INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem

Valeria GazdovaValéria GazdováNa ženské rty patří správná rtěnka. To dobře příslušnice něžného pohlaví vědí. Ale jen vybrat vhodný typ a odstín nemusí stačit. Rozhovor s Valérií Gazdovou, ředitelkou marketingu česko-slovenské značky Dermacol, prozradí o nezbytném artiklu v dámské kabelce mnohem víc.

Ví se, kdy a jak ženy „objevily“ rtěnku? Jak dlouhá a rozmanitá je historie tohoto zkrášlovacího prostředku?

Úplně přesně to asi neví nikdo, ale první záznamy o barvení rtů jsou prý staré až 5000 let a pocházejí z města Ur nedaleko Babylonu. Ženy tam používaly prášek z rozdrcených drahých kamenů, který si pak roztíraly na rty. V Egyptě, kde se běžně líčily nejen ženy, ale i muži, a dokonce i děti, se ke zkrášlení rtů používal červený jíl. Přímo pro královnu Kleopatru se údajně vyráběla barva na rty z rozetřených mravenčích vajíček a z karmínových broučků, kteří poskytují jasně rudý pigment. V 16. století byla rtěnka populární zejména v Anglii v době vlády Alžběty I. Tehdy byly v módě křídově bílé tváře a krvavě rudé rty. Nejdůležitějšími přísadami k výrobě tehdejší rtěnky byly včelí vosk a nejrůznější rostliny.

Čím byla rtěnka dříve, v dobách „cudných“, a čím je v kosmetice dnes?

Ženy si rty zvýrazňovaly odedávna, ne každá doba ale takovému líčení přála. Ve viktoriánské době se například líčidla přisuzovala pouze prostitutkám a herečkám. Ostatním ženám musela stačit nenápadná pomáda na rty. Dnes patří rtěnky k nejoblíbenějším a nejpoužívanějším prvkům dekorativní kosmetiky. A nabízí se v mnoha různých barvách i podobách, aby si každá žena vybrala tu svou. Zdaleka už ale nejde jen o krásu, ale také o péči. Třeba hydratační rtěnky obsahují speciální olej, poskytující rtům až čtyřiadvacetihodinovou ochranu. Ve rtěnkách dnes najdeme i řadu přírodních látek, například včelí vosk, vosk z rýžových otrub, bambucké máslo nebo kandelilový vosk. Ten se získává z listů z rostliny Euphorbia Cerifera, pěstované v Mexiku, a vyznačuje se nádhernou vůní.

2 Iva Kubelkova jako filmov a diva s novou rtenkou Iconic Lips znacky Dermacol fo to Dermacol repro zdarmaIva Kubelková s novou rtěnkou Iconic Lips značky Dermacol Jaké jsou dnešní trendy, které barvy nebo materiály hrají prim?

Rozhodně „in“ jsou rtěnky a konturovací tužky spojené v jediném líčidle: oboustranná tužka z jedné strany obkreslí rty a z druhé je vyplní sytou barvou. Takový typ rtěnky reprezentuje i naše nová řada Iconic Lips, jejíž tváří je modelka Iva Kubelková. Tato novinka měla v červenci premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary, kde je Dermacol i letos partnerem. Oblíbenou variantou klasických pevných rtěnek jsou ale pořád i rtěnky tekuté, nanášené štětečkem. Boom zažívají také růže a lesky s různými efekty, například s mega třpytem či holografickým odleskem. A nově se objevují multilíčila sloužící zároveň jako tvářenky: pod značkou Dermacol jsme takový produkt právě teď uvedli na trh pod názvem Lip and Cheek.

Je neslíbatelná rtěnka běžně na trhu, nebo je to jen mýtus a přání zamilovaných?

Dlouhotrvající, neotíratelná a neslíbatelná barva na rty už existuje. Pod značkou Dermacol ji najdete pod názvem 16H Lip Colour a jde o dvoufázovou rtěnku: štětečkem se nejprve na rty nanese barva a po zhruba minutě se přetře průhledným gelem, který barvu zafixuje. Mají ji rády ženy, ale i muži, kterým po políbení s jejich drahou už nezůstává na rtech nebo na tváři barevné srdíčko.

