INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem

foto sochorVladimír SochorCeny energií raketově rostou a financovat budovy náročné na jejich spotřebu není jednoduché. Situace tak nahrává jejich revitalizaci. Právě k tomu přispívá i Národní rozvojová banka s programem ELENA pro města, kraje, instituce a podnikatele. Banka pomůže při přípravě revitalizace nehospodárných budov. Celkovou investici pomohou splatit ušetřené peníze za energie. Z Národní rozvojové banky na naše otázky odpovídal Vladimír Sochor, specialista
na EPC projekty:

Cílem Evropské unie je do roku 2030 zrenovovat na 35 miliónů nehospodárných budov. Národní rozvojová banka představila program ELENA, který s renovací budov souvisí. Co konkrétně zájemcům nabízí?

Program ELENA podporuje přípravu energeticky úsporných projektů formou komplexního poradenství. Prostředky do programu banka získala z evropského programu ELENA prostřednictvím Evropské investiční banky a jde o prostředky, které mohou uhradit 90 % nákladů na přípravu projektu. NRB se snaží nastavit podmínky tak, aby zájemce o podporu získal kvalitně připravený energeticky úsporný projekt.

Program je vhodný pro města, kraje a instituce, ale pomáhá také podnikatelům. Jak taková pomoc vypadá?

Program ELENA počítá s pomocí podnikatelskému sektoru. Národní rozvojová banka nabízí zpracování energetického posudku a pomáhá při přípravě energeticky úsporného projektu. To by mělo směřovat ke kompletaci žádosti o bezúročné financování z programů ENERG nebo Úspory energie, které napomáhají financovat podnikatelské projekty zaměřené na úsporu energie pro Prahu a další místa po celém Česku. NRB nabízí pokrytí až 90 % potřebných nákladů.

Úspory za energie jsou často spojovány s EPC projekty. Můžete jako specialista vysvětlit, co je jejich podstatou?

Podstatou je, že vybraná dodavatelská firma, které se říká poskytovatel energetických služeb (také ESCO z anglického Energy Services Company), provede instalaci dojednaných energeticky úsporných opatření, avšak zejména se smluvně zaručí za to, že tato opatření přinesou konkrétně dohodnutý objem úspor energie, což lze přepočítat i na úspory nákladů souvisejících se spotřebou energie. Pokud by sjednané úspory nebyly dosaženy, firma ESCO nedostane zaplaceno celou hodnotu podle smlouvy. Obvykle je u EPC projektů uváděna ještě jedna zajímavá vlastnost, a to, že firma ESCO uhradí investici do energeticky úsporných opatření, která je postupně splácena po dobu trvání smluvního vztahu, což bývá 8–12 let.

Kolik peněz zájemci, kteří se rozhodli investovat do energeticky náročných budov, ušetří?

Obecně lze uvést, že při instalaci technologických opatření lze uspořit průměrně 15–20 % nákladů souvisejících s dosavadní spotřebou energie. Pokud se však standardní technologická opatření spojí s investičně náročnějšími opatřeními typu zateplení, na které lze získat dotaci, mohou úspory dosáhnout například až 60–70 % z původních nákladů na spotřebu energie.

ptal se Pavel Kačer

více o programu ELENA na www.nrb.cz

Slovo ke dni

  • Smrt ze zoufalství

    Ztratili práci, smysl života, začali pít nebo nadměrně brát antidepresiva a předčasně zemřeli. V USA dospěli vědci k závažnému poznání. V posledních dekádách čekala předčasná smrt na 600 tisíc lidí, uvádějí zprávy na Seznam.cz. Týká se bílých Američanů bez vysokoškolského vzdělání, kteří nenašli odpovídající uplatnění na pracovním trhu. Byli z něj vytlačeni roboty, umělou inteligencí, digitálními technologiemi. A nebo se jejich pracovní pozice odstěhovaly do regionů s nízkými mzdovými náklady. Nám Čechům zatím toto nebezpečí nehrozí. Domácí ekonomika stále poptává mnoho talentů, a to z řad především technických profesí. Uplatnění v České republice najde každý, kdo chce a má potřebné kvalifikační schopnosti. Nezaměstnanost se u nás dlouhodobě pohybuje na velmi nízkých hodnotách. Věřím, že s vyspělými technologiemi z USA si nedovezeme i...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červen 2022

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

judr karabec ip mediace

Proč si strany v IP mediaci naslouchají 15. červen 2022

V minulém příspěvku jsme se seznámili s druhou fází mediace, ve které IP mediátor aktivně naslouchá stranám. V rámci této fáze mediace je cílem IP mediátora zjistit skutečné potřeby a zájmy stran konfliktu.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3