INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem
regiojet_logo_cmykZákladní otázkou jednání zástupců RegioJet s ministrem dopravy 11. 10. 2011 bylo, zda je ministerstvo jako dobrý hospodář schopno přijmout rychlé rozhodnutí o tom, že přestane dotovat provoz vlaků ČD na trasách, na kterých jsou jiní dopravci připraveni jezdit bez dotací. Otázka, za kterou stojí úspory v řádu stovek milionů Kč ročně.    

Bohužel z jednání nevzešel žádný konkrétní výstup v podobě jasné deklarace toho, že ministerstvo je připraveno aktivně hledat tyto úspory, které se nabízejí, a že by hodlalo za tímto účelem v dohledné době nasadit všechny zdroje.

Zástupci RegioJetu byli pouze odkázáni na postupné soutěžení rychlíkových spojů na vybraných tratích a na konci jednání zazněl neurčitý příslib uskutečnění diskuse formou kulatého stolu za účasti dalších dopravců na téma provozování dálkových vlaků v ČR.

Ministerstvo se nicméně nijak aktivně nepostavilo k řešení základní otázky:

Existuje-li nabídka provozovat dnes dotované spoje bez dotací (jakýmkoli dopravcem), je ministerstvo dopravy připraveno využít této nabídky a podniknout veškeré kroky vedoucí k úspoře těchto peněz?

Odpověď na tuto otázku se zástupci RegioJetu na setkání nedozvěděli. Naopak ministerstvo dopravy staví celou věc do role, že se musí určit, koho na danou trasu pustí.

Ale toto je nesmysl, ministerstvo neurčuje v rámci liberalizovaného trhu dopravy, kdo jakou linku bude na vlastní podnikatelské riziko jezdit – toto je zcela v režimu svobodného podnikání.

Ministerstvo pouze určuje, které spoje bude dotovat. A zde požadujeme rozhodnutí, zda i přesto, že na stole leží nabídka provozování vlaků EC, IC bez nároku na jedinou korunu dotací, hodlá ministerstvo dále dotovat provoz těchto vlaků.

Dotování spojů EC, IC vlaků, které by šlo provozovat bez dotací, jde přitom na úkor rušení klasických rychlíků a meziregionálních spojů, které bez dotací nejsou schopny fungovat a jsou klíčové pro dopravní obslužnost v regionech.

Stát tak na jedné straně laxně dotuje spoje, které dotace nepotřebují (a do roku 2006 ani dotovány nebyly) a na druhé straně ruší rychlíky, které zajišťují základní dopravní obslužnost.

(tz

Slovo ke dni

  • Smrt ze zoufalství

    Ztratili práci, smysl života, začali pít nebo nadměrně brát antidepresiva a předčasně zemřeli. V USA dospěli vědci k závažnému poznání. V posledních dekádách čekala předčasná smrt na 600 tisíc lidí, uvádějí zprávy na Seznam.cz. Týká se bílých Američanů bez vysokoškolského vzdělání, kteří nenašli odpovídající uplatnění na pracovním trhu. Byli z něj vytlačeni roboty, umělou inteligencí, digitálními technologiemi. A nebo se jejich pracovní pozice odstěhovaly do regionů s nízkými mzdovými náklady. Nám Čechům zatím toto nebezpečí nehrozí. Domácí ekonomika stále poptává mnoho talentů, a to z řad především technických profesí. Uplatnění v České republice najde každý, kdo chce a má potřebné kvalifikační schopnosti. Nezaměstnanost se u nás dlouhodobě pohybuje na velmi nízkých hodnotách. Věřím, že s vyspělými technologiemi z USA si nedovezeme i...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červen 2022

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

judr karabec ip mediace

Proč si strany v IP mediaci naslouchají 15. červen 2022

V minulém příspěvku jsme se seznámili s druhou fází mediace, ve které IP mediátor aktivně naslouchá stranám. V rámci této fáze mediace je cílem IP mediátora zjistit skutečné potřeby a zájmy stran konfliktu.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3