Co je na vývoji rtěnek nejtěžší? Dá se ještě vymyslet něco nového, neřkuli revolučního?

Základní recept na klasickou pevnou rtěnku je jednoduchý: jde o vyváženou směs olejů, vosků a barvy. Konzervanty se nepoužívají takřka vůbec: rtěnky totiž většinou neobsahují žádnou vodu, pro uchování jejich čerstvosti proto stačí přidat antioxidant. A samozřejmě parfém: nejčastěji s nádechem růže nebo fialky, protože ženy si kosmetiku často vybírají právě podle vůně. Tuto prostou recepturu je ale možné téměř donekonečna vylepšovat – to nejtěžší je vybrat, jakou z mnoha nabízených cest se vydat. V naší laboratoři v Brně teď třeba testují lesk s lip-up efektem určený pro ženy s užšími rty. Speciální složka v lesku rty při pravidelném používání prokazatelně vyhladí, zpevní, a dodá jim tak na určitou dobu žádanou plnost. Pracujeme také na čistě přírodním balzámu na rty a na balzámu pro vegany s ochranným faktorem proti slunci. A experimentujeme s leskortěnkou: ta by měla být něčím mezi pečujícím balzámem a rtěnkou s vysokým leskem.

S čím slaví Dermacol největší úspěchy a proč?

Oblíbená, zákaznicemi i bloggerkami vychvalovaná, je už zmíněná dlouhotrvající barva na rty 16H Lip Colour. Je to i proto, že odpovídá současnému životnímu stylu, kdy chtějí ženy zůstat perfektně nalíčené od rána až do večera. A nechtějí ztrácet čas tím, že se musí průběžně kontrolovat a znovu upravovat. Tahle rtěnka je tak populární, že k jejím čtyřiadvaceti odstínům přidáváme během léta ještě dva další. Vůbec největším úspěchem je ale to, že máme vedle vlastní továrny na kosmetiku v Brně rovněž svou laboratoř, kde můžeme vyvíjet a testovat nové produkty podle svých receptur. A nejde jen o rtěnky, ale o celou škálu dekorativní a pěsticí kosmetiky, s jejíž pomocí slávu a kvalitu tradiční česko-slovenské značky šíříme už v sedmdesáti zemích světa. 

ptal se Pavel Kačer

Slovo ke dni

  • Konec mentolek

    Tak nám Brusel zakázal mentolové cigarety. Prý svádějí děti a mládež ke kouření. O tom bych si dovolil pochybovat, protože k neřestem vedou spíš nuda, pocit nedospělosti, špatné vzory v rodině a společnosti... Vzpomínám si, že jako kluci jsou si balili do toaletního papíru suché (říkali jsme “mocné”) listí - a jak nám to chutnalo! Babička si zapalovala mentolku, když potřebovala na astma trochu protáhnout plíce. Nemyslím si, že zakazování tabákových výrobků s příchutí je tou pravou cestou k nekouření, když si zájemce může koupit náhradu. Přestaneme snad z podobného důvodu vyrábět vaječný koňak nebo rum, protože lidem chutnají víc než vodka? Zakázané ovoce, jak známo, přitahuje pozornost. A Evropská unie jistě také nechce být chápána jako přísný vychovatel, který nám bere to, co máme rádi.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2020

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtoczupv logo 56

Duševní vlastnictví

upv logo

Řízení kvality přináší prestiž nejen na mezinárodním poli 16. březen 2020

Úřad průmyslového vlastnictví dosáhl na poli řízení kvality vynikajících výsledků. Korunovány byly například loni oceněním Manažer kvality roku, jež loni udělila Česká společnost pro jakost Ing. Miroslavu Paclíkovi, Ph.D., řediteli odboru patentových informací a představiteli vedení pro integrovaný systém řízení ÚPV. Co všechno činnost související s kvalitou obnáší, jaký užitek Úřadu i jeho klientům dává a jakou inspiraci ostatním může poskytnout, o tom je následující rozhovor se jmenovanou osobností:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE