdroje.

Zástupci RegioJetu byli pouze odkázáni na postupné soutěžení rychlíkových spojů na vybraných tratích a na konci jednání zazněl neurčitý příslib uskutečnění diskuse formou kulatého stolu za účasti dalších dopravců na téma provozování dálkových vlaků v ČR.

Ministerstvo se nicméně nijak aktivně nepostavilo k řešení základní otázky:

Existuje-li nabídka provozovat dnes dotované spoje bez dotací (jakýmkoli dopravcem), je ministerstvo dopravy připraveno využít této nabídky a podniknout veškeré kroky vedoucí k úspoře těchto peněz?

Odpověď na tuto otázku se zástupci RegioJetu na setkání nedozvěděli. Naopak ministerstvo dopravy staví celou věc do role, že se musí určit, koho na danou trasu pustí.

Ale toto je nesmysl, ministerstvo neurčuje v rámci liberalizovaného trhu dopravy, kdo jakou linku bude na vlastní podnikatelské riziko jezdit – toto je zcela v režimu svobodného podnikání.

Ministerstvo pouze určuje, které spoje bude dotovat. A zde požadujeme rozhodnutí, zda i přesto, že na stole leží nabídka provozování vlaků EC, IC bez nároku na jedinou korunu dotací, hodlá ministerstvo dále dotovat provoz těchto vlaků.

Dotování spojů EC, IC vlaků, které by šlo provozovat bez dotací, jde přitom na úkor rušení klasických rychlíků a meziregionálních spojů, které bez dotací nejsou schopny fungovat a jsou klíčové pro dopravní obslužnost v regionech.

Stát tak na jedné straně laxně dotuje spoje, které dotace nepotřebují (a do roku 2006 ani dotovány nebyly) a na druhé straně ruší rychlíky, které zajišťují základní dopravní obslužnost.

(tz

Slovo ke dni

  • Cestování opět v kurzu

    Blíží se dovolené a s tím i poptávka po tuzemských i zahraničních zájezdech stoupá. Po několika krizových letech, které ovlivnila zejména pandemie Covidu-19, lidé opět mají chuť cestovat a poznávat cizí kraje. Zvýšený zájem potvrzují cestovní kanceláře, mnohé z nich už hlásí vyprodáno. Ani zvýšené životní náklady nezabránily většině Čechů, aby na dovolené šetřili. Dokonce největší CK Čedok si pochvaluje, že loňský rok byl pro ni nejúspěšnější v novodobé historii. A tento trend nyní pokračuje. Vypadá to, že lidé budou raději šetřit na energiích a potravinách, ale letní měsíce si chtějí užít. Pokládám to za dobrou zprávu. Optimizmus našim spotřebitelům tedy rozhodně nechybí a věří, že zas bude líp.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2023

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 4

O společensky užitečné činnosti v oblasti ochrany duševního vlastnictví 6. prosinec 2022

Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3